6 tanács az autód jégkár elleni védelméhez
Magyarországon évente több ezer autóban okoz sérüléseket a jég. Egy jégesővel járó zivatar többszázezer forintos károkat okozhat, melyek javítása gyakran elhúzódó és különleges szakértelmet igényel. Ahhoz, hogy elkerülhesd a sok fejfájással járó jégkárt, és hogy az esetleges sérülések megjavítása a leggördülékenyebben történjen, olvasd el alábbi tanácsainkat!
Mi az a jégkár? Van okod tartani a jégkártól?
A jégkár a jégeső által okozott kár. Jégeső akkor jön létre, amikor a zivatarok esőcseppjei szilárd halmazállapotúvá fagynak. Az így létrejött jégszemek, melyek akár ökölméretűek is lehetnek, a felszínre hullanak. Fontos, hogy csak akkor beszélhetünk jégesőről, ha a lehulló jégdarabok átmérője eléri, vagy meghaladja a 0,5 centiméter átmérőt. Nincs okod autód vagy egyéb vagyontárgyad félteni, ha ennél kisebb jégdarabok, vagyis jégdara hull az égből. Szerencsére a zivatarokban kialakuló jégdarabok egy jelentős része elolvad, mire földet ér. Ezek a cseppek szintén veszélytelenek a gépjárművekre nézve.
Magyarországon 2018-ban üzembe helyezték az országos jégkármérséklő rendszert, amely célja az agrár területeket érő jégkár mérséklése. Jégveszély esetén, vagyis amikor fokozott a jégeső kockázata, acetonos ezüst-jodidot juttat a légkörbe. Ezt nevezik a meteorológusok felhőmagvasításnak. A folyamat eredményeképpen elolvadnak a jégdarabok, mire a földre hullhatnak. Az országos jégkármérséklő rendszer nem csupán a mezőgazdasági területeket, de a lakossági vagyontárgyakat, így a gépjárműveket is megóvhatja a jégkártól.
Tehát van okod tartani a jégkártól?
A válasz az, hogy sajnos igen! Bár a zivatarok többsége nem jár jégesővel, illetve az országos jégkármérséklő rendszer hatékonyan működik az ország számos területén, mégis évente több ezer autótulajdonos szenved el jégkárt. Az alábbi hat tanács segíthet abba, hogy minimalizáld a jégkár kockázatát, és a potenciális jégsérülések esetén ne kelljen saját magadnak finanszírozni a szerviz költséget.
6 tipp az autód jégkár elleni védelméhez
1. tanács jégkár ellen: Parkolj garázsban vagy fedett területen!
Ha módodban áll otthonodban, munkahelyeden, bevásárláskor és minden egyéb helyzetben, válaszd a fedett garázst az utcai parkolás helyett. Ezzel nem csak a jégkár okozta sérülésektől, de az olyan egyéb nem kívánt környezeti hatásoktól, mint például az erős UV sugárzás, is megóvhatod autód. Ha az időjárás előrejelzés alapján számíthatsz zivatarra, akkor még inkább fontold meg a parkolóház, mélygarázs és egyéb fedett parkolási lehetőségek igénybevételét!
2. tanács jégkár ellen: Használj gépkocsi takaró ponyvát!
Nincs lehetőséged fedett garázsban parkolni vagy út közben kapott el a jégeső? Az ilyen helyzetekben kompromisszumos megoldást jelenthet a gépkocsi takaró ponyva. Ezek a speciális takarók belülről puha réteggel vannak ellátva, ami felveszi a becsapódó jég energiáját. A becsapódási energia elvezetésével enyhíthető az autót ért jégkár. A kisebb átmérőjű jég ellen hatékonynak bizonyulnak. Amikor gépkocsi takaró ponyvát választasz, akkor törekedj az alábbi szempontokat figyelembe venni:
- Keress olyan gépkocsi takaró ponyvát, amely kompatibilis gépkocsiddal! Ügyelj a megfelelő méret kiválasztására!
- Válassz olyan gépkocsi takaró ponyvát, amely állítható szíjakkal rendelkezik! Ezzel pontosan rögzítheted a védőtakarót a kocsi karosszériájához!
- Keress olyan takaróponyvát, amely lágy, nem szövött belső réteggel és oldalelemekkel rendelkezik! Ezek súrlódás esetén sem tesznek kárt a fényezésben. Fontos, hogy piszkos autóra ne tedd fel!
Nincs kéznél gépkocsi takaró ponyva? A jégkár megelőzéséhez használhatsz akár egy vastag takarót is. Próbálj olyan darabot keresni, amely több centiméter vastagságú, jó nedvszívó képességű anyagból készült! Akár több takarót is használhatsz az autó lefedéséhez. A takarót nem javasolt becsíptetni, hiszen az átnedvesedő takaró bevezeti a vizet az utastérbe.
3. tanács jégkár ellen: Használj autóvédő ernyőt!
Bár az autótető esernyő a kevésbé ismert autós kiegészítők közé tartozik, mégis igazán hasznos lehet jégeső esetén! A rögzítés igazán egyszerű: az ernyő tapadókoronggal az autó tetejére erősíthető, majd kötéllel több ponton megerősíthető. Az autó tetejére rögzített berendezés induláskor egy távirányító segítségével összecsukható, parkoláskor pedig egy gombnyomással nyitható.
Az autós ernyőt használhatod külön, vagy kombinálva a jégkár elleni védelmet nyújtó gépkocsi takaró ponyvával.
4. tanács jégkár ellen: Állíts be automatikus riasztást jégeső esetére!
A jégkár elkerülésében nagy segítséget nyújthat, ha automatikus meteorológiai riasztást állítasz be. A jégeső okozta károkat megelőzheted és elkerülheted a megfelelő applikációk és webes eszközök segítségével.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) weboldalán naprakészen nyomon követheted az időjárási viszontagságokat. Hátránya ennek a módszernek, hogy manuálisan kell ellenőrizni a térképet. Ezt igazán könnyű elfelejteni.
Szeretnél automatikus értesítéseket kapni a zivatarokról inkább? Akkor érdemes kipróbálni az IFTT (If This Then That) alkalmazást, amely ingyenesen letölthető iPhone (iOS) és Android készülékekre egyaránt. Az automatikus zivatar riasztás beállításához kövesd a következő lépéseket:
- 1. lépés: Töltsd le az IFTT applikációt okostelefonodra! Az alkalmazás iPhone (iOS) és Android készüléken egyaránt elérhető.
- 2. lépés: Hozz létre egy IFTT fiókot! Ehhez használhatod meglévő Google-fiókod.
- 3. lépés: Válaszd a Weather Underground által létrehozott automatizációt! Ezt “Rain tomorrow? Get a mobile notification” néved találhatod meg!
- 4. lépés: Add meg a várost, ahol tartózkodsz!
- 5. lépés: Ezt követően telefonos értesítést fogsz kapni automatikusan, ha a következő napon esni fog! Fontos, hogy ez nem a jégesőre, hanem a zivatarokra figyelmeztet. Tehát célszerű lehet az OMSZ weboldalán ellenőrizni a riasztást manuálisan, miután kaptál automatikus értesítést.
Egyszerűbb megoldásra vágysz? Számtalan fizetős applikációt találhatsz, amely képes riasztást küldeni email és értesítés formájában. Ha a fent bemutatott módszer nem tetszik, válassz a fizetős jégkár riasztó alkalmazások közül!
5. tanács jégkár ellen: Keress fedett parkolási lehetőséget!
Elkapott egy kellemes nyári zivatar út közben és egyszer csak kopogó hangot kezdesz hallani. Az apró koppanások egyre hangosabbá válnak. Rossz hírünk van: jégesőbe keveredtél! Ilyenkor érdemes azonnal fedett parkolási lehetőséget keresni! Ezzel megelőzheted a jégkár okozta költséges sérüléseket. Célszerű minél előbb egy közeli benzinkút, bevásárló centrum parkolója, vagy egyéb fedett hely felé venni az irányt!
Extra tipp: Ha ismeretlen vagy a környéken és nem tudod, hol található a legközelebbi fedett parkolási lehetőség, használhatod a Google Maps térkép alkalmazás “Helyek a közelemben” funkcióját az óvóhely megtalálására!
6. tanács jégkár ellen: Köss jégkárra kiterjedő biztosítást!
A megelőzés érdekében tett lépések ellenére is előfordul, hogy a jégkár elkerülhetetlen. Ilyenkor akár több százezer forint értékű sérülések is keletkezhetnek. A hirtelen jelentkező anyagi teher olyan kellemetlenség, amelyet a megfelelő biztosítással elkerülhetsz.
Sajnos a kötelező biztosítás nem fedezi a jégkárt, így, ha szeretnéd a jégeső okozta sérülések elleni védelmet, akkor kiegészítő biztosításra van szükséged. Azok a komplex biztosítások, amelyek tartalmazzák a jégkár elleni védelmet, általában sokrétű káresemények ellen nyújtanak védelmet.
Van kiegészítő biztosítás, de nem vagy biztos abban, hogy a biztosított káresemények között szerepel a jégkár? Ellenőrizd a biztosítóval kötött szerződést! Ebben nem csupán a biztosított káresemények listáját, de a biztosítási kondíciókat is megtalálhatod. Ezen feltételek ismeretében, biztos lehetsz abban, hogy mikor fedezi a biztosító az esetleges jégkárt.
Jégkár javítása, horpadás javítás
Ha a fenti tanácsok követése ellenére is jégkárt szenvedett autód, akkor sem feltétlen kell új gépjármű vásárlásán gondolkoznod. Szervizünkben tapasztalt jégkár javító szakemberek dolgoznak, akik sok horpadás javítási tapasztalattal rendelkeznek. A jégkár javítás menete az alábbiak szerint történik:
- Jégkár bejelentése a biztosítónak: Amennyiben biztosítás fedezi a jégkárt, a probléma észlelését követően, rögtön jelentsd be a káreseményt. Ne késlekedj a bejelentéssel, mivel ez akár a kártérítési jogosultság elvesztésével is járhat!
- Első kárfelvétel: A biztosító által megbízott kárszakértő az első kárfelvétel során dokumentálja írásban és képekkel a jég okozta sérüléseket. Javasoljuk, hogy a kárfelvétel után ne fogadjuk el az azonnali kifizetés lehetőségét, hanem kérjük külső szakértő szakvéleményét is. A Schillernél jégkár javító szakember segítségével jelöljük az összes sérülést, és a pótszemlét is intézzük. Ezután kapunk teljes képet javítás mivoltáról.
- Pótszemle: A pótszemle során a jégkárjavításban sok éves tapasztalattal rendelkező szakemberek tudnak pontos ajánlatot tenni, amely valóban fedezni a sérülések korrigálásának költségét.
- Horpadás javítás: Amennyiben a biztosító társaság elfogadta a pótszemle során adott árajánlatot, megkezdődhet a jégkár javítása. A szervizünkben használt modern eszközök segítségével a legtöbb esetben nyom nélkül eltüntetjük a karosszérián éktelenkedő mélyedéseket. Természetesen az is előfordul, hogy a jég annyira elver egy karosszériaelemet, hogy azt cserélni kell, vagy a jégkár javítás után újra fényezni. A sérült díszléceket, üvegeket, lámpákat nem lehet a jégkár javító technológiával kijavítani, ezeket sajnos cserélni kell.
Konklúzió
A jégkár olyan veszély, ami más vagyontárgyak mellett az autódra is veszélyt jelent. Ha szeretnéd minimalizálni a nagy anyagi teherrel, hosszú javítási idővel és sok fejfájással járó jégkár kockázatát, kövesd a fenti tippeket. Tehát, használj automatikus meteorológiai riasztást, autóvédő ernyőt és gépkocsi takaró ponyvát! Továbbá, ha van rá mód, parkolj fedett helyen és válassz olyan biztosítást, ami fedezi a jégeső okozta sérülések javítását!
schiller.hu