Január 31-én lejárnak a 2020-as éves autópálya-matricák
Az elmúlt esztendő soha nem látott visszaesést hozott a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt-nek (NÚSZ). Az autópálya-matricákból 16,7 százalékkal kevesebb fogyott, ami tízmilliárd forintos bevételkiesést jelentett. Ez is közrejátszhatott abban, hogy a több évig változatlan útdíjak 2021-re emelkedtek. Figyelem, az éves matricák érvényessége január 31-én lejár!
Lássuk elsőként az aktuális, megemelt díjakat, kategóriánként:
- a személygépkocsikra (D1 díjkategória) az éves autópálya-matrica 44 660 forint. A megyénkénti 5200, a tíznapos, heti 3640 forint, a havi 4970 forint.
- A D2 díjkategóriában (7-nél több személy szállítására alkalmas jármű, tehergépkocsi 3,5 tonnáig, és lakókocsi) a heti autópálya-matrica 7270 forintba, a havi 9930 forintba, az éves e-matrica itt is 44 660 forintba, míg a megyei 10 390 forintba kerül.
- A B2 kategóriába tartozó járműveknél (buszok) a heti matricáért 16 110 forintot, havi matricáért 22 830 forintot, éves autópálya-matricáért 207 770 forintot kell fizetni.
Az éves megyei és éves autópálya-matricák érvényessége január 1-től 2022. január 31-ig tart.
A járvány következtében 2020-ban, az állam e-matricákból származó bevétele 16,7 százalékkal, azaz 10 milliárd forinttal csökkent.
A legfeltűnőbb esés a 10 napos e-matricák eladásánál látszik: a D1 személyautó kategóriában januárban és februárban még nőttek az eladások az egy évvel korábbihoz képest, márciusban azonban megfeleződtek, áprilisban pedig már az előző évinél majdnem 80 százalékkal adtak el kevesebbet. Az üzemanyagtöltő-állomásokon – éves szinten – 25 százakkal kevesebb matricát értékesítettek. Ez is inspirálta a NÚSZ értékesítési szakembereit, hogy 2020. decemberében minél korábban elkezdjék az elővásárlási akciót. Három hét alatt csaknem 60 ezer éves országos e-matricát vettek meg az autópálya-használók, 4 ezerrel többet, mint egy évvel korábban. Az idei megyei pályamatricákból több mint 82 ezer fogyott.
Az online értékesítés aránya 33 százalékról 40 százalékra nőtt, vélhetően a járvány miatt – írták közleményükben.
A díjkategóriák alapján kishaszon-gépjárművekre 17 százalékkal, utánfutókra 9 százalékkal több éves matricát adtak el, mint egy évvel előtte. Személygépjárműveknél 3 százalékos a visszaesés, míg a buszok esetében a korábbi éves jogosultságnak csupán a 30 százalékát váltották meg az üzemeltetők.
Megyei matricákból a legtöbbet, csaknem 47 ezret Pest megyére váltották meg. A második Fejér megye 7,5 ezer darabbal, a harmadik Győr-Moson-Sopron megye 5,8 ezerrel.
A részvénytársaság vezetősége az értékesítési adatokból arra következtet, hogy az autópályahasználók egyre tudatosabban tervezik meg a közlekedésüket.
A NÚSZ Zrt. mobil ellenőrzési egységei a következő hetekben olyan, nagyobb városokhoz közeli, jól megközelíthető, a díjköteles utakról közvetlenül elérhető helyeken végzik az e-matrica értékesítést, ahol nincs más helyszíni vásárlási lehetőség.
Az időszaki szolgáltatás állandó helyszínei az M1-es autópálya mentén az igmándi és a lébényi, az M5-ös mentén a hetényi, az M7-es sztráda esetében a pákozdi és a sormási, az M30-asnál a hejőkeresztúri, az M35-ös mentén a mikepércsi, az M43-as autópálya esetében pedig a szegedi pihenők, minden esetben a Budapest felé vezető oldalon. A mobil e-matrica értékesítési napokat a társaság a forgalmi jellemzők és vásárlási szokások alapján jelölte ki. A várhatóan hétről-hétre fokozódó vásárlási igényekhez igazodva először egy, majd kettő, az utolsó két hétben pedig három alkalommal.
Az autópálya-matricák online beszerzéséhez a NÚSZ Zrt. a saját, mobiltelefonra is optimalizált www.ematrica.nemzetiutdij.hu oldalát ajánlja, ahol kényelmi díj nélkül intézhető a vásárlás és az azt igazoló bizonylatot/nyugtázó értesítést sem kell megőrizni az e-matrica érvényességének lejárta után két évig – olvasható a kiadott közleményből.
taxisokvilaga