Kerpel-Fronius Gábor : “Nem az utasok igényei alapján újították fel a 3-as metró szerelvényeit”

    A kormány és az előző városvezetés a budapesti utasok igényeit “egyáltalán nem kielégítő módon” újíttatta fel a 3-as metró szerelvényeit – jelentette be Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes csütörtökön, a BKV felügyelőbizottsága szakértői jelentésének online ismertetésekor.

    Hangsúlyozta: a főváros honlapján nyilvánosságra hozzák a szakértői jelentést, amelyet a 3-as metró felújítását vizsgáló bizottság is megkap majd.


    Kerpel-Fronius Gábor emlékeztetett, a BKV 2014-ben írt ki közbeszerzést a 3-as metró szerelvényeink korszerűsítésére, amit nagy mértékben befolyásolt az a kormányhatározat, amely a korábbi metrókocsik felújítását helyezte előtérbe. “Ez világosan kijelölte azt az utat, amelynek a végén az orosz Metrovagonmas cég nyerte meg ezt a tendert” – fogalmazott.


    A főpolgármester-helyettes szerint ennek eredményeként a budapestiek kénytelenek alacsony kényelmi szinten, légkondicionálás nélkül, esetenként tűz- és balesetveszélyes metrókocsikon utazni a 3-as metróvonalon.


    Példaként említette, hogy a jelentés olyan “elrettentő” dolgokat tárt fel, mint a szigetelőszalaggal összekötött elektromos vezetékek, valamint a padlólemez rozsdásodása, mindez folyamatos javításokat tesz szükségessé.


    Kerpel-Fronius Gábor kiemelte, hogy az ebből következő politikai, pénzügyi és büntetőjogi következtetéseket a 3-as metró felújítását vizsgáló bizottságnak kell majd tisztáznia.
    Havasi Gábor, a testület elnöke ugyanott elmondta, a vizsgálóbizottság feladata kideríteni, hogy a “kormány miért tette kényszerpályára” a fővárost és miért nem engedte korszerű új szerelvények vásárlását; és arra is választ kell találnia, hogy a korábbi városvezetés miért nem tiltakozott emiatt.


    Szólt arról is, hogy a vizsgálóbizottságnak tisztáznia kell, Budapestnek anyagilag megérte-e a felújítás, erre azonban mindaddig nem lehet válaszolni, amíg nem oldják meg a szerelvények légkondicionálását.


    Havasi Gábor közölte, terveik szerint a testület Seszták Miklós volt nemzeti fejlesztési minisztert és korábbi városvezetőket is meghallgat majd, amint – a koronavírus-járványtól függően – újra ülésezni tud.


    Kérdésre válaszolva megjegyezte, a bizottság csak kellő megalapozottság után kíván feljelentést tenni az ügyben.