Ha síelni megyünk…

Március végéig tart az igazi síszezon az Alpokban és a Tátrában, mivel ilyenkor már hosszabbak a nappalok, de még nem kezdődik az olvadás. A magasabban lévő pályák és az alpesi gleccserek még március végén is igen kiválóan síelhetők. Azonban odáig el is kell jutni, és a hegyekben bármikor jöhet egy nagy havazás.

Szögezzük le: nem elég a téli gumi ott, ahol kemény havazás várható, ezért hólánc nélkül el se induljunk. Azonban arra ügyeljünk, hogy a gumiméretnek megfelelő hóláncot vásároljunk. A hólánc csomagolásán minden esetben feltüntetik, milyen méretekre való. Azt is érdemes tudni, hogy bár a létra mintázatú láncokat már nemigen forgalmazzák, de semmiképpen se vegyünk ilyet, hanem az ipszilon, vagy főleg a rombusz mintát válasszuk, majd egy kicsit gyakoroljuk a felszerelését, mert nincs annál rosszabb, mint szakadó hóban tanulmányozni a használati útmutatót.

A hóláncot mindig a meghajtott kerékre szereljük fel, de ne felejtsük el levenni a dísztárcsát. Van olyan hólánc, ami megfeszíti magát, és van, amit a vezetőnek kell megfeszíteni a felszerelést követően 50-100 méter megtétele után. Ez azért fontos, mert ha nem feszítik meg rendesen, elszakad a lánc, és nagy eséllyel szétveri a fékcsövet, kárt tesz a sárvédőben, illetve megrongálja a karosszériát. Másrészt azt is gyakran elfelejtik, hogy hólánccal nem szabad 50 kilométeres sebességnél gyorsabban menni, és amint újra szilárd útfelületre hajtunk, vegyük le, mert a száraz aszfalton is simán elszakad.

És még valami: Ausztriában a téligumi november 1 és március 31 között mindenkinek – az átutazóknak is – kötelező. Egy közúti ellenőrzés során nagy összegű bírságba kerül a hólánc és a téli gumi hiánya. Emellett azt is súlyosan szankcionálják, ha dugó esetén az autópályán nem hagynak helyet a két sáv között a mentők és a katasztrófa-elhárító járművek számára.

dasblog.hu