Új alacsonypadlós, légkondicionált villamosokat vesz Budapest

  Húsz új alacsonypadlós, légkondicionált CAF-villamost vesz Budapest – döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán.

    Karácsony Gergely főpolgármester előterjesztését egyhangúlag támogatta a testület.


    Az új – rövid, 34 méteres – CAF-villamosok várhatóan a 3-as, a 24-es, a 42-es, az 50-es és a 61-es vonalán közlekednek majd.


    A közgyűlési döntés értelmében a spanyol CAF céggel 2014-ben kötött szerződés alapján az opciós mennyiségből húsz villamost hívnak le az akkori árak inflációval növelt összegéért, mintegy 17 milliárd forintért.


    A cégnek az első járművet a megrendelés kiadásától számított 680. napon kell átadnia a Budapesti Közlekedési Központnak, ezt követően pedig havonta két villamost. Ez alapján az első jármű tervezett szállítási határideje 2024. szeptember 24., majd 2024-ben további hat, 2025-ben pedig további tizenhárom jármű érkezne.


    Wintermantel Zsolt, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője közölte: sajnálja, hogy nincs lehetőség az összes, az opcióban szereplő 51 jármű megvásárlására, de támogatják a 20 villamos beszerzését. Kiemelte, Magyarországnak szüksége van az uniós forrásokra és ezért tartja szükségesnek, hogy Budapest csatlakozzon Szita Károly kaposvári polgármesternek, a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) elnökének kezdeményezéséhez, amelyről a napirendi ponthoz egy módosító javaslatot nyújtott be.


    Karácsony Gergely ehhez kapcsolódva szintén benyújtott egy módosító javaslatot, amelynek a tárgya szintén egy az Európai Bizottság elnökének címzett levél.


    A levélben azt írják Ursula von der Leyennek, hogy “Szita Károly az 1980-as években a szovjet KGB érdekeit kiszolgáló magyarországi kommunista állambiztonság kiemelt ügynöke (titkos megbízottja) volt”. Szerepel a levélben az is, hogy a magyar önkormányzatok álláspontja nem egyezik “a Fidesz propagandaszólamaival” az orosz elnök Ukrajna ellen indított háborúja ügyében.


    A levél szerint “miközben a magyar kormány minden, Oroszország elleni szankciót megszavazott Brüsszelben, itthon a választók előtt a saját hibáinak és kudarcainak következményeit az Európai Unió és az európai értékek elleni, közpénzből folytatott propagandahadjárattal akarja relativizálni”. Azt kérik, a bizottság elnöke tegyen meg mindent, hogy “a magyar polgároknak járó európai uniós források rendelkezésre bocsátása – a magyar kormányzatot leuraló, szervezett korrupció felszámolása és az uniós források elosztásában jelentkező politikai diszkrimináció megszüntetése mellett – ne szenvedjen késedelmet, mivel ezek a források elengedhetetlenek a magyar kormány lépéseivel súlyosbított energiapiaci válság következményeinek enyhítéséhez”.


    Wintermantel Zsolt szerint ez a levél “pártoskodó, személyeskedő, rágalmazó”, ami “több mint méltatlan” a főpolgármesterhez, aki országos pártpolitikát akar csinálni ahelyett, hogy a főváros ügyeit intézné.


    Karácsony Gergely válaszában felhívta a figyelmet arra, a Fidesz kérte “a CAF-villamosok beszerzése kapcsán a hamis narratívát tartalmazó levél jóváhagyását”, és kiemelte, véleménye szerint nem egyértelmű, miért kell a Fővárosi Közgyűlésben ezzel a témával foglalkozni. Hangsúlyozta, a fővárosi önkormányzat vezetőinek nem az Oroszországra kivetett szankciók okozzák a problémát, hanem az, hogy drágán kapják az áramot az állami szolgáltatótól és hogy a háborútól függetlenül Magyarország nagyon drágán, “valószínűleg a piaci ár fölött” veszi a gázt a Gazpromtól.


    “Mi vagyunk Európa lúzerei, egy ország van, ami nálunk drágábban veszi a gázt az oroszoktól” – jegyezte meg.


    Wintermantel Zsolt javaslatát, hogy Budapest csatlakozzon Szita Károly kezdeményezéséhez, a képviselők többsége leszavazta, majd Karácsony Gergely visszavonta saját módosító javaslatát.


    A napirend elfogadása előtt Pokorni Zoltán (Fidesz-KDNP), XII. kerületi polgármester a gazdasági nehézségekről beszélve azt mondta, jelentős megszorításokkal, áldozatok árán ezt az évet békében és költségvetési szempontból biztonságban zárják az önkormányzatok. Ugyanakkor úgy vélte, a fővárosban ideje lenne felállítania a “Titanic-munkacsoportot”.


    “Ha jön egy irdatlan jéghegy, akkor nem lehet úgy tenni, mintha nem lenne az orrunk előtt” – fogalmazott. Kifejtette, a gazdasági helyzet miatt a fővárosnak a fontos feladatokat a fontosabbakkal kell szembeállítania és a spórolás érdekében “kíméletlen döntéseket” kell meghoznia.


    Pokorni Zoltán azt kérte, hogy a főváros jövő évi költségvetését “ne politikai kalkuláció” alapján tervezzék meg, hanem azzal a felelősséggel, ami “valamennyiünkre háríttatott”. A Fidesz-frakció nevében azt ígérte, nem fogják a városvezetést “méltatlanul megtámadni”, amiért takarékoskodnak.


    Karácsony Gergely egyetértett abban, hogy közös felelősségük van a történelmi helyzet kezelésében. Felhívta a figyelmet arra, hogy a fővárosi önkormányzat létfontosságú közszolgáltatásokat működtet, és “nehéz prioritást felállítani” például a közvilágítás és a közösségi közlekedés között. Azt mondta, a közszolgáltatások biztosítása viszi el az energiaköltségek elsöprő többségét.


    Közölte, meghoznak minden olyan intézkedést, amit az “energiajózanság” diktál, de nem akarják mélyíteni a válságot azzal, hogy fontos közszolgáltatásokat korlátoznak.


    Azt mondta, partnerek olyan vészforgatókönyvek felállításában, amelyek lehetővé teszik, hogy “ezt az évet túlélje a fővárosi önkormányzat, anélkül, hogy mélyítené a válságot”.


    A főpolgármester az ülés elején bejelentette: Déry Tibor újpesti polgármester, aki kilépett a Momentumból, a Demokratikus Koalíció fővárosi frakciójához csatlakozott.