172 milliót érő hamis autóalkatrészt találtak a pénzügyőrök

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai mintegy 38 ezer hamis autóalkatrészt találtak egy teherautóban az M43-as autópályán.

A rakomány átvizsgálásakor a NAV munkatársai megközelítőleg 38 ezer, különféle márkajelzéssel (Fiat, Ford, Volkswagen, Peugeot stb.) ellátott autóalkatrészt találtak a raktérben. A bolgár sofőr a szállítmány származását nem tudta igazolni.

Az előzetes szakértői vélemény szerint valamennyi alkatrész hamisítvány, amiket a védjegy tulajdonosának engedélye nélkül akartak forgalomba hozni. A pénzügyőrök a megközelítőleg 172 millió forint értékű szállítmányt lefoglalták. A pénzügyi nyomozók iparjogvédelmi jogok megsértése miatt eljárást indítottak.

Olcsóbb, de veszélyesebb

A védjegy tulajdonosának okozott káron felül akár közlekedésbiztonsági kockázattal is járhat az ilyen alkatrészek használata. A hamisított alkatrészek esetén gyakori probléma, hogy már méretben, kialakításban sem megfelelőek, tehát nem feltétlenül csereszabatosak az eredetivel: ekkor a vásárló csak a pénzét veszti, hiszen a rossz alkatrész nem kerülhet az autójába. Szerencsétlenebb a helyzet, ha az anyagminőség rossz, hiszen akkor gyorsabb kopással, töréssel, deformációval szembesülhetünk. Mindez meghibásodáshoz vezethet, ami a biztonságot befolyásoló alkatrész esetén baleseti kockázattal jár.

Ezzel szemben az eredeti alkatrész esetén a márkanév jelzés a vásárló felé, hogy a gyártó visszakereshető, jogilag felelősségre vonható, ha rossz minőségű a terméke.