Velence, Detroit és Varanasi fenntartható mobilitási kihívásaira keresik a választ a Toyota Mobilitási Alapítvány 9 millió dolláros pályázatának keretében
Velence, Detroit és Varanasi lett a Toyota Mobilitási Alapítvány ’Fenntartható városok’ pályázatának nyertese, amelynek keretében egy 9 millió dolláros keret felhasználásával segítik a kiválasztott városokat a fenntartható mobilitás felé való elmozdulásban, elősegítve az egészségesebb és biztonságosabb városi környezet kialakulását, javítja az emberek ingázási, munkába járási, tanulási és szolgáltatási lehetőségeit. Az Olaszországban, az Egyesült Államokban és Indiában található városokat egy 10 városból álló, 2023 novemberében bejelentett szűkített listáról választották ki, miután mintegy 46 országból több mint 150 város jelentkezett a kihívásra. A következő két hónapban a világ minden tájáról várják majd az innovátorok ötleteit, akik városonként 3 millió dollárnyi támogatási keretből igyekezhetnek megoldásokat kínálni a három gyökeresen eltérő kihívásokkal küzdő város mobilitási problémáira.
Velence, Veneto, Olaszország
Velencét gyakran csak a csatornák bonyolult hálózatáról híres történelmi városként képzelik el. Mindazonáltal a lakosság többsége a szárazföldi külvárosokban, például Mestre, Marghera és más motorizált szigeteken él és dolgozik, amelyek kulcsfontosságú közlekedési csomópontként szolgálnak, összekötve Velencét a szárazfölddel és azon túl. A valóban multimodális, szárazföldi és vízi közlekedést is magában foglaló mobilitási tájképnek köszönhetően a város jelentős beruházásokat eszközölt a fenntartható mobilitási infrastruktúrába és szolgáltatásokba. A Venice City Challenge keretében a város olyan innovatív megoldásokat keres, amelyek megváltoztatják a viselkedést, és ösztönzik a meglévő fenntartható közlekedési módok fokozott használatát és elfogadását.
„Köszönjük a Toyota Mobilitási Alapítványnak, hogy Velencét választotta: ez elismerése annak az útnak, amelyet a város mobilitásának egyre fenntarthatóbbá tétele érdekében tettünk meg, egy olyan összetett területen, ahol a víz és a szárazföld egybeépül, és ahol a különböző közlekedési eszközök sokasága található. A nemzetközi szintű kihívásban való részvétel lehetővé teszi számunkra, hogy továbbfejlesszük a már megkezdett intézkedéseket, mint például a kerékpársáv-hálózat jelentős bővítése, a hidrogénes és elektromos helyi tömegközlekedés bevezetése, a kerékpár- és autómegosztó szolgáltatások bevezetése, az intelligens irányítóközpont felállítása a rendezettebb forgalomirányítás érdekében, valamint új ösztönzőket kínál arra, hogy a polgárok saját viselkedésükkel hogyan lehetnek a változás főszereplői.” – fogalmaz Morris Ceron, Velence város főigazgatója.
Detroit, Michigan, USA
A világszerte „Motorvárosként” ismert Detroit azon dolgozik, hogy megmutassa a világnak, hogy a fenntartható mobilitás része annak, ami ezt a „Motort” mozgatja, és olyan innovátorokat keres, akik segíthetnek a városnak tiszta és költséghatékony mobilitási megoldások bevezetésében az átmenet részeként. A kihívás középpontjában az Eastern Market, az ország legnagyobb élelmiszertermelő és -elosztó központja áll, ahol a növekvő lakossági és kereskedelmi jelenlét miatt a város olyan megoldásokat szeretne feltárni, amelyek segítenek megőrizni az Eastern Market közösségének egészségét és jólétét, miközben a város terjeszkedési terveit folytatják. Konkrétabban, a Detroit City Challenge olyan megoldásokat keres, amelyek csökkentik a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását és a szállítási műveletek költségeit az Eastern Marketben, a hatékonyság növelésével és a tiszta szállítási technológiák lehetőségeinek feltárásával.
„Izgatottak vagyunk és megtiszteltetés számunkra, hogy a világ mindössze három városának egyike lettünk, amelyet kiválasztottak a Sustainable Cities Challenge pályázatra. A nyugati félteke egyetlen kiválasztott városaként Detroit több mint száz év világhírű közlekedési innovációit képviseli. Ahogy Detroit tovább növekszik, meg akarjuk tanulni, hogyan lehet a fuvarozás és az ipar fenntarthatóbbá tételének módjaival foglalkozni, miközben a gazdaságot is támogatjuk az olyan virágzó területeken, mint a mi keleti piacunk – különösen a nagyon hideg körülmények között. Alig várjuk, hogy kiépítsük ennek a projektnek az alapjait, és hogy mit hoz a következő szakasz!” – árulja el Tim Slusser, Detroit város Mobilitási Innovációs Hivatalának vezetője.
Varanasi, Uttar Pradesh, India
Varanasi a Gangesz folyó partján található Észak-Indiában, és India „spirituális fővárosa”. A város tisztelt zarándokhely, ahová Indiából és külföldről is érkeznek látogatók. A látogatók beáramlása, bár létfontosságú a város hit és kultúra szövevényének erősítéséhez, a biztonság és a zsúfoltság miatt egyre nagyobb aggodalomra ad okot. A Varanasi City Challenge célja olyan innovatív, adatvezérelt megoldások kidolgozása, amelyek a technológia és a tervezés elemeit is magukban foglalják, és amelyek Varanasi óvárosának (Kashi) zsúfolt területeit biztonságosabbá és hozzáférhetőbbé teszik a vallási turisták és a helyi lakosok számára, beleértve a lakosság veszélyeztetett tagjait is.
„A Toyota Molbilitási Alapítvány ’Fenntartható városok’ pályázatában való részvétel izgalmas kilátásokat jelent Varanasi számára. Ez a kezdeményezés értékes lehetőséget kínál számunkra, hogy feltárjuk a műszaki és tervezési lehetőségeket a mobilitás javítására városunkban, ami mind a lakosok, mind az egyre növekvő turistaáradat javát szolgálja. Az innovatív elmékkel való együttműködéssel Varanasi hírnevét, mint első számú globális turisztikai célpontot kívánjuk erősíteni. Izgatottan várjuk a lehetőséget, hogy szorosan együttműködhessünk a Toyotával, partnereikkel és szakértőikkel e cél elérése érdekében.” – avat be Akshat Verma, IAS, a Varanasi Municipal Corporation/Varanasi Smart City önkormányzati biztosa/főigazgatója elmondta.
A kihívás
A három várost érintő kihívás a fenntartható mobilitás különböző területeire összpontosít, amelyek az adott városok sajátos környezetéhez kapcsolódnak, és a biztonságos, megfizethető és inkluzív közlekedési módokhoz való hozzáférés kiterjesztésére terjednek ki. A lehetséges megoldások kihasználhatják az adatok erejét az összekapcsolt és rugalmas mobilitás vagy ökoszisztémák létrehozására, illetve a környezeti hatások csökkentésére alacsony széndioxid-kibocsátású és megújuló megoldások révén.
A három város a Challenge Works és a World Resources Institute (WRI) mellett a Toyota Mobilitási Alapítvánnyal együttműködve dolgozott a kihívások véglegesítésén. Olyan területekre összpontosítanak, amelyek a mobilitásuk akadályai közül a nyílt innovációval kezelhetők a legjobban. A helyi szervezetekkel és szélesebb körben érdekelt felekkel konzultáltak, hogy tájékozódjanak a kihívások kialakításáról. A világ minden tájáról érkező, tesztelésre kész megoldásokkal rendelkező innovátorokat várják, hogy megoldást nyújtsanak az egyes városok konkrét problémáira, miután az egyes városok kihívásai a következő két hónapban elindulnak. A város igényeinek (illetve a városi kihívások kritériumainak) leginkább megfelelő innovatív megoldások közül kerülnek ki a támogatásra jogosultak. A városok és a kiválasztott innovátorok közösen tesztelik, továbbfejlesztik és valós adatok felhasználásával, a közlekedési osztályokhoz és infrastruktúrához való hozzáféréssel valós megoldásokat fognak alkalmazni. A Sustainable Cities Challenge-t a Toyota Mobility Foundation finanszírozza, és a Challenge Works-szel és a World Resources Institute-tal együttműködve azért hozták létre, hogy a városok és az innovátorok közösen dolgozzanak ki fenntartható, inkluzív, adatvezérelt, a jövőbe illő mobilitási megoldásokat.
„Elkötelezettek vagyunk a fenntartható városi mobilitás előmozdítása mellett, és hiszünk abban, hogy ez a mobilitás pozitív hatással van az egyénekre és a közösségekre. A Fenntartható városok pályázat olyan városoknak nyújt platformot, mint Detroit, Varanasi és Velence, hogy innovatív megoldásokat fedezzenek fel. Arra törekszünk, hogy a generált ötletek modellként szolgáljanak a globális replikációhoz, olyan hullámhatást keltve, amely világszerte pozitívan változtatja meg a városi tapasztalatokat. Célunk, hogy közösen olyan kihívásokat fogalmazzunk meg, amelyek világszerte arra ösztönzik az innovátorokat, hogy átalakító megoldásokkal járuljanak hozzá ahhoz, hogy a városok új perspektívák segítségével határozzák meg és kezeljék egyedi mobilitási akadályaikat.” – mutat rá Monica Perez Lobo, a Toyota Mobilitási Alapítvány európai igazgatója.
„Ez a kihívás segít ezeknek a városoknak a kreatív problémamegoldásra ösztönözni a fenntartható mobilitás rendkívül összetett akadályainak kezelését. Nagy örömünkre szolgál, hogy Velencével, Detroittal és Varanasival együtt dolgozhatunk a helyi kihívások létrehozásán, amelyek világszerte zseniális innovátorokat vonzanak, hogy tartós hatást érjenek el.” – teszi hozzá Kathy Nothstine, a Challenge Works jövőbeli városokért felelős vezetője elmondta.
„Velence, Detroit és Varanasi mindegyike különálló mobilitási akadályokkal küzd, de a világ számos más városával azonos körülmények között működnek, és ugyanazok a gondok foglalkoztatják őket. A Sustainable Cities Challenge-ben való részvételük lehetővé teszi számukra, hogy megtalálják azt a területet, amellyel foglalkozni szeretnének, és felkérjék a világ legjobb innovátorai közül néhányat, hogy segítsenek megoldani ezt a problémát. A WRI büszke arra, hogy segíthet a városoknak ebben a folyamatban.” – avat be Ben Welle, a WRI Ross Center for Sustainable Cities integrált közlekedési és innovációs igazgatója.
A Toyota Mobilitási Alapítvány
A Toyota 2014 augusztusában hozta létre a Toyota Mobilitási Alapítványt, hogy támogassa egy olyan mobilabb társadalom kialakítását, amelyben mindenki szabadon mozoghat. Az alapítvány kihangsúlyozza a Toyota folyamatos elkötelezettségét a folyamatos fejlődés és az emberek iránti tisztelet iránt. A Toyota szakértelmét és technológiáit felhasználva támogatja az erős mobilitási rendszereket, miközben felszámolja a mobilitásban tapasztalható egyenlőtlenségeket. A Toyota Mobilitási Alapítvány egyetelemmek, kormányokkal, non-profit szervezetekkel, kutatóintézetekkel és más szervezetekkel együttműködve dolgozik, és az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz (SDG) igazodó programokat hoz létre a mobilitási problémák megoldása érdekében világszerte. A múltban az alapítvány számos pályázatot hirdetett meg, köztük a globális Mobility Unlimited Challenge-et, a malajziai CATCH-t, a brazíliai InoveMob Challenge-et és az indiai STAMP Challenge-et.
A Challenge Works
A Challenge Works globális vezető szerepet tölt be a nyílt innovációs kihívások megtervezésében és megvalósításában, amelyek sokszínű, innovatív gondolkodókat mozgósítanak a sürgető problémák megoldására és a változás elindítására. A Challenge-díjak az innováció finanszírozásának egyedülálló megközelítését jelentik, amely egy sor ösztönzőt kínál, és a végső díjat az kapja, aki elsőként vagy a leghatékonyabban teljesít egy meghatározott célt. Ezek nyilvános, nyílt versenyek, amelyek csökkentik a belépési korlátokat, hogy az innovátorok minél szélesebb közösségét vonzzák. A Nesta, az Egyesült Királyság társadalmi jót szolgáló innovációs alapítványa által alapított társadalmi vállalkozás, amely eddig 93 kihívást valósított meg, és több mint 156 millió fontot osztott szét a nyertes innovátorok között.
A World Resources Institute
A World Resources Institute (WRI) egy globális kutatószervezet, amelynek vannak irodái Brazíliában, Kínában, Kolumbiában, Indiában, Indonéziában, Mexikóban és az Egyesült Államokban is, valamint afrikai és európai regionális irodákkal is rendelkezik. A WRI 1900 munkatársa a partnerekkel együttműködve olyan gyakorlati megoldásokat dolgoz ki, amelyek javítják az emberek életét és biztosítják a természet virágzását.