A személyszállító vállalkozások bevételük jelentős részét elveszítették

    A koronavírus-járvány elhúzódó gazdasági hatásának kárvallottjai a személyszállító vállalkozások is, a buszos cégek az elmúlt háromnegyed évben bevételeik 70-100 százalékát veszítették el a járvány és az utazási korlátozások miatt – közölte az Új Média Kft. kedden az MTI-vel a buszos vállalkozások szakmai havi lapjának, a Busz Transz Magazinnak olvasói körében végzett felmérése alapján.

    A felmérésben részt vevő 119 vállalkozás 83 százaléka turisztikai célú személyszállítással foglalkozik, a többség kisvállalkozó, ötödrészük egy vagy legfeljebb két busszal dolgozik, 33,6 százalékuk legfeljebb 5, további 26,9 százalékuk maximum 10 járművet üzemeltet. A cégek több mint kétharmadának nincs más bevételi forrása a személyszállításon kívül.


    Az érintett vállalkozások a megrendelések elvesztésére két jellemző választ adtak, az alkalmazottak elbocsátását és a buszok kivonását a forgalomból, a többség mindkét megoldással élt.


    Alkalmazottat a megkérdezettek 65,5 százaléka bocsátott el, közülük 64,1 százalék a dolgozók több mint felétől vált meg, a megtartott munkavállalók 71,4 százaléka csökkentett munkaidőben dolgozik tovább.


    A felmérésben részt vett vállalkozások több mint fele a buszpark háromnegyedét kivonta a forgalomból, a buszok leállítása mellett sokan éltek az erőteljesebb lépéssel, a járművek eladásával is. A buszos vállalkozások 22,6 százaléka már adott el buszt kényszerből ebben az évben, további 54,8 százalék pedig tervezi, hogy megválik a munkaeszközétől – írják a közleményben.


    Mindezek ellenére a vállalkozók majdnem fele optimista, 42,7 százalékuk vallotta, hogy most ugyan nehéz a helyzete, de túl fogja élni ezt az időszakot. A  többség borúlátóbb, a vezetők 43,6 százaléka kétségesnek látja, hogy a vállalkozása túléli ezt az időszakot, és 11,1 százalékuk mondta, hogy tönkre fog menni cége – írják a közleményben.


    A tájékoztatás szerint a vállalkozók többsége egyelőre kivár, remélik, hogy egy idő után visszaállnak a munkavégzés régi feltételei. A legtöbben elengedhetetlennek tartják az állami beavatkozást, egyebek közt a járulékok csökkentését, a bértámogatást, az iparűzési adó átütemezését, a gépjárműadó csökkentését a casco és a kötelező felelősségbiztosítás díjainak mérséklését, a hitelmoratórium alatt felhalmozódott kamatok elengedését, az útdíjak csökkentését, vagy legalább a 2021-es díjemelés elhalasztását, az  éves autópálya-matricák érvényességének meghosszabbítását 2021-re – közölte az Új Média Kft.