A tompított fényszóró használata

Bár a KRESZ-vizsgán mindenkinek be kell számolnia a különféle fények használatáról, az utakon közlekedő autósok jelentős része nincs tisztában vele, mikor melyik lámpákat is kellene bekapcsolnia. A tompított fényszóró használatánál is ez a helyzet, ezért összeállítottunk egy kis kalauzt, amely segítségével felfrissítheted erre vonatkozó ismereteidet.

Milyen lámpák találhatók egy autón?

Kezdjük az alapokkal. Az autókra háromféle célból szerelnek fel lámpákat. Az első, hogy te jól láss, és így pontos képed legyen az előtted elterülő útszakaszról.

A lámpák második funkciója a látszódás, azaz, hogy téged lássanak. Ez főleg korlátozott látási viszonyok között fontos, de nem csak ezekben a helyzetekben írja elő őket a KRESZ.

A lámpák harmadik célja, hogy a többi közlekedőnek információt nyújtsanak a helyzetedről vagy haladási irányodról. Ide tartoznak például az indexlámpák és a helyzetjelzők.

Fontos megemlíteni, hogy sok lámpa több funkciót is szolgál egyszerre. A ködlámpa például ködös időben egyszerre segít jól látnod az utat, illetve látszódnod a többi autós számára.

Vegyük végig röviden az autókon található lámpákat!

Nappali menetfény (DLR)

A nappali menetfény célja a látszódás. Nappal, jó látási viszonyok között kell használni. Fontos megemlíteni, hogy a nappali menetfénnyel felszerelt autók egy részénél nem kapcsolnak be automatikusan a helyzetjelző fények. Ilyenkor a tompított fényszórót kell bekapcsolni.

Tompított fényszóró

A tompított fényszóró használata külterületen és rossz látási viszonyok között kötelező.

Helyzetjelző lámpák

Az első helyzetjelző lámpa funkciója, hogy rossz látási viszonyok között jelezze az álló gépjármű helyzetét. A hátsó helyzetjelző szintén az autó helyzetének jelzésére szolgál, de álló és mozgó járműnél egyaránt.

Irányjelző lámpák (indexlámpák)

Az indexlámpák az irányváltás, valamint az elindulás és a megállás jelzésére szolgálnak.

Féklámpák

A féklámpák a lassítást jelzik a többi autósnak.

Távolsági fényszórók (reflektor)

Az útszakasz jobb megvilágítását szolgálják éjszaka, lakott területen kívül. Használatuk során ügyelni kell rá, hogy ne vakítsuk el a szembejövőket.

Ködfényszóró vagy első ködlámpa

A ködfényszórókat korlátozott látási viszonyokra tervezték. Elősegítik a gépjármű jobb láthatóságát, illetve az úttest hatékonyabb megvilágítását. Hóesés, eső és köd esetén nagy segítséget nyújthatnak. Álló járművön tilos használni őket.

Hátsó helyzetjelző ködlámpa vagy ködzárófény

Szintén korlátozott látási viszonyokra tervezték. Csak lakott területen kívül, illetve akkor használhatod, ha az időjárási viszonyok 50 méter alá csökkentik a látótávolságot.

A tompított fényszóró használata

Akkor most pontosan melyik lámpa is a tompított fényszóró, és milyen helyzetekben is kell használni? Azok kedvéért, akik kicsit elveszve érzik magukat a lámpák hivatalos megnevezései között, a való életből hoztunk egy példát. Amikor valaki elindulás előtt azt mondja az anyósülésről, hogy kapcsold fel a lámpát, a tompított fényszóróra gondol.

Ahogy már említettük, a tompított fényszóró használata éjszaka és rossz látási viszonyok között kötelező, lakott területen belül és kívül egyaránt. Fontos, hogy álló autón csak akkor használhatod, ha forgalmi okokból álltál meg. Ha az autódban nincs beépített nappali menetfény, lakott területen kívül nappal is be kell kapcsolnod.

schiller.hu