A golyóálló terepjáró

Sokféle ember van, és nekik sokféle igényük lehet. Az egyik ilyen szélsőség, ha az embernek golyóálló autóra van szüksége. A kanadai Inkas személyvédelemre és biztonságra szakosodott cég, akik szinte bármilyen autó átépítésére vállalkoznak. Legutóbb egy Toyota Hiluxon dolgoztak.

Ha belegondolunk, a Hilux remek választás, ha olyan autóra vágyunk, amely jó eséllyel megvédi a bent ülőket, illetve valószínűleg kis is jut a veszélyes helyzetből. A Toyota strapabíró platósának elpusztíthatatlanságát már sok helyen méltatták és demonstrálták, így az Inkas választása is magától értetődő volt. 

Az autós személyi védelem egyik sarokköve, hogy megvédje az utasokat a támadástól. Ehhez alaposan meg kell erősíteni az utascella elemeit, beleértve az üvegeket is. Az ötüléses Hilux kabinját ezért 360 fokos védelemmel látták el a lövedékek és a robbanások ellen. A megerősített ajtók, tűzfal, hátfal, tető és oszlopok ellenállnak a 7.62-es kaliberű támadófegyver lövedékeinek, illetve legalább két DM51-es kézigránát felrobbanását is átvészelik. Mivel a körkörös védelem legtörékenyebb része az üvegek, erre külön figyelmet fordítottak. Kizárólag többrétegű, megerősített ballisztikus üveget használtak, ráadásul az ajtók gyenge pontjait is megerősítették az üveg és az ablakkeret találkozásánál. Ennek az a célja, hogy az üvegszilánkok és az esetlegesen bejutó repesz se okozhasson sérülést. A tervezés és az összeszerelés magas színvonalára jellemző, hogy az átépítést követően a Hilux platója ugyanúgy használható marad, és nem csökken a mérete sem.

Mindez azonban vajmi keveset ér, ha az utasok életben vannak, de nem tudnak elmenekülni az autóval. Ezért az Inkas megerősítette a létfontosságú komponensek védelmét is. Külön golyóálló burkolatot kapott az akkumulátor, az üzemanyagtank, de jutott figyelem a kerekekre is. A defekttűrő abroncsok és a felnik közé szilárd polikarbonát betétek kerülnek, így a Toyota Hilux még akkor is mozgásképes, ha a kerekei golyót kaptak. 

A motortér is külön védelmet kapott egy megerősített alsó burkolattal. Mivel észak-amerikai gyártóról van szó, a Hilux erőforrása nem az itthon megszokott és jól bevált négyhengeres D-4D, hanem egy négyliteres V6-os benzines. A motor működéséhez elengedhetetlenül fontos hűtő olyan speciális védőlemezt kapott, amely a levegőt átengedi – így a hűtő elláthatja feladatát -, a golyókat azonban nem. Emellett automatikus tűzoltó rendszer is került géptető alá, de védelmet kapott a kipufogórendszer is. A duplakabinos Hilux tetőlemez elég nagy ahhoz, hogy egy csak belülről nyitható menekülőnyílás is elférjen rajta. Komoly megerősítést kaptak a lökhárítók is, hiszen így akár útban lévő akadályok, járművek is eltolhatók a Hilux útjából.

Akinek mindez nem elég, választhat többféle taktikai tartozék közül. Rendelhető például éjjellátó, 360 fokos kamerarendszer, stroboszkóp fények előre és hátra, valamint külső hangszórórendszer és sziréna is.

A több száz kilogrammos súlynövekedés miatt alaposan át kellet dolgozni a futóművet és a motorvezérlést, de a Hilux megőrizte dinamizmusát és terepképességeit. Az utastérben szinte semmi nem árulkodik arról, hogy egy kerekeken guruló bunkerben ülünk. A jól bevált Toyota kezelőszervek, üléskárpitok révén a kocsi ugyanolyan otthonos, kényelmes és könnyen kezelhető maradt, mint nem átépített társai.

Fotók: Inkas Armored

Kapcsolódó podcastok a PodCars és a Begurulva youtube, valamint videa csatornákon!