Síelni megy? Ezt tanácsolja a Skoda

A téli utak próbára teszik mind az autókat, mind a járművezetőket, főleg azokat, akik csak akkor látnak havat, ha síelni mennek valahova a magas hegyekbe. A Škoda szakértőinek alábbi tanácsai, tippjei és szabályai jól jöhetnek, és mindenképpen érdemes átgondolni őket.

A síszabadságra indulás előtt át kell programozni magunkat a téli vezetési módra. Ez nemcsak azt jelenti, hogy legyen téli gumink és hóláncunk is, hanem azt is, hogy ha csúszik az út, a szokottnál jóval finomabban bánjunk a kezelőszervekkel. Vagyis sokkal korábban, de finomabban fékezzünk, a kormányt ugyancsak finoman és lassan fordítsuk el, mert a hirtelen félrerántás, ami nyáron, a jól tapadó száraz aszfalton simán elmegy, a keményre járt, fagyos havon életveszélyes lehet.

Csúszós úton minden jármű fékútja hosszabb. Ez azt jelenti, hogy a fékezést jóval a kanyarodás előtt el kell kezdeni. Télen sosem lehetünk elég óvatosak.

A jeges utakra vonatkozó általános tanács természetesen az, hogy vezessünk lassabban a megszokottnál. Ha megcsúszik a kocsi, ne essen pánikba és ne markolja a kormányt, ne taposson a fékre, mert ezek kontrollálhatatlanná teszik az autót. A kormányt úgy fordítsuk, lazán, két ujjal, mintha virágszál lenne a kezünkben, és hagyjuk, hogy a (jól beállított) futómű segítsen egyenesbe hozni a kocsit.

Ha tehát nem tipródunk a féken, még fontosabb, hogy ilyenkor mindenki vegye le a lábát a gázpedálról.

Indulás előtt az is fontos, hogy tudjuk, melyik országban kötelező a téli abroncs használata.

A Škoda Auto feltérképezte Európát, hogy melyik országban milyenek a téli gumiabronccsal kapcsolatos előírások.

A térképen a zöld jelzés azt jelenti, hogy ott kötelező a téli gumik használata, a sötétszürke azokat az országokat jelzi, ahol csak télies útviszonyok esetén kötelező a téli garnitúra, a világos szürke pedig azt mutatja, ahol nem kötelező a téli abroncsok felszerelése.

Mindezek után ajánlatos az ablakok belső oldalát is letisztítani, mivel ez csökkenti a párásodást, hiszen a nyáron feltapadt mikronvastagságú porréteg magára rántja a levegő páratartalmát, és korlátozza a kilátást.

Az sem mellékes, hogy a téli indulás előtt sajátkezűleg tisztítsuk le a szélvédőt, mert a ráhullott levelek, pláne a hó- és jégfilm tönkreteszi az ablaktörlő gumilapátjait.