A járatok alacsony kihasználtságához igazodó esti menetrend lép életbe február 6-ától

A Budapesten élők nagy fegyelemmel tartják be a november óta életben levő kijárási tilalom rendelkezéseit, ezért 20 óra után jellemzően csak a dolgozni indulók vagy a munkából hazaérkezők utaznak közösségi közlekedéssel. Ilyenkor általában tíznél kevesebben utaznak még a legforgalmasabb vonalakon közlekedő járműveken is, de üresen közlekedő autóbuszokba sem nehéz belefutni Budapest külsőbb területein. Ezért a kormányzati veszélyhelyzeti intézkedések meghosszabbításával összhangban február 6-tól mintegy ötven fővárosi vonalon a jellemző járatkihasználtsághoz igazodva módosul a metrók, villamosok, buszok és trolibuszok esti, 20 óra utáni menetrendje.

A Magyar Kormány a 2021. február 1. utáni időszakra is meghosszabbította az éjszakai kijárási tilalmat, így továbbra is rendkívül alacsony a fővárosi járatok kihasználtsága az esti és az éjszakai órákban. Mivel a Budapesten élők rendkívül fegyelmezetten tartják be a járvány visszaszorításához kapcsolódó rendelkezéseket, és 20 óra után gyakorlatilag csak az utazik, aki munkába, vagy onnan hazafelé tart, a BKK utasszámlálási eredményei szerint a legforgalmasabb vonalakon is járművenként jellemzően tíznél kevesebben utaznak ilyenkor. Emellett a társaság számos bejelentést kapott arról is, hogy késő este bizonyos járatok csupán egy-két utassal, a főváros külsőbb területein pedig többször üresen közlekednek. A kijárási tilalomhoz igazodva a BKK korábban már két lépésben igazította menetrendjét a megcsappant esti és éjszakai forgalomhoz, az utazóközönség megértésével és elfogadásával.

Változó menetrend 20 óra után számos vonalon

Figyelembe véve, hogy a kormányzat döntött a kijárási korlátozás meghosszabbításáról, szombattól több mint ötven fővárosi járat menetrendje módosul az este 20 és hajnal 5 óra közötti időszakban. Az érintett vonalakon este 20 óra után a járatok kihasználtságához igazodó késő esti – „normál” viszonyok között általában a 22 óra körül alkalmazott – menetrend lép életbe:

–          Este 20 órától mind a négy metróvonalon tízpercenként követik egymást a szerelvények.

–          Módosított menetrend szerint, 20 percenkénti követésnél sűrűbben közlekedik az 1-es, a 14-es, a 47-es, a 49-es, az 50-es és az 56A villamos, továbbá a 11-es, a 16-os, a 21-21A, a 23-23E és a 114-213-as autóbusz.

–          Már 20 órától húszpercenként indul a 2-es, a 3-as, a 28A, a 37A, a 42-es villamos, az 5-ös, a 7-es, 8E, a 9-es, a 20E, a 30-as, a 31-es, az 53-as, a 67-es, a 85-ös, a 105-ös, a 136E, a 151-es, a 159-es, a 168E, a 178-as, a 182-es, a 184-es, a 194-es, a 194M, a 196-os, a 200E, a 212-es, a 220-as, a 276E autóbusz, a 70-es, a 72M, a 74-es, a 75-ös, a 76-os, a 78-as és a 80-as trolibusz.

–          A kijárási tilalom alatt 20 óra után nem közlekedik néhány, önálló szereppel nem rendelkező sűrítő buszjárat: a 7E, 30A, 196A autóbusz és a késő estét leszámítva a 162A járat.  

A menetrend módosításakor alapelv volt, hogy érdemben ne növekedjen az utazási idő az este 20 óra után közlekedők számára, és a megszokottól eltérő utazási irányt se kelljen keresniük. A BKK az új, esti menetrend kialakításakor törekedett arra, hogy a csatlakozó járatok a metróvonalak esti menetrendjéhez igazodjanak. A nappali járatok jelenleg biztosított utolsó indulásai változatlanul megmaradnak a kijárási tilalom miatt módosuló menetrend idején is.

A fővárosi járatok február 6-ától érvényes menetrendje megismerhető a BKK honlapján: bkk.hu/menetrendek/. Utazástervezéshez továbbra is érdemes a BKK FUTÁR alkalmazást használni, amely február 6-a után is mindig az optimális útvonalat tervezi meg úti célja eléréséhez.

A Magyar Kormány által elfogadott, a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedésekről szóló 479/2020. (XI. 3.) kormányrendelet bevezetését követően, a 20 óra utáni kijárási tilalomhoz kapcsolódóan a mai napig két lépésben – 2020 novemberében és decemberében – módosította a BKK a késő esti, illetve az éjszakai közlekedést érintő menetrendi kínálatot. A mostani menetrendi módosítással a BKK felelős gazdálkodóként a valós utasforgalomhoz igazítja késő esti menetrendi kínálatát és csökkenti az esti időszak környezeti terhelését. Az intézkedés összhangban van a Fővárosi Kormányhivatal által decemberben tett észrevételekkel.

Budapesti Közlekedési Központ