A MOL-csoport 20 millió dollárt költött Covid-megelőzéssel kapcsolatos intézkedésekre
…és 5 millió dollárt fordított támogatásokra
A Kelet-Közép-Európát érintő harmadik hullám végéig a MOL-csoport több mint 20 millió dollárt (6,1 milliárd forint) fordított a járvány elleni védekezésre, hogy megvédje dolgozóit, vásárlóit és a területén dolgozó kivitelezőket. A MOL eddig több mint 8 millió maszkot, 14 millió kesztyűt, 170 000 liter fertőtlenítőszert és közel 300 000 tesztet biztosított a Covid-elleni védekezéshez munkatársainak, valamint ahol lehetett, védőoltást is felajánlott számukra. A társadalmi felelősségvállalás jegyében a csoport több mint 5 millió dollárt adományozott a világjárvánnyal kapcsolatos egészségügyi támogatásokra.
„A MOL azonnali intézkedéseket vezetett be dolgozói, ügyfelei és kivitelezői védelme érdekében, mindeközben fenntartottuk az ellátásbiztonságot, amelyért több országban is felelősek vagyunk. Felelősségünk azonban itt nem áll meg: egy olyan jelentős vállalat, mint a MOL, a helyi közösségek és az egész társadalom jólétéért is felelős, ezért olyan szerepeket és feladatokat is vállal olykor, amelyeket általában az állami szervezetek látnak el. Válsághelyzetben erőforrásainkat bevonva cselekednünk kell, segítő kezet kell nyújtanunk. Nagyon büszke vagyok tagvállalatainkra, leányvállalatainkra és kollégáinkra, akik kapacitásaikat, erőforrásaikat, képességeiket mozgósították a válság elleni harchoz.A MOL teljes mértékben elkötelezett az egészségügyi ellátás, a gyermekek, a kultúra és sok más olyan terület mellett, amelyek támogatásra szorulnak nehéz időkben.” – mondta Molnár József, a MOL-csoport vezérigazgatója.
A MOL Magyarországon mintegy 1,5 millió dollár értékű adománnyal támogatta az egészségügyi válsághelyzet kezelését és a megelőzést különböző területeken. Az elmúlt egy év során 33 légzéstámogató eszközt és lélegeztetőgépet juttatott el magyar kórházakba. Mintegy 80 000 liter kéz- és felületfertőtlenítőszert adott át különböző intézményeknek. Az egészségügyi dolgozók rendkívüli munkájának támogatása érdekében 118 000 pohár ingyen kávét adtak át a MOL töltőállomásokon, illetve a társaság autómegosztó szolgáltatása, a MOL LIMO használatát is felajánlották számukra a biztonságos munkába járás érdekében. A MOL a foglalkozás-egészségügyi partnereivel közösen szervezett védőoltást, melyet nemcsak a Dunai Finomítóban a kritikus infrastruktúrákat üzemeltetők számára ajánlották fel, hanem minden munkavállalónak, a munkavégzés helyétől függetlenül. Valamennyi dolgozót érintő, rendszeres PCR- és antigénvizsgálatot vezettek be a vállaltnál, valamint a megelőzésen túl, Covid betegség utáni szűrővizsgálatokat is biztosítanak a kollégáknak.Az INA, a MOL-csoport horvát tagja mintegy 500 000 dollár adományt nyújtott át a horvát egészségügyi szolgáltatóknak, intézményeknek és nonprofit szervezeteknek. A vállalat eddigi költségei a fertőzés megelőzésére körülbelül 3,6 millió dollárt tettek ki. Az intézkedések részét képezte 3 millió arcmaszk és 1,5 millió pár kesztyű megvásárlása is.A Slovnaft több mint 540 000 dollár értékben adományozott a szlovák kórházaknak 19 lélegeztetőgépet, a töltőállomások alkalmazottai pedig több mint 61 000 pohár Fresh Corner kávét adtak át mentősöknek, egészségügyi dolgozóknak.
Ezenkívül a Slovnaft megkezdte saját fertőtlenítője, a „Slovnaft hygi Fluid” gyártását, melyből 33 000 litert (240 000 dollár értékben) adományozott a rászoruló szociális intézményeknek. A Slovnaft több mint 6 millió dollárt szánt az alkalmazottak és az ügyfelek védelmére.
A költségek fedezték az ózongenerátorok, plazma légtisztítók, egyéb légtisztítók, fertőtlenítők, tesztek, arcmaszkok és az influenza, valamint pneumococcus bakteriális fertőzés elleni oltások költségeit.
Emellett a vállalat rendszeresen végeztetett PCR és antigén teszteket alkalmazottjaival, valamint oltópontként aktív szerepet vállalt a munkatársak beoltásában is, amellyel mostanra közel 50%-os vállalaton belüli átoltottsági arányt ért el.A Cseh Köztársaságban a MOL összesen 340 000 dollár értékben három lélegeztetőgépet adományozott kórházaknak, és 65 000 kávét biztosított az egészségügyi dolgozók számára.A MOL Serbia több mint 22 000 dollár értékben adományozott üzemanyagot és orvosi berendezések vásárlására szánt támogatást. 86 600 maszkot és 23 760 pár kesztyűt vásárolt, hogy a székházban, a töltőállomásokon és az üzemanyagtárolóknál dolgozó kollégák biztonságát egyaránt támogassa. A MOL Romania a Covid elleni védekezés támogatása érdekében, összesen 1,3 millió dollár értékben adományozott orvosi felszereléseket romániai kórházaknak. A MOL Pakistan 20 000 dollárt adományozott egy iszlámábádi karanténközpont létrehozására.
Ezenkívül 6500 dollár értékben támogatta a működési területén élő helyi közösségeket egyéni védőfelszerelésekkel. A vállalat több mint 8200 Covid-tesztet végzett, és 240 000 dollárt költött a MOL Pakisztán irodáit és helyszíneit érintő világjárvánnyal kapcsolatos óvintézkedésekre.
A hatékony betegségmegelőzéshez való hozzájárulás érdekében, amikor világszerte hiánycikk volt a fertőtlenítőszer, a MOL-csoport elkezdett saját termékeket gyártani Magyarországon, Horvátországban és Szlovákiában. Magyarországon a MOL egy hét alatt alakította át egyik szélvédőmosó gyártóegységét, etanol alapú kéz- és felületfertőtlenítőszerek gyártására. Csak Magyarországon egy év alatt 4,5 millió liter fertőtlenítőszert állítottak elő és juttattak el a koronavírus elleni küzdelemben kulcsszerepet játszó intézményekhez (pl. kórházak, iskolák, idősek otthonai, közmű társaságok). Ezeket a fertőtlenítőszereket a MOL töltőállomás-hálózatában is értékesítik.
A MOL-csoport több belső kommunikációs kampányban is ösztönözte alkalmazottjait, hogy olttassák be magukat a Covid-19 ellen. A cégcsoport online vállalati mentálhigiénés szolgáltatást is indított, a Mental Hygi-t, a nehézségekkel küzdő és támogatást kereső emberek számára.
A 2020 márciusa óta tartó, kihívásokkal teli időszak ellenére a MOL-csoportnak sikerült fenntartania a régió energiaellátását és energiabiztonságát. A MOL zavartalanul működött és működik, az oltásokkal és a lezárások megszűnésével az üzletmenet visszatérhet a normális kerékvágásba. A hatékony Covid-megelőzés, a körültekintő OPEX- és CAPEX-gazdálkodás, a korábbi stratégiai kezdeményezések és a vállalat integrált, rugalmas üzleti modellje hozzájárult a sikeres teljesítményhez. A MOL remek teljesítményt tudhat magáénak 2020-ban: több mint 2 milliárd dollár EBITDA-t ért el. Bár a nyereség alacsonyabb volt 2019-hez képest, a válságra való gyors és időben történő reagálás lehetővé tette, hogy a vállalat a Covid előtti célkitűzésnél erősebb szabad cash flow-t generáljon. A kedvező eredmények idén is folytatódnak, mivel a MOL 2021 első negyedévében több mint 660 millió dollár EBITDA-t ért el.