A Magyar Gumiabroncs Szövetség közleménye

    Hogyan kerülhető el az aquaplaning, azaz az autó vízen futása? Az elmúlt hetekben az időjárás mintha néhány napba sűrítve próbálná bepótolni a tavaszi csapadékhiányt. Ami jót tesz a mezőgazdaságnak, annak nem biztos, hogy örülnek az úton lévők; ilyenkor eleve többen ülnek autóba, rosszabbak a látási viszonyok és ott van az alattomos aquaplaning jelenség is, amit.Nos, jobb elkerülni. De hogyan? A HTA szakembereinek tanácsait gyűjtöttük össze.

Mi az aquaplaning?
Az aquaplaning, más néven “vízen futás” vagy “felfutás”, számos baleset előidézője. Nagy esőzések után összefüggő vízréteg képződik az úton, amely megakadályozza az abroncsok úthoz tapadását. Az autó “felúszik”, bármit is teszünk, a kormányzási és fékezési erők csak a vízrétegre hatnak, az útra nem. Ennek következtében az autó ellenőrizetlenül sodródik, és elveszíti a tapadását.

Hol fordul elő az aquaplaning?
Statisztikai szempontból nézve az aquaplaning gyakoribb az autópályákon, mint a vidéki utakon. Ennek oka azonban nem az útburkolat minősége, hanem az a tény, hogy itt gyorsabban vezetünk. Az egyenetlen felület és az enyhe lejtés is hozzájárul az aquaplaninghez. A fő veszély a mélyedésekben, a kanyarokban, az aluljárókban és nyomvályúkban leselkedik ránk, vagyis szinte mindenhol, ahol a csapadékvíz nem tud gyorsan elfolyni, vagy ha nagy mennyiség esett, és időbe telik, míg elszivárog.  
A cikk teljes terjedelmébe itt olvasható: https://hta.org.hu/hogyan-kerulheto-el-az-aquaplaning-azaz-az-auto-vizen-futasa/
    Kiadó: Magyar Gumiabroncs Szövetség