Együtt gyorsítaná fel az európai hidrogén mobilitás fejlődését a Toyota, az Air Liquide és a CaetanoBus

Közös szándéknyilatkozatot írt alá a Toyota, az Air Liquide és a CaetanoBus a hidrogén mobilitás kibővítésére: a megegyezés célja, hogy szoros együttműködésben, együttes erővel hozzanak létre Európában olyan integrált ökoszisztémákat, ahol a hidrogénellátás és a járművek iránti kereslet is létrejön.

Az Air Liquide, a CaetanoBus és a Toyota Motor Europe közös szándéknyilatkozatot írt alá, hogy integrált hidrogén megoldásokat hozzanak létre. Ez magában foglalja az infrastruktúra és a járműflották fejlesztését, hogy felgyorsítsák a hidrogénes mobilitás térnyerését a kis- és nagyméretű haszongépjárművek területén egyaránt. A partneri megállapodás a három fél közös ambícióját tükrözi vissza, amelynek célja a szállítás karbonsemlegesítése, valamint a helyi, többcélú mobilitási hidrogénes ökoszisztémák létrejöttéknek felgyorsítása. A három vállalat saját, egymásét kiegészítő szakértelmével keres megoldást a hidrogénes mobilitás értékláncának minden szintjén, a megújuló vagy alacsony kibocsátású hidrogénelőállítástól kezdve a szállítási és tankolási infrastruktúrán át egészen a különböző járműszegmensekben történő hasznosításig. A középpontban a buszok, a kishaszongépjárművek és a személyautók lesznek, amelyekhez járulékos célként érkezik a nagyméretű haszongépjárművek kategóriája is. Az együttműködés lehetőségeinek feltérképezésével a hidrogénes mobilitás három nagy játékosa együttesen járul hozzá az új hidrogén ökoszisztémák kialakításához Európában, amely kulcsfontosságú a kereslet megteremtése szempontjából, valamint a hidrogénhez való hozzáférhetőség létrehozásához. Ez magában foglalja az infrastruktúrát és a töltőállomásokat, valamint az integrált járműkínálatot (lízing és karbantartás) a különböző ügyfelek, például taxivállalatok, flotta üzemeltetők, helyi hatóságot és más szereplők számára. A különböző használati módok és projektek integrációjának a célja az, hogy a kereslet és a kínálat találkozásával olyan körforgást teremtsen, ahol a hidrogén felhasználása virágozhat. A kezdeményezés fontos előrelépést jelent a karbonsemlegesség felé vezető úton, amely folyamatosan az európai kormányok központi vágyaként lép fel és amelyben a hidrogén komoly szerepet játszhat.

A mobilitási szektor széndioxid-kibocsátásának csökkentésében fontos megoldást jelent a hidrogén, amely kiváló lehetőséget biztosít az energiaforrás szállítására. Az Air Liquide örömmel lép partneri kapcsolatba a Toyotával és a CaetanoBusszal. Az ilyen megállapodások kulcsfontosságúak olyan hatékony ökoszisztémák létrehozása szempontjából, melyek felgyorsíthatják a hidrogén használatának terjedését Európában. Az Air Liquide már több mint 50 éve dolgozik elkötelezetten a hidrogén értéklánc megvalósításán és hasznos szakértelemmel rendelkezik az alacsony kibocsátású hidrogénelőállítás és a hidrogén mobilitási infrastruktúrák fejlesztésének területén. Ez a partneri együttműködés is szemlélteti az iparág képességeit arra, hogy konkrét megoldásokkal harcoljon a klímaváltozás ellen.” – avat be Matthieu Giard, az Air Liquide alelnöke.

Izgatottan várjuk a lehetőséget, hogy erősségeinket a hidrogénfelhasználás fejlesztésében kamatoztathassuk. A Toyota szerepe az ökoszisztémán belül a felhasználás megalkotása, a partnereinkkel közösen dolgozva pedig szeretnénk felgyorsítani a hidrogén használatát, mint karbonsemleges mobilitási megoldást. Mindez jelentősen csökkenti majd a hidrogén költségét és bővíti az infrastruktúrát, miközben javítja a hidrogén üzletképességét.” – teszi hozzá Matt Harrison, a Toyota európai elnöke.

Nagyon örülünk, hogy hidrogén projekteken dolgozhatunk az új partnerekkel és lehetőségünk van megerősíteni az új energiahordozó pozícióját a fenntartható élet felé vezető úton. Tisztában vagyunk felelősségünkkel a mobilitási szektorban, célunk pedig buszgyártóként a hidrogén hajtású buszok folyamatos fejlesztése, ezáltal pedig a városi karbonlábnyom mérséklése. Nagyon örülni fogunk, ha sikerül partneri együttműködésben teljes ökoszisztémát megvalósítani, mivel az átálláshoz vállalatok, politikai felek és irányelvek összehangoltságára van szükség.” – fogalmaz Patrícia Vasconcelos, a CaetanoBus vezetője.

Az Air Liquide

Piacvezető gázforgalmazóként, technológiai és szolgáltató vállalatként az Air Liquide 75 országban van jelen és körülbelül 66.400 alkalmazottal rendelkezik, miközben több mint 3,8 millió ügyfelet lát el. Az oxigén, a nitrogén és a hidrogén az élet alapfeltétele – ezek az anyagok fedik le az Air Liquide tudományos területét, amely a vállalat működésének középpontjában áll már az 1902-es alapítás óta.

Az Air Liquide célja, hogy vezető szerepet töltsön be az iparágban, hosszú távon kiemelkedő teljesítmény nyújtva hozzájárulva a fenntarthatósághoz – erős elköteleződéssel a klímaváltozás és az energiaátállás kapcsán, stratégiájának szerves részeként. A vállalat ügyfélközpontú átalakulási stratégiája nyereséges, normál, felelősségteljes növekedést tervez hosszú távon. Mindez a működési kiválóságra épül, amelyhez válogatott befektetések, nyitott innováció és különleges hálózati szerveződés tartozik, amelyet a csoport világszinten követ. Alkalmazottai és az érintettek iránti elköteleződésével az Air Liquide elősegíti az energiafelhasználás átalakulását és a környezetvédelmet, javítva az egészségügyet és a digitalizációt, ezáltal nagyobb értéket közvetítve az érintettek felé. Az Air Liquide árbevétele 2021-ben több mint 23 milliárd euró volt. Az Air Liquide szerepel az Euronext Párizsi Tőzsdén.

A CaetanoBus

A CaetanoBus, a Toyota Caetano Portugal és a Mitsui & Co részeként buszokat és alvázakat készít Portugáliában. A vállalat városok és repülőterek számára is kínál egyedi, ügyfélközpontú mobilitási megoldásokat. A CaetanoBus a COBUS gyártója, amely globális piacvezető a repülőtéri buszos utasszállítás tekintetében. A CaetanoBus 1980 óta koncentrál az elektromos mobilitásra.

A Toyota Európa

A Toyota Európa felügyeli a Toyota és a Lexus járműveinek, alkatrészeinek és kiegészítőinek teljes körű forgalmazását és marketing-tevékenységét, valamint irányítja a Toyota európai gyártó és tervezői tevékenységeit. Európában mintegy 27.000 ember áll – közvetlenül vagy közvetve – a Toyota alkalmazásában, s a vállalat 1990 óta több mint 10 milliárd eurót fordított európai befektetéseire. Kilenc európai gyártóüzeme Portugáliában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban, Törökországban és Oroszországban található. Ma megközelítőleg 16,5 millió Toyota, GR és Lexus jármű közlekedik az európai utakon, amelyek tulajdonosait 28 Nemzeti Marketing és Kereskedelmi Vállalatból álló hálózat, valamint 53 országban (EU, Egyesült Királyság, EFTA-országok + Oroszország) összesen mintegy 2.800 értékesítési pont látja el. 2021-ben a Toyota 1.076.300 darab Toyota és Lexus modellt értékesített Európában, ezzel 6,4 százalékos piaci részesedést magának tudva. A Toyota hisz abban, hogy ha az emberek szabadon mozoghatnak, akkor bármi lehetséges. A „Mobilitás mindenkinek” elve érdekében a Toyota biztonságosabb, még inkább összekapcsolt, inkluzívabb és fenntarthatóbb mobilitást kíván megalkotni, hogy elérje legfőbb küldetését: „Boldogságot mindenkinek”. Európában a TME elindította a KINTO mobilitási márkát, amely mobilitási szolgáltatások széles skáláját kínálja 14 országban, és ösztönzi a zéró emissziós üzemanyagcellás termékek, és azok műszaki támogatásának business-to-business értékesítését. Hozzájárulva az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz, a Toyota azon dolgozik, hogy Európa-szerte minden üzleti tevékenységének körében elérje a karbonsemlegességet. Európában a széndioxid-csökkentés terén történelmi távlatokban is vezető szerepet betöltő TME célja, hogy 2035-ig 100 százalékkal csökkentse minden új járművének széndioxid-kibocsátását Nyugat-Európában, és továbbra is az elektrifikált hajtásláncok teljes választékát kínálja majd ügyfeleinek a régióban hibrid, plug-in hibrid, akkumulátoros elektromos és üzemanyagcellás modelljeinek képében. Ha a fenntarthatóságról van szó, a Toyota elkötelezett a Beyond Zero filozófia mellett.