Van 60.000 órányi szabadidőd?

A modelljeinek legmagasabb szintű prémium kidolgozottsága mellett a hagyományos japán kézműves művészetek és a legmodernebb technológiák ötvözéséről ismert Lexus különleges, “Takumi élet” című dokumentumfilmjében azt a kérdést a feszegeti, hogy milyen jövő vár a kézművességre a mesterséges intelligencia térhódításával. A címben szereplő Takumi szó a legendás japán kézműves Takumi mesterekre utal, a dokumentumfilm 60.000 órás hossza pedig az előtt tiszteleg, hogy a hagyományok szerint mintegy 60.000 órányi gyakorlás kell ahhoz, hogy valaki Takumivá, vagyis tökéletesen képzett japán kézműves mesterré váljon. Szerencsére annak, akit érdekel a téma, nem kell 60.000 órát rászánnia, létezik ugyanis egy 54 perces változat is, amely az erre létrehozott honlapon ingyen megnézhető.

A nyugati világban úgy tartják, hogy egy átlagos ember 10.000 órányi tanulás és gyakorlás után válik szakmája hozzáértő mesterévé. Japánban viszont csak azt tekintik mesternek, aki legalább 60.000 órát töltött a legmagasabb szintű mesterfogások elsajátításával. Ez azt jelenti, hogy 30 éven keresztül, évente 250 napon át, napi 8 órában tanul és gyakorol. Ezekből az emberekből lesznek Japán legképzettebb kézműves mesterei, a Takumik, akiket most egy érdekfeszítő dokumentumfilmben mutat be a Lexus. Az alkotást a Chef’s Table című televíziós sorozat rendezője, Clay Jeter készítette a luxusautó-márka számára, és a filmet a napokban mutatta be világszerte a Prime Video.

A Takumi – A kézművesség fennmaradásának 60.000 órányi története négy japán művészt mutat be, akik mesterségüknek szentelték az életüket: egy két Michelin-csillagos séfet, egy tradicionális papírmetsző művészt, egy autóipari kézműves mestert és egy asztalost a világ egyik legrégebbi építőipari vállalatától. A hosszát és üzenetét tekintve egyaránt egyedinek számító dokumentumfilm premierjét New York-ban, a DOC NYC filmfesztiválon rendezték meg. A film egy rövidebb, lényegretörőbb változatban is elérhető, de létezik egy teljes, 60.000 órát bemutató anyag is, ami bemutatja, amint benne szereplő Takumi mesterek újra meg újra megismétlik, gyakorolják és tökéletesítik mesterségük fogásait, és a film órákra, napokra és évekre visszamenőleg jelzi e tanulási folyamat állomásait. A British Múzeum volt igazgatója, Neil Macgregor narrációjával elkészített, és a kézművesség és a mesterséges intelligencia világhírű szakértőit egyaránt megszólaltató film azt a kérdést feszegeti, hogy képesek leszünk-e megbecsülni és megmenteni az emberi kéz által teremtett művészeti értékeket, miközben olyan gépeket tervezünk, amelyek olyan precízek és gyorsak, amilyen az ember sosem lehet.

Az előrejelzések szerint 2050-re a gépek gyakorlatilag minden területen túlszárnyalják majd az emberi képességeket. Vajon eltűnik-e kézművesség, amint a mesterséges intelligencia túllép az emberi határokon? Vagy éppen ez lesz kultúránk túlélésének alapköve, és minden eddiginél értékesebbé válik? A dokumentumfilm végigjárja a tökéletességhez vezető utat egy olyan világban, amely az állandó racionalizálás és a gyors megoldások lázában ég. A film 54 perces változatát a https://www.lexus.eu/discover-lexus/craftsmanship/takumi-living/ honlapon tekinthetik meg a nézők, átélve és megértve azt az elkötelezettséget, ami arra ösztönöz valakit, hogy ilyen magas szintet érjen el választott mesterségében.