Aktuális tanácsok! Mit tegyünk, ha befagyott ajtó?

A hónap derekára betör a Kárpát-medencébe az a sarkvidéki eredetű légtömeg, amely sok mindennek lesz okozója, köztük befagyhatnak az autók ajtajai.

Kezdjük ott, hogy mindazok, akik télen is használják a légkondicionálót, legalább attól mentesülnek, hogy az ajtó belefagyjon a keretbe. A légkondi ugyanis szárítja a levegőt, vagyis, ha valaki azért használja télen, hogy ne párásodjon be az ablak, nyilván kisebb eséllyel szembesülhet azzal, hogy az ajtókeretben lévő párás gumitömítés és az ajtó összefagy.

Mindenesetre az első lépés, hogy ellenőrizzük, mi is fagyott be. Ha a kulcs belecsusszan a kulcslyukba és elfordítható, de az ajtó nem nyílik ki, akkor a probléma az ajtó gumiburkolatával van. Ebben az esetben soha ne próbálja erőszakkal kinyitni az autó ajtaját, mert a gumi elszakadhat, és az már csak cserével javítható.

Ezért ahelyett, hogy rángatná, először próbálja meg a pereménél befelé nyomkodni az ajtót: kis szerencsével a jég meglazulhat, és akkor már enged. De kemény fagyban, nagyjából mínusz 15-20 fok körül ez a módszer már nemigen jön be. Ezért próbáljon ki egy másik ajtót is. Akármilyen fura, gyakran sikerül így bejutni a kocsiba.

Azonban sose induljunk el, úgy, hogy a vezető ajtaja befagyott!

Egy esetleges balesetre gondolva az utazás megkezdése előtt el kell érni, hogy a vezető ajtaját kívülről is ki lehessen nyitni.

Egy másik lehetőség: körülbelül 50 fokos vízzel óvatosan locsolja körbe az ajtókeretet, azonban soha ne használjon forrásban lévő vizet, mert az károsíthatja a kocsi fényezését. És főleg: ne öntsön forró vizet a jeges ablakokra!

Ez ugyanis az üveg megrepedését okozhatja.

Ha az ajtó újra nyílik, alaposan törölje szárazra a gumitömítéseket, hogy ne fagyjanak le újra.

dasblog