Zöld úton jár a Skoda

A Škoda Auto 2026-ig három új, tisztán elektromos modellel jelenik meg a piacon, amelyeket továbbiak követnek majd, s a tervek szerint a cég 2030-ra 70 százalék fölé kívánja emelni a tisztán elektromos modelljeinek arányát az európai járműértékesítésében. A Škoda célja, hogy az elektromos mobilitás folyamatos bővítése révén 2030-ra több mint 50 százalékkal csökkentse a járműflotta szén-dioxid-kibocsátását a 2020-as szinthez viszonyítva.

Mindezt egyebek között a cseh autógyártó „NEXT LEVEL – ŠKODA STRATEGY 2030” elnevezésű hosszú távú koncepciója tartalmazza, amely kulcsfontosságú területeként határozta meg a fenntarthatóságot.

Ezért azt tervezik, hogy 2030-ra mindhárom csehországi üzem nulla nettó karbonemisszió mentén működik majd, míg az indiai gyárak 2025-re válnak teljes mértékben szén-dioxid-semlegessé. A Vrchlabí főegységgyár viszont már 2020 végére teljesítette ezt a célkitűzést.

Mindamellett a Škoda Auto a megújuló energiaforrások európai bővülését is támogatja és a Ško-Energo vállalattal együttműködik egy szélerőmű-park építésében a kelet-csehországi Moravice-Melčben, valamint Finnországban is részt vállal egy új szélerőmű-park létesítésében.

A számítások szerinti 570 GWh éves kapacitásával az erőmű mintegy 150 ezer háztartás elektromosáram-ellátásához elegendő – vagy éppen helyi szinten károsanyag-kibocsátás nélkül üzemelő Škoda elektromos járművek töltésére használható – zöldenergiát termelhet a jövőben.

A megújuló forrásokból származó energia használata mellett szintén a vállalat átfogó intézkedései közé tartozik a hulladékok újrahasznosítása. A Škoda Auto mind gyakrabban választ olyan természetes, újrahasznosított és újrahasznosítható anyagokat, mint amilyeneket például a VISION 7S koncepciómodelljéhez használt. Az ENYAQ iV számára pedig természetes gyapjúból és újrahasznosított PET-palackokból készült üléskárpit is rendelhető. A következő lépést a műanyagból és a cukorrépa vagy virágosnád (Miscanthus) rostjaiból készült kompozit anyagok jelentik, de a rizshéj, a kender, a parafa és a kókuszrostok felhasználására is folynak kutatások.

dasblog.hu