A Belltower „Open Source Communities” projektje a győztes
A közel egy évtizedes múltra visszatekintő, mára a világ egyik legrangosabb formatervezési versenyének számító Lexus Design Award megmérettetésén idén egy kenyai formatervező csoport különleges, a világ fejlődő országaiban gyakran felmerülő kihívásra választ adó projektje bizonyult az abszolút győztesnek. Az „Open Source Communities” elnevezésű pályamű nyílt forráskódú tervezési folyamattal igyekszik létrehozni fenntartható ivóvízforrással rendelkező, öngondoskodó közösségeket. A hat döntős pályamű között ezen felül akadt olyan anyag, amely a használati tárgyak alapanyagaként képes kiszűrni a levegőből a széd-dioxidot és egyéb káros anyagokat (Biocraft), hőre lágyuló műanyagból készített zajcsillapító lélegző felhő (Feltscape), az árvíz sújtotta területek lakónak segítséget nyújtó, lámpaoszlopokra erősíthető mentőmellény (Flash pak), hordozható tisztálkodási eszköz a fürdési lehetőségeket nélkülöző emberek számára (L.I.C.K.) és látássérültek által használható varrógép (Pursewit) is.
A kenyai BellTower nyerte el a Lexus Design Award 2020. évi Nagydíját. A BellTower által benevezett „Open Source Communities” („Nyílt forráskódú közösségek”) című munkát 79 országból beküldött 2042 pályázat közül emelték az első helyre. Az idén nyolcadik alkalommal megrendezett Lexus Design Award zsűrije a Lexus márka három alapvető elve mentén bírálta el a pályázatokat: ezek a Szebb Jövő megvalósulását célzó értékek a Várakozás, az Innováció és a Magával ragadás.
A nyertes „Open Source Communities” pályamű a fejlődő országokban gyakran felmerülő kihívásokra kínál megoldást: intelligens, nyílt forráskódú tervezési folyamattal igyekszik létrehozni fenntartható ivóvízforrással rendelkező, megfizethető közösségeket.
„Hatalmas megtiszteltetés a BellTower tagjai számára, hogy bejutottunk a hat döntős közé, és még nagyobb, hogy elnyertük a 2020. évi Lexus Design Award Nagydíját.” – fogalmaz a díj kapcsán a BellTower csapatát képviselő John Brian Kamau . „Utunk kezdetén számos kihívással találkoztunk, de kitartottunk, hogy bemutathassuk ambiciózus koncepciónkat. Tapasztalataink életre szóló, felbecsülhetetlen értékű tanulságokkal szolgáltak számunkra. A jövőben minden projektünket azokhoz az alapelvekhez igazítjuk majd, amelyeket a Lexus-család tagjaként ismertünk meg.”
A különleges körülmények miatt a Lexus idén először virtuális zsűrit állított fel az új generációs, kreatív tehetségek támogatására és képzésére szolgáló folyamathoz. A Nagydíj győztesét azt követően hirdették ki, hogy a világ különböző térségeit képviselő döntősök bemutatták projektjüket a zsűrinek, és elmagyarázták, az hogyan járulna hozzá egy Szebb Jövő megteremtéséhez. A négy mentor, akik hat hónapon át nyújtottak támogatást és útmutatást a döntősöknek, ugyancsak jelen voltak a 2020. évi Lexus Design Award mindent eldöntő pillanatában.
„Az idők folyamán a formatervezés mindig más célt szolgált: merész esztétikumot, szélsőséges funkcionalitást, vagy akár humort, szellemességet.” – mutat rá a zsűri döntését kihirdető Jeanne Gang, a Studio Gang alapító igazgatója. „Ma azonban, amikor világunkat a klímaváltozás és a társadalmi egyenlőtlenség súlyos terhei sújtják, a formatervezésnek az a feladata, hogy rendszerszintű megoldásokkal szolgáljon. A Nagydíj nyertese a formatervezés általános definícióján túllépve a közösségi projektek finanszírozási rendszerét is belevonta a dizájnba, és az emberhez méltó élethez elengedhetetlen, friss ivóvíz létfontosságú szerepét helyezte a középpontba. A tervezők figyelme arra is kiterjedt, hogy megtervezzék a projekt megvalósulásának és gazdasági fenntarthatóságának a feltételeit és módját, és ezáltal kiszélesítették a dizájn természetéről és szerepéről alkotott elképzeléseinket. A projekt központi eleme egy ivóvíz minőségű esővíz gyűjtésére és tárolására szolgáló berendezés, ugyanakkor pénzügyi tervet is ad a közösségek kezébe, hogy azok saját maguk irányíthassák a sorsukat.”
A Lexus őszintén köszöni a 2020-as Lexus Design Award hat döntősének állhatatos erőfeszítéseit, valamint hálás mindazért a szenvedélyért és elhivatottságért, amit a zsűri tagjai (Paola Antonelli, Jeanne Gang, John Maeda és Simon Humphries) illetve a mentorok (Joe Doucet, Bethan Gray, Philippe Malouin és Shohei Shigematsu) tanúsítottak. A Nagydíj nyertesének járó trófeát a 2013. évi Lexus Design Award nyertese, a ma már Londonban élő, elismert formatervezőként dolgozó Hideki Yoshimoto tervezte.
„A következő pár évben ez a trófea lesz a Lexus Design Award arca, ezért olyan egyszerű, méltóságteljes formát igyekeztem alkotni, amely mentes mindenféle modorosságtól, és amelynek dizájnjában egyszerre érvényesül a merészség és a visszafogottság. A kézművesek füstölt fából faragják ki a trófeát, majd azt a japán tradíciók szerint lakkozzák. A kézi gyártás szívet és lelket kölcsönöz a trófeának, amely így összecseng a nyertes kreatív szenvedélyével.” – fogalmaz a trófea kapcsán Yoshimoto.
A 2021-es Lexus Design Award versenyre október 11-ig várják az új pályaműveket. Erről itt található részletes információ: https://discoverlexus.com/highlights/entries-open-for-lexus-design-award-2021