• Egyéb

Emberek tízmillióinak életét készül jobbá tenni a Toyota

A mobilitás túlmutat az autóvezetésen. A Toyota ezért elhatározta, hogy tökéletesíti azt a közlekedési eszközt, amely világszerte mintegy 70 millió ember számára jelenti a mozgás szabadságát.

A Toyota Mobility Foundation még 2017 végén indította útjára azt a globális ’határtalan mobilitási kihívást’ (Mobility Unlimited Challenge), amelynek égisze alatt a mozgásukban korlátozott személyek életminőségét igyekeznek javítani. A kihívás keretében elvégzett, öt országra (Nagy-Britannia, USA, Japán, India és Brazília) kiterjedő felmérésből megdöbbentő dolgokat árultak el a megkérdezett érintettek.

Kiderült például, hogy a kerekesszékesek 49 százaléka mások segítségére szorul, ha utazni szeretnének. Tízből hárman (31%) olyan tömegközlekedési vonalakon utaznak, ahol nem minden járaton áll rendelkezésre kerekesszékes férőhely, 23 százalékuk pedig beszámolt olyan esetről, amikor egyszerűen nem engedték fel őket a buszra vagy vonatra.

A publikus infrastruktúra hiánya azonban nem minden; 89 százalékuknak okoz fájdalmat vagy kényelmetlenséget kerekesszékük használata, minden ötödik állandó hátfájással küzd. Nyilván ennek is köze van ahhoz, hogy a megkérdezettek 30 százalékát egyenesen hátráltatja és irritálja, hogy kerekesszékük elavult konstrukció.

A Toyota ezután megkérdezte a felhasználókat, milyen fejlesztések tennék teljesebbé az életüket. Legtöbben olyan közlekedési eszközre vágynak, amellyel gyorsabban haladhatnak (41%); amely hatékonyabban teszi lehetővé a mindennapi feladatok elvégzését (37%); amely kényelmesebb és pihentetőbb, ösztönösebben használható, és mintegy „testük meghosszabbításaként” működik (37%); amelyben magabiztosabbak lehetnének és tartalmasabb közösségi életet élhetnének (34%); illetve amely a spontaneitás, a szabadság és a függetlenség élményét kínálja (32%).

Mivel ezeknek a komplex feladatoknak a megvalósítása meghaladja egy autógyártó kompetenciáját, a Toyota 4 millió dollár értékben pályázatot írt ki olyan újszerű személyes mobilitási eszközök tervezésére, amelyek intelligens rendszerek és technológiák alkalmazásával valósítják meg a felhasználók igényeit. A pályázat nyerteseit a 2020-as Tokiói Olimpiához kapcsolódóan fogják kihirdetni.

A WHO becslései szerint évente negyed- és félmillió fő közé tehető azok száma, akik gerincsérülés következtében veszítik el járóképességüket. A becslések szerint az emberiség 1 százaléka él kerekesszékhez kötve; azok száma azonban valójában jóval nagyobb, akiknek szükségük volna valamilyen mobilitási segédletre. Sokan azonban vagy nem engedhetik azt meg maguknak, vagy a helyi egészségügyi rendszer hiányosságai miatt nem férnek ahhoz hozzá, a Toyota most ebben kíván a rászorulók segítségére lenni.

A pályázattal kapcsolatos kisfilm az alábbi linken tekinthető meg:

Fotók: Toyota UK