Európai tapasztalatok alapján fejlesztették a legelső dízelmotoros Ford F-150 pickupot
A legelső dízelmotoros Ford F-150 pickup kategória első teljesítményéhez a Ford Európa gyártási tapasztalata is hozzájárul
A Ford új, 3,0 literes Power Stroke dízelmotorja – amit a Ford Európa gyárt – kategóriaelső forgatónyomatékkal, vontatási kapacitással és hasznos teherbírással ruházza fel az F-150 pickupot, amelynek dízelváltozatát már idén megrendelhetik az amerikai vásárlók.
A Ford angliai Dagenham Motorgyárában összeszerelt dízel erőforrás az értékesítési csúcsokat döntő F-150 modellben 253 lóerőt ad le, és az autó 596 Nm forgatónyomatéka már 1750 1/perc fordulatszámtól rendelkezésre áll. Ezekkel az adatokkal az autó minden más dízelmotoros pickupot felülmúl a saját szegmensében.
Részben az alacsony fordulatszámon leadott maximális forgatónyomatéknak is köszönhető, hogy az F-150 vontatási kapacitása 5171 kg, hasznos teherbírása pedig 916 kg, miközben az autó tervezett országúti üzemanyag-fogyasztása csupán 7,8 l/100 km (az amerikai mérési módszerek szerint).
“A 3,0 literes Power Stroke V6-os motort jó szívvel ajánljuk minden olyan pickup-tulajdonosnak, akiknek fontos, hogy járművük vontatás közben vagy nehéz rakománnyal terhelve is keveset fogyasszon,” nyilatkozta Dave Filipe, a globális motortervezési részleg alelnöke. “Minél többet vontat vagy szállít valaki, annál jobban értékeli majd ezt az erőforrást, amikor megáll tankolni.”
A Dagenham Motorgyárban, a Ford világszinten is legnagyobbnak számító ilyen üzemében 3000 ember dolgozik, és a gyárban tavaly 800.000 erőforrás készült a brit piacra és a globális exportpiacokra.
“Egy dízelmotor vonóereje verhetetlen, így ez a blokk tökéletesen illik a legendás F-150 pickuphoz, amit az F-sorozat amerikai rajongói hamarosan személyesen is megtapasztalhatnak,” vélekedett Stephen Gill, a Ford Európa hajtáslánc-tervezési részlegének igazgatója. “A Ford Európa dízelmotoros tapasztalatai messze túlmutatnak a puszta gyártástechnológián. Az angliai Dagenham Dízelközpont egy olyan tudományos és mérnöki bázis, ahol számos kifinomult dízel erőforrást fejlesztettünk már ki, köztük a 2,0 literes Ford EcoBlue és a vadonatúj, 1,5 literes Ford EcoBlue blokkokat is.”
Az új 3,0 literes Power Stroke erőforrás szilárdabb és kisebb tömegű, mint elődje volt; ezt olyan megoldásokkal sikerült elérni, mint a motorblokk kompakt grafitos vasöntési technológiája, vagy a kovácsolt acélból készült főtengely alkalmazása.
A gyorsabb gázreakciók és a kisebb turbólyuk érdekében a motort nagy hatékonyságú, változó geometriájú turbótöltővel szerelték fel. A közös nyomócsöves üzemanyag-befecskendezési rendszer precízen szabályozza a teljesítményt és az üzemanyag-fogyasztást, és a 29.000 psi (2000 bar) befecskendezési nyomás simább, halkabb működést és alacsonyabb károsanyag-kibocsátást eredményez.
A motor kettős üzemanyagszűrőt és alumíniumöntvény olajteknőt kapott, s az energiaveszteséget – és az ezzel járó többlet üzemanyag-fogyasztást – kétlépcsős olajpumpa mérsékli. A motor által mechanikusan meghajtott hűtőventilátor és a radiátorlezáró lamellák javítják az autó teljesítményét a magas hőmérsékleten vagy nagy tengerszint feletti magasságban végzett munka során; ez a megoldás komoly előnyt jelent a versenytársak elektromos hűtőventilátoraihoz képest.
Ha az autóval kevésbé kemény körülmények közt vontatnak vagy szállítanak, az F-150 motorvezérlő rendszere egy folyadékos tengelykapcsoló segítségével csökkenti a ventilátor terhelését, és lezárja a két hűtőrács-lamellát, javítva ezzel a jármű légellenállását, és tovább csökkentve a motor energiaveszteségét.
Az üzemanyag-fogyasztást és az emissziót jelentős mértékben csökkenti a különleges kalibrálású SelectShift® tízfokozatú automata sebességváltó és az Auto Start-Stop rendszer.
A Ford a 2017-es évben 896.764 darab F-sorozatú haszongépjárművet értékesített az USA piacán, ami 9,3 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, és 2005 óta a legjobb értékesítési eredménynek számít. Az F-sorozat tavaly már 41. alkalommal kapta meg az Amerika Legkelendőbb Pickupja címet.
Európa vezető régiónak számít a Ford globális dízelmotor-fejlesztéseiben, hiszen a vállalat legjobb dízel-szakemberei az angliai Dagenhamban és a Dunton Műszaki Központban, a németországi Merkenich Műszaki Központban, valamint az ugyancsak németországi Ford Európai Kutatási és Innovációs Központban dolgoznak.