Tessenek lenyugodni a p***ába! Emberi jogi jelentése is van már a Fordnak

A Ford közzétette 2022-es Integrált Fenntarthatósági és Pénzügyi Jelentését; a dokumentum a vállalat átalakulására fókuszál, amelynek révén a Ford az elektromosautó-forradalom élére áll, 2026-ra évi 2 millió darab fölé növelve elektromos modelljeinek gyártását, és az évtized végére teljes értékesítésének felére pörgetve fel az elektromos autók eladásait.

Hallgasd meg exkluzív Ford podcastjainkat, olvasd el Ford tesztjeinket!

A Ford vállalta, hogy legkésőbb 2050-re karbonsemlegessé válik; ezt a folyamatot tudományosan megalapozott köztes célokra alapozza, amelyeket 2035-ig teljesíteni fog. Az új jelentés információkat tartalmaz az éghajlatváltozással kapcsolatban is, és részletesen bemutatja, milyen előrehaladást ért el a Ford a járművenkénti károsanyag-kibocsátás 50%-os csökkentésében a 2019-es bázisévhez képest, illetve a működésből származó emisszió 76%-os mérséklésben a 2017-es bázisévhez képest. A vállalat tavaly 35%-kal csökkentette a gyártásból származó abszolút üvegházhatású gázkibocsátását a 2017-es szinthez képest.

Az elektromos hajtású járművekre való átállás létfontosságú ahhoz, hogy a Ford elérje fenntarthatósági céljait, de egy ilyen átállás kihívásokkal is jár – többek közt a nyersanyagok beszerzése, az elhasználódott akkumulátorok újrahasznosítása és az emberi jogi problémák tekintetében. Azért, hogy ezekről a témákról részletesebb tájékoztatást adjon, a Ford egy emberi jogi jelentést is közzétesz (első alkalommal a Ford és az Egyesült Államok autóipara történetében), valamint egy kombinált beszámolót az éghajlatváltozással kapcsolatos pénzügyi vonatkozásokról és a klímakockázati forgatókönyvről.

“A siker legbiztosabb jele, hogy jobb helyként hagyjuk-e magunk mögött a világot a következő nemzedék számára. Integrált jelentésünk minden évben emlékeztet az értékeink iránti elkötelezettségünkre és arra a törekvésünkre, hogy felhívjuk a figyelmet az igazán fontos kérdésekre. Ez azóta igaz, hogy 23 évvel ezelőtt – az iparágban elsőként – útjára indítottuk ezt jelentést, manapság pedig igazabb, mint valaha,” mondta Bill Ford, a vállalat ügyvezető elnöke.

“Azt is örömmel jelenthetem be, hogy ebben az évben a Ford egy emberi jogi jelentést is közzétesz, amire még nem volt példa az Egyesült Államok autóiparában. Ez a dokumentum azt vizsgálja, hogyan szerezzük be nyersanyagainkat, hol gyártjuk termékeinket, és hogyan mérjük és tartjuk be munkaügyi előírásainkat. Büszke vagyok az elmúlt két évtizedben mutatott fejlődésünkre, és további előrelépésekre számítok,” tette hozzá.

Ahhoz, hogy az elektromos hajtású és hálózatba kapcsolt járművek új korszakának nyertese lehessen, a Ford azt tervezi, hogy 2022 és 2026 között több mint 50 milliárd dolláros beruházással pörgeti fel világszerte az elektromos autók és az ezeket hajtó akkumulátorok fejlesztését és gyártását. A vállalat mindezt a világ legfejlettebb és leghatékonyabb autógyáraira alapozva fogja végrehajtani, több ezer új munkahelyet teremtve, valamint fenntartható és etikus beszerzési láncot építve ki.

“Az idei jelentés azért is rendkívül fontos, mert hűen jelzi a Ford hosszú távú elkötelezettségét az átláthatóság és az elszámoltathatóság iránt,” vélekedett Cynthia Williams, a Ford fenntarthatóságért, megfelelőségért és homologizációért felelős globális igazgatója. “Ez a dokumentum minden érintett számára egyértelmű képet ad arról, hogyan helyezzük tevékenységeink előterébe az embereket, hogyan tartjuk tiszteletben az emberi jogokat az elektromos járművekre való átállás során, és hogy mindebben milyen fontos szerepet kapnak a klíma- és környezetvédelem terén szerzett tapasztalataink. Vállalati stratégiánk és fenntarthatósági céljaink szorosan összefüggnek – hiszen ami jó a bolygónak, az jó a vásárlóinknak és vállalkozásunknak is.”

Innováció és fenntartható növekedés

A 2022-es Integrált Fenntarthatósági és Pénzügyi Jelentés bemutatja, hogyan épít a Ford+ növekedési és értékteremtési terve a vállalat alapvető erősségeire az elektromos járművek nagy volumenű gyártásában, valamint a konnektivitás kihasználására, hogy termékeit minden eddiginél interaktívabbá és biztonságosabbá tegye. A Ford az első amerikai autógyártók között csatlakozott ahhoz a nemzetközi közösséghez, amely a Párizsi Éghajlatvédelmi Egyezménnyel összehangoltan a globális felmelegedés korlátozására törekszik, és a vállalat célja egy olyan üzleti modell kialakítása, amely a nettó záró károsanyag-kibocsátáson is túlmutatva pozitív hatást fejt ki mind a környezet, mind a társadalom számára.

Az integrált jelentés legfontosabb 2021-es megállapításai

  • A Ford csatlakozott a RouteZero nevű globális koalícióhoz, amely arra törekszik, hogy 2040-re (a vezető piacokon legkésőbb 2035-re) már az összes új személyautó és haszonjármű értékesítése emissziómentesen történjen, hozzájárulva ezzel a globális felmelegedés fékezéséhez
  • A vállalat fenntartható finanszírozási keretrendszert vezetett be, hogy megkönnyítse a társadalmi és környezetvédelmi projektekbe történő befektetéseket, megnyitva az utat a Ford új ‘zöld kötvénye’ előtt, aminek révén 2,5 milliárd dollár gyűlt össze 10 éves kibocsátással, segítve a vállalat új elektromosautó-portfóliójának finanszírozását
  • A Ford és az SK Innovation bejelentette, hogy 11,4 milliárd dollárt készülnek befektetni BlueOval City-ben és három BlueOval SK közös tulajdonú akkumulátorgyárba Kentucky-ban és Tennessee-ben; ezek a mega-üzemek közel 11.000 új munkahelyet jelentenek, és segítenek megteremteni a fenntartható amerikai termelő-ökoszisztémát. A Ford a következő öt évben összesen 525 millió dollárt invesztál abba, hogy felkészítse az autószerelőket az elektromos hajtású és hálózatba kapcsolt autók szervizelésére és javítására
  • A Ford együttműködik a Redwood Materials nevű ismert akkumulátorgyártó vállalattal, hogy az elektromos járművek fenntarthatóbbá és megfizethetőbbé váljanak az amerikaiak számára azáltal, hogy a két cég lokalizálja a beszállítói láncot, újrahasznosítási lehetőségeket teremt a tönkrement, vagy életciklusuk végére ért akkumulátorokhoz, valamint fokozza a lítiumion akkumulátorok újrahasznosítási arányát. A Ford létrehozza az új Ford Ion Park globális akkumulátor-központot Michigan államban, ahol akkumulátorcellákat és -kötegeket fejlesztenek, tesztelnek és gyártanak majd, elsősorban a lítiumionos technológiára alapozva, ugyanakkor a szilárd elektrolitos megoldásokat is behatóan vizsgálják
  • A vállalat csatlakozott az USA Energiaügyi Minisztériuma ‘Jobb Klíma Kihívásához’, aminek célja, hogy 2030-ra legalább a felére csökkenjen a gyártólétesítmények üvegházhatású gázkibocsátása – összhangban a Ford kötelezettségvállalásával, amelynek értelmében a vállalat 2035-re minden létesítményét szénmentesen előállított elektromos árammal fogja működtetni
  • A Ford a 2000-es évhez képest több mint 78 százalékkal mérsékelte éves vízfelhasználását, és világszerte 89 nulla hulladékkibocsátású üzemet hozott létre, miközben a 2017-es szinthez képest több mint 35 százalékkal csökkentette a globális gyártásból származó karbonlábnyomát
  • A vállalat új célokat tűzött ki a sokszínűség, egyenlőség és befogadás (DEI) területén, hogy növelje a felsővezetésben a nemi és faji sokszínűséget, és negyedévente nyomon is követi, hogyan halad ez a folyamat. A Ford 2021-ben további hét fontos piacára is kiterjesztette az Egyesült Államokban bevezetett sokszínűségi, egyenlőségi és befogadási auditját
  • Jótékonysági szervezetével, a Ford Alapítvánnyal együtt a Ford több mint 74,4 millió dollárral járult hozzá a méltányosság megszilárdításához, valamint a rosszul ellátott és alulreprezentált közösségek megerősítéséhez világszerte. Egyéb kezdeményezései mellett a Ford és a Ford Alapítvány mintegy 120 millió arcmaszkot adományozott veszélyeztetett embereknek és szervezeteknek az USA 50 szövetségi államában, hogy segítse a COVID-19 terjedésének megállítását, közösségi oltóközpontot nyitott Romániában, élelmiszer- és gyógyszercsomagokat osztott szét dél-amerikai családok ezrei között.

A 2021-es működési eredmények és egyéb mutatók azt jelzik, hogy jól működik a Ford+ növekedési és értékteremtési terv. A Ford bevétele, nettó jövedelme és korrigált adózás előtti eredménye évről évre javult, még az iparágat sújtó chiphiány, az ellátási lánc egyéb zavarai és a COVID-19 világjárvány miatti állandó nehézségek ellenére is. A vállalat óriási lépésekkel halad előre, mind stratégiai, mind pénzügyi értelemben.

Az idei immár a második év, amikor a Ford összeállítja éves pénzügyi és fenntarthatósági jelentéseit, hogy átfogóbb képet adjon az előrehaladásról a befektetők és az összes érintett számára.

A Ford 2022-es Integrált Fenntarthatósági és Pénzügyi Jelentése a sustainability.ford.com honlapon olvasható el.