Ötvenéves lett a BMW Group székháza

Fél évszázaddal ezelőtt Karl Schwanzer egy új korszak szimbólumaként tervezte meg a bajor prémiummárka ikonikus épületét. A jubileumi születésnapra az egyesült államokbeli BANDALOOP függőtáncosai látványos előadással készültek.

1970 és 1972 között egy nemzetközi jelentőségű, időtlen ikon épült fel Münchenben, mindössze huszonhat hónap alatt. A projekten ötszáz építőmunkás, valamint kétszáz építész, mérnök és statikus dolgozott együtt, összesen mintegy 3,5 millió munkaórán át. Az épület külső héjához több mint háromezer darab homlokzati elemet gyártottak le, amelyek japán alumíniumöntési eljárással készültek, Európában elsőként. A projekten tizenkét ország szakemberei dolgoztak vállvetve. A BMW Group székházában és a szomszédságában működő gyárban ma 104 különböző nemzetiségű kolléga dolgozik együtt.

2022. július 22-én a BMW Group nagyszabású gála keretében ünnepelte meg világhírű építészeti ikonná avanzsált székháza 50. születésnapját. Az ünnepségen több mint kétszáz nemzetközi vendég vett részt az üzleti élet, a kultúra, a politika és a társadalom képviselői közül. Az eseményen, amelyen Nihal Saad, az ENSZ Civilizációk Szövetségének kabinetfőnöke is tiszteletét tette, Francis Kéré Pritzker-díjas építész mondott ünnepi beszédet. A ceremóniára Christoph Niemann illusztrátor látványos műalkotást készített, amelyet a BMW Group székháza ihletett. Jonas Kaufmann sztártenor előadása, valamint Dr. Markus Söder, Bajorország miniszterelnökének beszéde mellett az ünnepség szervezői egy különleges fényponttal is készültek: a 100 méter magas épület külső felszínét az egyesült államokbeli BANDALOOP táncegyüttes tizenkét függőtáncosa pillanatok alatt magával ragadó színpaddá varázsolta. Melecio Estrella a látványos koreográfiát az építészet és a táncművészet között húzódó, súlytalan szimbiózis jegyében álmodta meg: Thomas Cavanagh függőtáncosai Ben Juodvalkis alkalomhoz komponált zenéjére adták elő a „Momentum Curve” című előadást, amelyet kifejezetten a BMW Group székházának jubileumára állítottak össze.

A BMW Group székháza még ma is a háború utáni korszak egyik leginnovatívabb mérnöki teljesítménye, hiszen a négy hengert egy kereszt alakú, acélgerendákból álló tetőszerkezetre függesztették fel. Az épületet így nem alulról felfelé építették fel – ahogy az általában lenni szokott –, hanem először a földön megalkották a felsőbb szinteket, amelyeket aztán a vasbetonból készült, masszív „toronyaknán” hidraulikusan egyre feljebb mozgattak. 1972 augusztusában, a Behnisch & Partner és Frei Otto által tervezett híres olimpiai helyszínnel szemben elkészült a BMW Group székháza. Az osztrák építészprofesszor, Karl Schwanzer nevével fémjelzett épület az elmúlt ötven évben nem csupán München, de a vállalatcsoport nemzetközi jelentőségű, időtlen ikonjává érett. Lélegzetelállító homlokzatával, jövőbe mutató építészeti megoldásaival és térbeli koncepciójával a „függő torony” egyedülálló módon ötvözi a vizuális tömörséget a konstruktív és funkcionális logikával. A Karl Schwanzer dizájnjában rejlő innovációs erősség miként akkoriban, úgy napjainkban is a BMW Group úttörő pozícióját szimbolizálja, a vállalatcsoport székházát a holnapok fenntartható mobilitásának iránymutatójává emelve. Az épület, amelyet a média „a világ leglátványosabb és legmenőbb vállalati székházaként” ünnepelt, nem csupán egy gazdasági sikertörténetet jelképez, hanem a nemzetközi elfogadás, a béke és az interkulturalizáció szimbóluma is. A Karl Schwanzer által megvalósított „integrált kommunikáció” ma az elektromos mobilitás, a digitalizáció és a körforgásos gazdaság új korszaka felé vezető utat mutatja meg.

A cikknek még nincs vége!
Lapozz a következő oldalakra!