Egy igazi lovag is csatlakozott as Lexushoz

A világ vezető prémium hibrid autógyártója, a környezetbarát modelljei mellett autóinak magával ragadó, futurisztikus formavilágáról is ismert Lexus által öt évvel ezelőtt életre hívott Lexus Design Award mára a dizájner szakma egyik legelismertebb nemzetközi fórumává vált. Nem véletlen, hogy évről évre nagyobb nevek csatlakoznak a kezdeményezéshez zsűritagként is. Az idei, már eddig is a nemzetközi dizájnvilág nagyágyúinak számító elismert szakemberekből álló zsűri egy újabb nagy névvel bővült: ezúttal Sir David Adjaye vizionárius építész csatlakozott a szakma elitjét tömörítő grémiumhoz.

Évről évre, a világ minden tájáról fiatal, kreatív tehetségek ezrei adják be pályázatukat a környezetbarát hibrid modelljei, és autóinak elképesztően látványos formavilága révén értékesítéseit az idei évben is robbanásszerűen növelő prémium autógyártó, a Lexus által jegyzett Lexus Design Award versenyre. Itt lehetőségük nyílhat arra, hogy mentoráltként elismert tervezőkkel dolgozzanak együtt, anyagi támogatást szerezzenek tervük prototípusának elkészítéséhez, valamint hogy a Milánói Dizájn Hét keretében megrendezett Lexus Design Event programban mutassák be munkájukat. A világszínvonalú szakemberekből álló zsűri, melyhez a közelmúltban Shigeru Ban, a rendkívül innovatív szemléletű építész is csatlakozott, most Sir David Adjaye személyével egészül ki, aki generációjának egyik legjelentősebb építésze, egyik legismertebb munkája a washingtoni National Museum of African American History and Culture épülete. A Lexus Design Award kiváló lehetőség, hogy a Tanznániában született, de ghánai származású, 2017-ben pedig a brit építészetért tett szolgálatainak elismeréseként lovaggá ütött Sir David Adjaye a zsűri többi tagjával együtt megismerje és felfedezze az alkotók és formatervezők legújabb generációjának tehetségeit.

Sir David Adjaye, illetve a zsűri többi tagja ebben az évben azt a 12 döntőst választja ki, akinek a munkája leginkább megtestesíti az idei év témáját, a „CO, azaz -VAL/VEL” jelentését, egyúttal pedig a Lexus koncepcióját, hogy a kiváló dizájn jobbá teszi a világot. A nagydíjat Adjaye és szakértő társai a 2018-as Milánói Dizájn Hét során ítélik oda az egyik döntősnek.

A Lexus Design Award elképesztő platformot teremt a világ minden pontjáról érkező, fiatal tervezők számára ahhoz, hogy a jövőt befogadóvá alakítsák. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy tagja lehetek a bizottságnak, és ezáltal segíthetek abban, hogy az új hangok messzire hallatsszanak. Az idei téma egyébként is különösen fontos a számomra. Amikor a XXI. század kihívásairól beszélünk, a közös, illetve különböző ágazatokat egyszerre érintő gondolkodás fontosabb mint valaha.” – fogalmaz a nem mindennapi életútja, karrierje révén sokakat inspiráló Sir David Adjaye.

A Time Magazine által a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolt és 2017-ben lovaggá ütött ghánai-angol építész egyébiránt számos nemzetközi díjat és elismerést is magáénak tudhat, 2016-ban például a Panerai London Design Medal kitüntetést ítélték oda neki. Sir Adjaye korábban említett legismertebb munkája a Washington DC-ben, a National Mallon lévő National Museum of African American History and Culture Smithsonian Institution múzeumépülete az ősi nigériai joruba szobrászatban megjelenő koronát formáz.

A 2018-as Lexus Design Award versenyre július 24. és október 8. között lehet nevezni. A 12 döntős nevét 2018. januárjában jelentik be, míg a fődíj nyertesét a Milánói Dizájn Hét során, 2018. április 16-án hirdetik ki.