A Mercedes-Benz hat fenntarthatósági fókuszterületet mutat be
- A környezetvédelem, a társadalmi és a vállalatirányítási témák szempontjából konkretizált fenntartható üzleti stratégia
- A fenntarthatósági szempontok még erősebben rögzültek a napi üzleti életben
- Fenntarthatósági hangsúly a Mercedes-Benznél: szén-dioxid-mentesítés, erőforrás-felhasználás és körkörösség, alkalmazottak, emberi jogok, digitális bizalom és közlekedésbiztonság
- A fókuszterületek egy átfogó, többlépcsős elemzési folyamat eredményei, amelyekbe bevonják az érintett érdekelt csoportokat
- A fenntarthatóságra összpontosító területek, amelyeket a 17. Mercedes-Benz fenntarthatósági párbeszéd során mutattak be és megvitatták a politika, az üzleti élet és a társadalom külső érdekelt feleivel
A fenntarthatóság a Mercedes-Benz vállalati tevékenységeinek alapvető eleme. A jövőben a vállalat hat stratégiai területre összpontosít, hogy célzott módon irányítsa fenntartható átalakulását. Ezeket a fókuszterületeket a 2024. november 20-án, Stuttgartban tartott 17. Mercedes-Benz fenntarthatósági párbeszéd során mutatták be, és megvitatták a civil társadalom, a politika, az akadémia és az üzleti élet képviselőivel.
“A lehető legnagyobb hatást akarjuk elérni azzal, amit csinálunk. Hat fenntarthatósági fókuszterületünkön valódi változást tudunk elérni. Olyan környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási témákat fednek le, amelyek mind ma, mind a jövőben rendkívül relevánsak – számunkra mint vállalat, sok érdekelt fél és végül a társadalom egésze számára. A cél a fenntarthatóság még határozottabb rögzítése operatív üzleti tevékenységünkben. Csak így érhetjük el a tartós fejlesztéseket. ”
Renata Jungo Brüngger, a Mercedes-Benz Group AG igazgatótanácsának tagja. Integritás, kormányzás és fenntarthatóság
A Mercedes-Benz a fenntarthatóság holisztikus megértését képviseli, amely magában foglalja az ökológiai, társadalmi és gazdasági szempontokat, valamint a felelősségteljes vállalatirányítást. A Mercedes-Benz fenntartható üzleti stratégiáját folytatja azzal a céllal, hogy tartós értéket teremtsen a különféle érdekelt csoportok számára: az ügyfelek, az alkalmazottak és a befektetők, valamint az üzleti partnerek és az egész társadalom számára. A hat fenntarthatósági fókuszterület az üzleti stratégia részét képezi, és a környezetvédelem, a társadalmi és a vállalatirányítás témáira terjed ki a szén-dioxid-mentesítés, az erőforrás-felhasználás és a körkörösség, az alkalmazottak, az emberi jogok, a digitális bizalom és a közlekedésbiztonság címén.
Ezek a fókuszterületek a belső és külső érdekelt feleket bevonó többlépcsős stratégia és elemzési folyamat eredményei. A stratégiai folyamat belső és külső elemzéseken és műhelymunkákon, valamint a vállalati fenntarthatósági jelentésekről szóló irányelv (CSRD) és az európai fenntarthatósági jelentési szabványok (ESRS) szigorú követelményeivel összhangban elvégzett lényegességi elemzésen alapult.
A Mercedes-Benz minden fókuszterületen konkrét célokat tűzött ki, és fenntarthatósági mutatókat tartalmazott egy vállalati szintű eredménykártyába. Ennek a megközelítésnek a célja a fenntarthatósági szempontok még határozottabb rögzítése az operatív üzleti életben. A rendszert folyamatosan felülvizsgálják, és a fő mutatók az éves fenntarthatósági jelentések részét képezik.
Hat fenntarthatósági fókuszterület a Mercedes-Benznél
szén-dioxid-mentesítés: A “Ambition 2039 ” a Mercedes-Benz központi stratégiai célja. 2039-re a teljes új járműpark CO ₂ semleges lesz1 az értéklánc minden szakaszában és a teljes életciklusban. A járművek villamosítása kulcsszerepet játszik itt. További fontos mozgatórugók az újrahasznosított anyagok felhasználása, a megújuló energiák telepítése a termelési folyamatokban és a megújuló energiaforrások bevonása a járművek töltésére.
Erőforrás-felhasználás és körkörösség: A Mercedes-Benz arra törekszik, hogy az erőforrás-fogyasztást egyre inkább elválasztja a kibocsátás növekedésétől. Itt a hangsúly az erőforrások hatékony felhasználására és az anyagciklus egyre inkább bezárására irányul. Ugyanakkor jelentősen csökkenteni kell a telephelyeken felhasznált hulladék, energia és erőforrások mennyiségét. Az újonnan megnyílt, Kuppenheimben lévő akkumulátor-újrahasznosító üzemében, az első ilyen jellegű Európában, a Mercedes-Benz az anyagok 96% -át visszanyeri: az értékes alapanyagok, például a lítium, a nikkel és a kobalt ilyen módon visszanyerhetők, így felhasználhatók új elemek a jövőben teljesen elektromos Mercedes-Benz járművekhez.
Emberek a Mercedes-Benz-nél: A Mercedes-Benz alkalmazottainak munka világa és teljes munkaprofilja alapvetően változik. Ez az oka annak, hogy a Mercedes-Benz átalakulása befolyásolja a munkafolyamatokat és a struktúrákat, a felelősségi területeket és a csapatmunkát is. A fenntartható HR stratégiáján, a fenntartható emberek tervén keresztül a Mercedes-Benz célja, hogy ezeket a változásokat jövőorientált, társadalmilag elfogadható és felelősségteljes módon alakítsa ki. Például 2022 és 2030 között a társaság több mint €2 milliárd forintot fektet be alkalmazottainak képzésébe.
Emberi jogok: Az emberi jogok tiszteletben tartása központi jelentőségű a Mercedes-Benz számára. Ezért a társaság partnereivel együtt arra törekszik, hogy az emberi jogokat a teljes értékláncban védje, és megakadályozza, minimalizálja vagy amennyire csak lehetséges, megszüntesse az emberekre és a környezetre gyakorolt negatív hatásokat. Ezt olyan kockázatalapú megközelítéssel érik el, amely korai szakaszban képes azonosítani a lehetséges emberi jogi kockázatokat, és megfelelő intézkedésekkel ellensúlyozza azokat. Ebben az összefüggésben a Mercedes-Benz olyan projektekbe is befektet, mint például a folyosó kezdeményezés az alumínium ellátási lánc mentén Brazília Amazon régiójában. A Hydro társasággal partnerként vállalt többdimenziós projekt célja a helyi emberek szorosabb bevonása, a helyi emberi jogok megerősítése és a biodiverzitás fokozása.
Digitális bizalom: Ezen a fókuszterületen a Mercedes-Benz foglalkozik a digitális átalakulás kihívásaival. A társaság célja a digitális termékekbe és szolgáltatásokba vetett bizalom kiépítése és fenntartása, valamint a digitális innovációk felelősségteljes felhasználásának erősítése. A Mercedes-Benz meg van győződve arról, hogy a digitális bizalom egyre inkább kulcsfontosságú differenciálóvá és alapjává válik, amelyen a fenntartható és versenyképes digitális üzlet alapul. Ebben az összefüggésben a Mercedes-Benz volt az első járműgyártók, amelyek meghatározták a mesterséges intelligencia felelősségteljes felhasználásának alapelveit.
Forgalombiztonság: A Mercedes-Benz évtizedek óta szabványokat állít fel a közlekedésbiztonság területén. A társaság támogatja az Európai Unió Vision Zero-ját, amelynek 2020-hoz képest célja a közúti halálesetek számának felére csökkentése 2030-ig, és 2050-ig teljes megszüntetése. Innovatív járművezetői segítségnyújtási rendszerek és automatizált vezetési technológiák, például a DRIVE PILOT (SAE 3. szint)2) jelentősen hozzájárulhat a közúti forgalom biztonságosabbá tételéhez és a Vision Zero megvalósításához. Németország számára a Mercedes-Benz már bemutatta a DRIVE PILOT következő verzióját, amely akár 95 km / h sebességgel is képes követni a járművet az autópálya jobb oldali sávján.3. A rendszert várhatóan 2024 végéig a német szövetségi gépjármű-szállítási hatóság tanúsítja, majd 2025 elejétől lesz elérhető.
Nyílt vitakultúra – a Mercedes-Benz fenntarthatósági párbeszéd
A hat fenntarthatósági fókuszterületet először mutatták be és tárgyalták szélesebb külső közönséggel az éves Mercedes-Benz fenntarthatósági párbeszéd során, november 20-án, Stuttgartban. Ez a jól megalapozott párbeszédformátum a társaságot a nem kormányzati szervezetek, az akadémia, az üzleti élet és a politikai szféra képviselőivel folytatott nyílt cserék központi platformjaként szolgálja. Az eseményre tizenhetedik alkalommal kerül sor, hasonló párbeszéd eseményekkel, amelyeket ebben az évben már Drezdában, Újdelhiben, New Yorkban és Pekingben tartottak.
Osztályok közötti fenntarthatósági koordináció
2023-ban a Mercedes-Benz fenntarthatósági menedzsmentjének keresztirányú irányító és koordinációs funkcióját hozták létre az irányítási részleg integritási, irányítási és fenntarthatósági testületében. Ennek célja a sokrétű téma folyamatosan növekvő összetettségének és növekvő jogi relevanciájának figyelembevétele. Az osztályspecifikus fenntarthatósági témák kezeléséért az illetékes testületi osztályok felelnek.
További információ az újban található a cég weboldalának fenntarthatósági szakasza: Fenntarthatóság „href =” https://group.mercedes-benz.com/sustainability/” cél = „_blank” rel = „noopener” > Fenntarthatóság a Mercedes-Benznél. | Mercedes-Benz Group > Fenntarthatóság
1 A nettó szén-semleges azt jelenti, hogy a Mercedes-Benznél elkerülhető vagy csökkent szén-dioxid-kibocsátást kompenzálják a hitelesített kompenzációs projektek.
2 SAE 3. szint (feltételes automatizált vezetés): Az automatizált vezetési funkció átveszi bizonyos vezetési feladatokat. A sofőrre azonban továbbra is szükség van. A járművezetőnek készen kell állnia arra, hogy a jármű kérésére bármikor átvegye a jármű irányítását.
3 Az autópályákon a jövőbeni DRIVE PILOT szolgáltatások elérhetősége és használata a lehetőségektől, az országoktól és a vonatkozó törvényektől függ.