A fatüzelésű kályhák sokkal jobban szennyezik a levegőt, mint az autók

A divatos fatüzelésű kályhák és kandallók szennyezik leginkább Nagy-Britannia levegőjét. A kormány adatai szerint az otthonok kályhái háromszor annyi mérgező anyagot termelnek, mint a közúti forgalom, mégsem tervezik a kályhák károsanyag-kibocsátásának szabályozását.

A brit Környezetvédelmi, Élelmezési és Vidékügyi Minisztérium, a DEFRA (Department for Environment, Food and Rural Affairs) adatai azt mutatják, hogy a háztartási tüzelés több mint 47 ezer tonna PM2,5 szennyezést okozott 2019-ben. Ez az összes előállított PM2,5 részecske 43 százaléka. Ennek nagy részét a házi fatüzelés okozta, ami 2019-ben mintegy 41 ezer tonna veszélyes szennyező anyagot bocsátott a levegőbe. Vagyis az Egyesült Királyságban két éve a légkörbe került PM2,5-részecskék több mint egyharmada (38%) a fatüzelésű kályhákból származott. Ez háromszorosa a közúti forgaloménak.

Mielőtt azonban továbbmennénk, vegyük át, mit is jelent a PM 2,5!

A PM a finomszemcsés anyagok angol elnevezéséből (particulate matter) ered. A szálló port kémiai összetételtől függetlenül, a részecskék átmérője szerint csoportosítják. A 100 mikrométernél kisebb szemcsék már belélegezhetők, de ezek nagy része az orrban és a szájban, legkésőbb a gégefőnél elakad, nem jut mélyebbre a légutakban. A 10 mikronnál kisebbek már túljutnak a garaton, a négy mikron alattiak bejutnak a tüdőbe, ugyanakkor a 2,5 mikrométernél kisebbek már egyáltalán nem, vagy nehezen ürülnek ki a tüdőből. Egészségügyi szempontból a 10, illetve a 2,5 mikronos határnak van jelentősége. Ezekre a PM10 és a PM2,5 jelölést használják.

2_m.jpg

Amint a fenti ábrán látjuk, a hivatalos összesítés szerint az egészségre legveszélyesebb PM2,5 kibocsátásért leginkább felelős fatüzelés 38 százaléka után csak sokára következik a maga 12 százalékával a közúti közlekedés, és a sor végén az „egyéb háztartási tüzelés” öt százalékos részesedését találjuk.

Miközben 1990 óta egyre csökken a közúti közlekedés részesedése az egyébként összeségében növekvő PM2,5 kibocsátásból, az alábbi ábrán vörössel jelzett házi tüzelés részesedése 2005 és 2018 között meredeken nőtt.

1_m.jpg

Érdekes, hogy amíg az autóipar fejlesztéseit egyre szigorúbb előírások és követelmények szabályozzák, a fatüzelésű kályhák pusztító környezeti hatása ellenére nem tervezik a kályhák károsanyag-kibocsátásának szabályozását. Csupán arról döntött London, hogy május 1-től tilos nedves fát árusítani, mert az jobban füstöl.

Mindenki nyugodjon meg: természetesen már kapható a fa nedvességét mérő műszer. A moisture meter nevű eszköz alig kerül többe 20 fontnál.