17 személyes buszként is jön a vadonatúj Toyota Hiace

Bemutatta emblematikus haszonjárművének hatodik generációját a Toyota. A Hiace kétféle karosszériahosszal, és kétféle tetőmagassággal lesz kapható.

1967-es bevezetése óta a Toyota Hiace több mint 6,24 millió példányban talált gazdára a világ több mint 150 országában. Az európai modell 2012 után új néven, új koncepció szerint folytatta pályafutását, ám a világ többi részén – Ázsiában, a Közel-Keleten, Afrikában, Óceániában és Latin-Amerikában – változatlanul a régi recept szerint készül az ikonikus furgon. Ezeken a piacokon ma is ugyanazt a sokoldalú szerepet tölti be a Hiace, mint egykor – az áruszállítótól a turisztikai célú járműig minden elképzelhető és elképzelhetetlen feladatot ellát –, és a Toyota ehhez igazodva fejlesztette ki a modell hatodik, exportpiacokra szánt kivitelét (Japánban továbbra is a 2004-ben bemutatott típus marad forgalomban).

Fontos változás, hogy szakítottak a térségben eddig használt hajtáslánc-elrendezéssel. Az erőforrás már nem az első ülések között, az első tengely fölött helyezkedik el, hanem – mint az utolsó európai Hiace-szériánál – a félhosszú motorházfedél alatt kapott helyet. Az új konfiguráció egyrészt jót tesz a megjelenésnek: az eddigi, gömbölyded idomok modern, szögletes vonalaknak adták át a helyüket; fényezett lökhárítóval, krómozott hűtőráccsal és a csúcskivitelhez járó függőleges LED-es nappali fényekkel kifejezetten előkelő hatást kelt a modell. Ennél is fontosabb azonban, hogy a hosszabb orr jelentősen javította a típus passzív biztonságát: a globális TNGA padlólemez fejlesztése során szerzett tapasztalatok felhasználásával kialakított és a Toyota Safety Sense biztonsági rendszerekkel felvértezett Hiace a várakozások szerint az Euro NCAP ötcsillagos minősítésének megfelelő utasvédelmi színvonalat kínál.

A Hiace kétféle karosszériahosszal és -magassággal kapható, amelyek háromféle felszereltségi szinten 12-17 utasnak kínálnak az átlagosnál kényelmesebb helyet, köszönhetően a feljavított futóműnek (változó rásegítésű kormánymű, elöl MacPherson rugóstagok, hátul laprugók) és a párnázott fejtámláknak, míg a sofőr és a járműkísérő fokozott kényelmét megnövelt lábtér, valamint szélesebb, megvilágított fellépő szolgálja.

Az autó piactól függően kétféle erőforrással kapható. A 3.5 literes benzinmotor az afrikai és latin-amerikai országokban lehet népszerű, de a piacok többségén egy 176 lóerős, 2.8 literes dízelmotor teljesít majd szolgálatot a Hiace orrában. Az 1GD-FTV erőforrás takarékos és erőteljes üzeméről, valamint rezgésmentes járásáról köztes töltő-levegőhűtő, kipufogógáz-visszavezetés és kettős tömegű lendkerék gondoskodik. Az új generációs Hiace a Fülöp-szigeteken tartotta premierjét, a modellt fokozatosan vezetik be piacain az év során.

Fotók: Toyota