• Egyéb

Az energiahatékonyság és a közlekedés jelenti a hazai települések legnagyobb problémáját

Az energiahatékonyság és a közlekedés jelenti a hazai települések legnagyobb problémáját – derül ki a Modern Gyárak Éjszakáján, a GE nagykanizsai fényforrásgyárába látogatók körében végzett felmérésből. A válaszadók többsége a közvilágításban a hideg színhőmérsékletű, kékes árnyalatú fényt kedveli, legalább négy darab LED-fényforrást használ otthonában, és környezettudatosnak vallja magát. A válaszadók kétharmadának ugyanakkor nincs pontos képe arról, hogy mennyi energia spórolható meg a közvilágítás modernizálásával.

A GE nagykanizsai fényforrásgyára a Modern Gyárak Éjszakája programhoz csatlakozva nyitotta meg kapuit egy estére a látogatók előtt. Közel 100 érdeklődő ismerhette meg, hogyan készülnek a modern világítótestek és a jövő világításának számító LED-lámpák.

A programon résztvevő válaszadók közel negyede (22 százaléka) települése legnagyobb problémájának az energiahatékonyságot tartja, de ugyanennyien említették a közlekedésbiztonságot és a torlódásokat. A megkérdezettek további komoly kihívásnak a környezetszennyezést, valamint az életet megkönnyítő okos megoldások hiányát látják.

A kérdőívet kitöltők több mint fele (58 százaléka) az utcai világításnál a kékesebb árnyalatú, hideg színhőmérsékletű fényt preferálja a sárgás árnyalatú, melegebb színhőmérsékletű közvilágítással szemben. Tízből kilenc válaszadó környezettudatosnak tartja magát, saját települését azonban csupán a megkérdezettek harmada sorolta ebbe a kategóriába.

A résztvevők közel kétharmada (61 százaléka) legalább 4 LED-izzót használ otthonában, és csupán 8 százalék nyilatkozott úgy, hogy nem rendelkezik ilyen, a modern technológián alapuló fényforrásokkal. A válaszadók közel fele (47 százaléka) szerint a köztéri LEDvilágítás legfontosabb előnye az energiahatékonyság, közel negyedük (23 százalék) pedig az e technológia által biztosított jobb megvilágítást emelte ki, ami hozzájárul a köz- és közlekedésbiztonság növeléséhez. Minden tizedik résztvevő szerint a LED-es rendszerek legfontosabb előnye az érzékelők (szenzorok) beépítésének lehetősége, valamint az, hogy ezek a lámpák akár napenergiával is működtethetők.

A megkérdezettek közel fele évi kevesebb mint 300 millió forintra becsülte azt a megtakarítást, amit egy egymilliós nagyváros érhet el, ha közterei világítását teljes egészében LED-es technológiára cseréli – miközben ennek duplája is elérhető. „A hagyományos világításnál 40–60 százalékkal kevesebb energiát felhasználó, hosszabb élettartamú és kisebb karbantartási igényű LED-világítótestek egy egymilliós város közvilágításában akár évi 600–700 millió forint megtakarítást is elérhetnek” – mondta Tóth Károly, a GE Fényforrásüzletág európai értékesítési igazgatója. A teljes magyarországi megtakarítási potenciál így évi több milliárd forintra rúghat, csak a közvilágítási rendszerek modernizációjával.