Japán után már Amerikában is repülő autókat fejleszt a Toyota

Hosszú távú együttműködésbe kezdett a Toyota és a kaliforniai Joby Aviation, a két cég közösen fejleszt repülő autókat a jövőben.

A repülő autók fejlesztésén dolgozó Joby Aviation startupként kezdte az előző évtized közepén, 2018-ban jelentették be azt a 100 millió dolláros befektetést, amelynek jelentős részét a Toyota adta. Két évvel később pedig a japán autógyártó további 394 millió dollárral szállt be a cég költségvetésébe, ám ekkor már résztulajdonosává is vált a kaliforniai székhelyű vállalatnak.

Ettől kezdve a Toyota költséghatékonysági és minőségbiztosítási elvei alapján működött a Joby Aviation, ám mostantól még szorosabbra fűzi együttműködését a két cég: a Toyota a jövőben hajtásláncfődarabokkal látja majd el a Joby Aviation repülő autóit. A japán autógyártó egyébként már dolgozik hasonló projekten a SkyDrive vállalattal közösen Japánban is, ahol 2020-ban az első sikeres tesztrepülés is gond nélkül lezajlott, majd a forradalmian új közlekedési eszköz másfél évvel később már a sorozatgyártáshoz és a használathoz szükséges biztonsági tanúsítványt is megkapta.

Mindemellett nemrég egy teherszállító drónok fejlesztésében jártas céggel is hasonló együttműködésbe kezdtek a Toyota mérnökei, a Prodrone és a Toyota közös teherdrónja 50 kilogrammos hasznos terhet képes elszállítani akár 50 kilométeres távolságra.

Valamennyi felsorolt projekt az igazán sűrűn lakott területeken jelenthet hatalmas áttörést, ahol a forgalmi dugók lényegében lehetetlenné teszik a hagyományos autózást. A repülő autókkal ez a probléma könnyedén kiküszöbölhető lenne, ám ezeket a gépeket nem úgy kell elképzelni, ahogy az elmúlt évtizedek sci-fi alkotásaiban láthattuk őket. A valódi repülő autók egy helyben fel- és leszállni képes, relatíve kisméretű gépek, amelyek gurulni, a földön helyet változtatni csak korlátozottan vagy egyáltalán nem képesek. Hogy ezeket a járműveket biztonsággal használhassa a társadalom lehető legszélesebb rétege, ahhoz komoly önvezető funkciókra is szükség lesz, természetesen ezen a téren is számíthatnak a Toyota partnercégei az autóipari óriás több évtizedes tapasztalatára.

A repülő autó tehát már nem csak Japánban, hanem az Egyesült Államokban is realitás, ami a világszintű elterjedés egy jelentős lépcsőfoka. Ezért igazán fontos a Joby Aviation partnersége, akik a kaliforniai San Carlosban rendelkeznek összeszerelő üzemmel is, ahol mostantól a Toyota által gyártott motorokkal fejlesztenek helyben fel- és leszállni képes járműveket. Természetesen a szükséges fődarabokat a Joby Aviation tervezi meg, illetve a prototípusok végső összeszerelésre és ellenőrzésre is a Joby Aviation székhelyén kerül sor, a szintén kaliforniai Marina városában. Az itt található gyártósort is a Toyota segítségével hozták létre, a cég kapacitásai pedig az autógyártó módszereivel akár egy kisebb méretű sorozatgyártásra is elegendőek.

Ez főként azért fontos, mert a Toyota közös érdeknek tekinti, hogy ezeket a járműveket mielőbb eljuttassák az említett sorozatgyártásig, amelyhez szerintük az a legjobb módszer, hogy hagyják a Joby Aviation csapatát, hogy azzal foglalkozzanak, amihez a legjobban értenek, miközben a technikai hátteret és a gyártási kapacitást az autóipari óriás biztosítja.

Tagadhatatlan, hogy Japánban már lényegesen előrébb járnak a Toyota hasonló törekvései, ám ez egy attól teljesen különálló, mondhatni saját útját járó projekt, amelyeket az amerikai igények és lehetőségek figyelembe vételével fejlesztenek. A két vállalat tervei szerint néhány éven belül az Egyesült Államokban is biztonsági tanúsítványt kaphatnak az első, közösen fejlesztett prototípusok.

Fotók: Joby Aviation, Electrek.co