A ’25-ös Honda NT1100 erőforrása
- Jelentős teljesítménynövekedés a 2025-ös modellévre az alsó és középső fordulatszám-tartományban (akárcsak a 2024-es Africa Twinnél)
- A teljesítményleadás és a gázreakciók jellege, valamint a kipufogóhang kifejezetten az NT1100 stílusához igazodik
- Kuplungasszisztenssel és nyomatékhatárolós tengelykapcsolóval kiegészített, hatfokozatú, lábbal kapcsolható váltó
Az Africa Twin motorján tavaly végrehajtott frissítéseket idén az NT1100 erőforrásánál is elvégezték a Honda szakemberei. Miként a mérések is igazolják, a változtatások hatására nőtt a középső fordulatszám-tartományban kiaknázható teljesítmény, sőt a forgatónyomaték is. Az 1084 cm3-es, nyolcszelepes, soros, kéthengeres erőforrás teljesítménye maradt 102 LE (75 kW/7500 f./perc), ugyanakkor legnagyobb forgatónyomatéka 105-ről 112 Nm-re (5500 f./perc). A furat és a löket nem változott, tehát továbbra is 92, illetve 81,5 mm, a sűrítési viszony ellenben 10,1:1-ről 10,5:1-re emelkedett.
Hogy minél könnyebb legyen kiaknázni a motorban rejlő erőt, elektronikus gázmarkolaton (Throttle By Wire – TBW) keresztül adhatunk parancsokat a PGM-FI üzemanyag-befecskendezőnek. A könnyebb kezelhetőséget szem előtt tartva a gázreakciókat is lágyabbá tették, ezáltal még egyenletesebb az erőleadás és kisebbek a nyomatéklengések az alsó sebességfokozatokban.
A levegőszűrőház légbeömlőcsövének átmérője 25-ről 33 mm-re hízott, hogy még több oxigén juthasson az égésterekbe, a két belső szívótölcsér pedig 65 mm-rel hosszabb lett. A méretes, 46 mm átmérőjű fojtószelepház, valamint a gondosan meghatározott furat-, illetve hengereltolás a lehető legkifinomultabb levegőbeáramlást szolgálja. Szintén a tökéletes égést szem előtt tartva határozták meg a motorvezérlő elektronika (ECU) új beállításait, valamint azt is, hogy az üzemanyag-befecskendező fejek milyen szögben álljanak a dupla gyertyás hengerekben.
Az NT1100 új hangszíne már az első métereken feltűnhet a pilótának – az óvatos és az erőteljes gyorsításoknál egyaránt lenyűgözően duruzsol.
A szelepnyitásáról továbbra is SOHC Unicam vezérlés gondoskodik, melynek alacsonyra helyezett, öntött vezérműtengelye szintén közrejátszik abban, hogy ilyen kompakt az NT1100 hengerfeje. A szívószelepek átmérője 10,1 mm, a kipufogóké 9,3 mm, a súlycsökkentéshez alumínium főtengelycsapágyak is hozzájárulnak.
Az elődhöz hasonlóan a frissített motor is 270º-os főtengely-elékelésű, ebből fakad az NT1100 jellegzetes, összetéveszthetetlen motorhangja. A főtengelyt és a hajtórudakat ugyancsak átdolgozták. Utóbbiak görbületi sugara 70-ről 75-re nőtt, alsó részüket pedig átformálták és megerősítették. A dugattyúk 400 mikronnal, azaz 0,4 mm-rel hosszabbak lettek, és a dugattyúfejet is áttervezték, hogy fokozni lehessen a sűrítési viszonyt.
A forgattyúházak függőlegesen osztottak, és – sajátos megoldásként – a hűtőfolyadék-szivattyú a váltóházban, a termosztát pedig a hengerfejben kapott helyet, ezáltal még kisebbé vált a hajtómű. Ilyen tekintetben nincs különbség a hagyományos és DCT erőátvitellel felszerelt modellek között, azaz mindkettő azonos felépítésű, és közös pont, hogy a hűtőfolyadék- és a kenőanyag-szivattyú is a kiegyensúlyozó tengelyről kapja a hajtást.
A félszáraz kenési rendszert, valamint a tankba rejtett olajszivattyút és -tartályt úgyszintén a kis méret miatt alkalmazták a tervezők. Így vékonyabb lehetett az olajteknő, alacsonyabb maga az erőforrás és nincs szükség bonyolult csőhálózatra a kenési rendszerhez. A másodlagos rezgéseket a hengerek ellentétes irányú mozgása hivatott kioltani, míg az elsődleges – tehetetlenségi erők és kapcsolódások keltette – vibrációkat két kiegyensúlyozó tengely csillapítja. Az alumíniumból készülő kuplungagy és a nyomólap mozgatását, ilyenformán a felkapcsolásokat ún. segédbütykök könnyítik meg, míg a visszakapcsolásoknál nyomatékhatároló akadályozza meg a hátsó kerék blokkolását.
A 2025-es modellek továbbfejlesztett katalizátorral lépnek színre. A főtengelyhelyzet-szenzor 10 fokonként fogazott impulzuskereke érzékeli a kopogásos égést, ami elengedhetetlen az OBD2- és az EURO5+-kompatibilitáshoz. További érdekesség, hogy a pontosabb emissziómérés jegyében másodlagos oxigénérzékelőt építettek be a katalizátor hátsó részébe.