Ezek nélkül el se induljunk külföldre
Szögezzük le, hogy az elakadásjelző háromszög és a láthatósági mellény mindenütt elvárt tartozék, de a zöldkártyáról se feledkezzünk meg.
Országonként ugyan változhat a kötelező tartozékok listája, de csak jól járhatunk, ha az alábbiak mindegyikét magunkkal visszük.
- Fényvisszaverő mellény (minden utas számára, és nem a csomagtartóban, hanem az utastérben elhelyezve)
- Elakadásjelző háromszög
- Elsősegély-készlet
- Izzókészlet – (egyes országokban kötelező)
Érdekes módon Franciaországban kötelező a szonda is, úgyhogy ha arra járunk, erről ne feledkezzünk meg. Jó tudni, hogy nálunk csak ajánlatos, de a következő országban kötelezően a kocsiban tartandó a kézi tűzoltó készülék: Belgium, Bulgária, Észtország, Görögország, Horvátország (cégautóknál kötelező!), Lengyelország, Lettország, Litvánia, Málta (bérautókban kötelező).
Emellett legyen az utazónál a kötelező biztosítás meglétét igazoló zöldkártya, amely a biztosított számára a külföldön megkívánt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási fedezet meglétének igazolására szolgál. A papírt az utazás előtt lekérhetjük a biztosítótól, és választhatunk, hogy postán kérjük, vagy letöltjük nyomtatható változatban.
A zöldkártya csak a Zöldkártya Rendszer 48 tagországában igazolja a gépjármű-felelősségbiztosítási fedezetét. Ha olyan országba utazunk, amely nincs a listán, akkor az illető ország határán az ott előírt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést (ún. határbiztosítást) kell megkötni.
A zöld kártya tehát a magyar kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás külföldre való kiterjesztését igazoló nyomtatvány. Külföldön éppúgy, mint belföldönszükség van az autó érvényes biztosítási igazolására, amelyet a vezető köteles magánál tartani, legyen az lízingelt autó vagy saját gépkocsi.
Aki az Európai Unión kívülre megy lízingelt járművel, annak szüksége lesz egy igazolásra arról, hogy jogosan használja a járművet. Az engedélyben meg kell adni az autó használó nevét, útiokmány számát, a jármű rendszámát, alvázszámát, a forgalmi engedély jogosultjának nevét, aláírását, céges autónál a cégszerű aláírást, valamint azt az időtartamot, amely alatt az országot a járművel elhagyhatja. Érdemes az utazási szándékot a flottakezelőnek jó előre jelezni, hogy időben elkészüljenek a szükséges iratok. Például a szomszédos Ukrajnába csak közjegyzői okirattal engedik a céges autóval való belépést, ennek kiállítási ideje azonban több hét is lehet.