Művészek és formatervezők alkottak virtuális utasteret a Lexus LF-Z Electrified tanulmányautóhoz
A Lexus közeljövőben debütáló akkumulátoros elektromos autóinak világába bepillantást engedő LF-Z Electrified tanulmányautó nem csupán a szaksajtót és az autók iránt rajongókat ihlette meg: a sikeres cipőtervező Salehe Bembury, a képzőművész Ondrej Zunka, illetve a Hender Scheme divatmárka művészei különleges, alternatív virutális belteret rajzoltak az autóhoz a Lexus múltjára és hagyományaira reflektálva.
A márka jövőjét szimbolizáló tisztán akkumulátoros-elektromos hajtású LF-Z Electrified tanulmányautó bemutatójának apropóján a Lexus három kortárs, modern látásmódú alkotóval fogott össze, hogy megalkossa az autó utasterét. A cipők tervezésében kiemelkedően sikeres Salehe Bembury és a digitális művész Ondrej Zunka digitális művész mellett a japán Hender Scheme divatmárka is részt vett a munkában. Az így összeállított tervezőgárda olyan virtuális utastéri környezetet alkotott, amely világosan tükrözi a Lexus mély elköteleződését az elektromos jövő iránt. Az együttműködés eredményeként elindult közös munka során a tervezők újszerűen és kifejezetten kreatívan közelítették meg a feladatot: a cél a művészet, a divat, a stílus és a technológia összhangjának megteremtése volt, olyan módon, hogy az bátran feszegesse az autóipar bevált sémáinak határait. A Lexus által összeállított kreatív csapat tagjai valamennyien a márka alapértékeinek különböző dizájn-aspektusait képviselték: jövőbelátó formák, japán tradíciók, Takumi kézművesség, és tökéletes ember-gép harmónia.
“Az LF-Z Electrified megtestesíti mindazt, amit a Lexus jövője hordoz, így különösen izgalmas volt végignézni, hogy a dizájn különböző területein sikeres tervezők hogyan értelmezik ezt a jövőt a beltéri formák szempontjából.” – avat be Brian Bolain, a Lexus International vezetője. “Minden egyes tervező friss energiát hozott a munkába, nemcsak újragondolva a beltéri formákat, hanem megalkotva a Lexus-formák lehetséges jövőjét is.”
Salehe Bembury: a jövő formái természetes anyagokból, élénk színekben
A többszörös díjnyertes Salehe Bembury beltéri terve maga a jövő; a tervező a természet inspirálta formavilágot ötvözte az LF-Z Electrified utasterével. A virtuális beltérben futurisztikus formák és természetes anyagok alkotnak látványos egységet a művészre jellemző élénk színekkel.
„A természet és a gép tökéletes párhuzamát próbáltam létrehozni. A gép funkcionalitását a természet szépségével ötvözve olyan közeget teremtek, ami energiával tölti fel az embereket utazás közben.” – meséli Bemury.
A színeket a természet – főleg a homokkő – árnyalatai ihlették, a hagyományos futurisztikus anyagok helyett pedig olyan természetes forrásokhoz fordult a művész, mint a cédrus, a parafa vagy a gránit. Ezek mellett a Bembury cipőterveire hagyományosan jellemző olyan szövetek és minták is megjelennek, mint az üléstámlákon használt szarvasbőr, vagy a jellegzetes ujjlenyomat-motívum a kezelőpanelen.
“Pont mint a cipők esetében, Salehe itt is a határokat feszegeti anyaghasználatban, formákban és témaválasztásban is. Ma ő a világ egyik legsokoldalúbb sportcipőtervezője, olyan bátorsággal és lendülettel nyúl a formákhoz, amilyen bátornak és lendületesnek képzeljük mi a Lexus jövőjét.” – véli Bolain.
Ondrej Zunka: a jövő jól átgondolt technológiáinak harmonikus összhangja
Az autótervezés sémáit hátrahagyva Ondrej Zunka a jövőben képzelte el a Lexus LF-Z Electrified utasterét: formái űrkorszakiak, anyagai, térhatású burkolatai sci-fi-be illőek.
“Mivel ez a belső tér teljes mértékben képzeletbeli, szabadjára engedtem a kreativitásomat, a képzelőerőmet és az asszociációs képességemet is. Olyan utasteret akartam alkotni, ami nem emberi kéz munkájának hat, inkább olyan, mintha kifinomult mesterséges intelligencia tervezte volna. Nem foglalkoztam az autótervezés ismert kliséivel, szokásaival.” – fogalmaz Zunka.
A Lexus intuitív technológiák iránti elkötelezettségét Zunka saját digitális művészi szemüvegén át szemlélve olyan virtuális utasteret alkotott, amely a funkcionalitás és a dizájn határait egyaránt feszegeti. A csúcstechnológiájú beltérben intelligens fények világítanak, visszafogottan meghatározva a hangulatot. Az ülések anyaga fényáteresztő, memóriafunkciós szilikon, a tető pedig átlátszó. A hatást szálcsiszolt krómhatású fémelemek teszik teljessé.
Hender Scheme: a japán kézműves hagyományokban gyökerező bőrművesség
A bőr természetes tulajdonságaira összpontosító tokiói divatmárka tökéletesen illik a Lexus Takumi-hagyományokon alapuló kultúrájába. A Hender Scheme teljes virtuális bőrbelsőt alkotott az LF-Z Electrified modellhez; olyat, ami kiválóan harmonizál az autó magas színvonalú technológiáival. A kezeletlen bőrfelületek a használat módjától függően, az idő múlásával “beérnek”, megváltozik a színük és a textúrájuk is, így minden egyes autóba egyedi árnyalatot visznek. A tervezők célja ezzel a megoldással az volt, hogy az idő múlását is a dizájnba integrálva a lehető legtökéletesebben fejezzék ki a Lexus és vezetője közötti bensőséges viszonyt. A Takumi mesterek legalább 60.000 órányi gyakorlatot megkövetelő szaktudásának alapjain ez a dizájn a tokiói Asakusában dolgozó kézművesek bőrdíszműves hagyományaira épít. A folyamat első lépéseként szakértő szemek vizsgálják át a bőrt; az egyenletesség, a vastagság és a rugalmasság különösen fontos. A beltéri elemeket különleges préseljárásokkal alakítják a kívánt formákra, és az így készült panelekkel burkolják a tetőt, az ajtókat és a műszerfalat, gyönyörűen egészítve ki ezzel a tanulmányautó beltéri formavilágát.