Itt az útvonal – részletek a szaúd-arábiai Dakarról
Az már korábban hivatalossá vált, hogy a 42. Dakar ralit Szaúd-Arábiában rendezik meg jövőre, csütörtökön azonban fény derült a részletekre is: a sivatagi show 2020. január 5-17. között zajlik majd az Arab-félsziget legnagyobb országában. Valójában ez lesz a Dakar történetének harmadik nagy fejezete, hiszen Afrikában kezdődött, majd Dél-Amerikában folytatódott, most pedig Ázsiában talált új otthonra.
Jeddah az ország gazdasági központja ad majd otthon a rajtceremóniának, onnan indul a több mint 9000 kilométeres megméretés, amelynek szünnapja Rijadtól nem messze lesz, majd pedig a mezőny egy nagyobb hurkot teljesítve Al Qiddiyában ér célba.Az útvonalat bemutató sajtótájékoztatóra az uralkodócsalád tagjai közül is jó néhányan elfogadták a meghívást, így őfelsége Abdulaziz bin Turki AlFaisal Al Saud herceg és őfelsége Khalid bin Sultan Abdullah Al Faisal herceg is. A meghívott vendégek táborát erősítette a Dakar élversenyzői közül a spanyol motoroshölgy Laia Sanz, Stéphane és Andrea Peterhansel, Carlos Sainz, Giniel de Villiers, Nani Roma, Adrien Van Beveren, Joan Barreda és Sam Sunderland. Mind-mind nagy nevek a sportágban, a legtöbben közülük legalább egyszer nyertek már Dakart.Természetesen nem hiányozhatott az eseményről a helyiek nagy kedvence, a szintén az élmezőnyhöz tartozó szaúdi versenyző, Yazeed Al-Rajhi sem.Érdekesség, hogy a Dakar történetének harmincadik „házigazdája” lesz Szaúd-Arábia – a verseny, ugye, három évtizedet töltött Afrikában, majd 11 viadalt rendeztek Dél-Amerikában, most pedig új fejezet kezdődik a Közép-Keleten. A tájak varázslatosak, a mezőny a Vörös-tengertől egészen az Arab-öbölig száguld – a sivatag ezúttal is próbára teszi majd a vezetési tudást és a navigációs képességeket egyaránt, s arra készteti a versenyzőket, hogy a saját határaikat feszegessék.
A Dakarhoz klasszikusan kapcsolódó fogalmak, mint a kaland és felfedezés erősen jellemzik majd ezt a versenyt, hiszen olyan tájakon méreti meg magát a mezőny, ahol a versenyzők korábban sohasem jártak. S mivel a terepraliban a pontos útvonalat végig titokban tartják, így a hazai indulók sem lesznek lépéselőnyben a többiekhez képest. A jordániai határhoz közel hegyeken és völgyeken át vezet majd az út, míg a dűnés részeken olykor 250 méter magas homokdombokat kell megmászniuk a versenyzőknek – ami a dűnekedvelőknek jelent majd maradandó élményt.Szalay Balázs eddig 14 alkalommal állt rajthoz a Dakaron, kilencszer Afrikában, ötször Dél-Amerikában, s aki ismeri őt, tudja, hogy örül az új kihívásnak: „Teljesen új szeletét fedezhetjük fel a világnak az autóversenyzés által – a helyi terepralisokon kívül senki sem tudja, mi vár ránk Szaúd-Arábiában. De ismerve a hatalmas abu-dzabi és dubai dűnéket, valami hasonlóra számítok – vagyis nehéz, de izgalmas verseny vár ránk januárban.”