Kockázatosnak tartjuk a használtautó vásárlást

Magyarországon alacsony a bizalom a használtautó-értékesítők iránt egy felmérés szerint.

Az EU-tagországai közül Magyarországon az egyik legalacsonyabb a bizalom a használtautó-értékesítők iránt – derül ki a carVertical 17 országban, 4500 ember megkérdezésével készített felméréséből. A járműadat-szolgáltató közleménye szerint Bulgáriában, majd Magyarországon, Litvániában és Észtországban bíznak legkevésbé a vásárlók a használt autók eladóiban. Ezekben az országokban hosszú múltra tekintenek vissza az autókkal kapcsolatos csalások. Számos jármű futásteljesítménye hamisított, illetve szenvedett súlyos balesetet korábban, sok járművezető esett már áldozatául a tisztességtelen eladóknak.

Szerencsésebben ítélik meg az autóeladókat az Egyesült Királyságban, Finnországban, Szlovéniában, Németországban, Szlovákiában és Csehországban, ahol a megkérdezett emberek jobban bíznak az eladókban. A közepes bizalmi pontszámmal rendelkező országok közé tartozik Franciaország, Szerbia, Lettország, Lengyelország, Olaszország, Horvátország és Románia. Ezekben az országokban a vásárlók jobban tudatában vannak a tisztességtelen eladók létezésének, és általában óvatosabbak, amikor használt autót vásárolnak.

A közlemény szerint a használt autók általában nyugatról keletre tartanak. A gépjárművek kilométeróráját jellemzően azokban az országokban tekerik vissza, amelyekbe exportálják őket – de nem ritka, hogy a forrásországban avatkoznak be, miután megtudja az eladás végző kereskedő, hogy a kocsi exportra kerül. A trükköző eladók vonzó ajánlatokat kínálnak, de gyakran a jármű előtörténetének a meghamisítása árán. A felmérés eredménye alapján a fiatalabb generáció bizalmatlanabb az eladókkal szemben. A 25-34 év közöttieknek csak 17,9 százaléka bízik a használt autók eladóiban, míg a 35-44 év közötti korosztályban ez az arány 30,3 százalék.