A világ legnagyobb vállalatai is a zöld autózás mellett
Előremutató, egyben inspiráló kezdeményezés mellett tette le a voksát egy sor meghatározó globális multinacionális vállalat, csatlakozva a Klíma Csoport globális EV100 kezdeményezéséhez.
Ennek célja, hogy összehozza azokat a határozott jövőképpel rendelkező vállalatokat, amelyek elkötelezték magukat, hogy a lehető leghamarabb áttérjenek a hibrid, elektromos és hidrogén üzemanyagcellás járművekkel történő szállítmányozásra, és kulcsszerepet vállaljanak abban, hogy ez 2030-ra általánosan bevett gyakorlattá váljon. A kezdeményezést támogató vállalatok sorában olyan magán és állami óriásvállalatok szerepelnek, mint az Unilever, a Baidu, a Deutsche Post DHL Group, a Heathrow Airport, a HP Inc, az IKEA Group, a LeasePlan, a METRO AG, a PG&E vagy épp a Vattenfall.
Az EV100 egy teljesen egyedülálló kezdeményezés, amely a globális üzleti vállalkozásokat az elektromos szállítmányozás mellett való elköteleződésre ösztönzi – vagyis arra, hogy óriási, halmozottan környezetszennyező, és a légszennyezés révén súlyosan egészségkárosító hatású dízel, valamint benzinhajtású flottáikat környezetbarát, az elektromos és hagyományos benzines hajtást kombinálü hibrid, elektromos vagy hidrogén üzemanyagcellás járműparkokra cseréljék, és hogy komoly akkumulátor-feltöltő infrastruktúrát hozzanak létre. is szerepel.
Azzal, hogy egyebek mellett az Unilever, a Baidu, a Deutsche Post DHL Group, a Heathrow Airport, a HP Inc, az IKEA Group, a LeasePlan, a METRO AG, a PG&E vagy épp a Vattenfall elkötelezte magát arra, az hogy 2030-ra vagy még azelőtt átálljon az elektromos járművek használatára, az EV100 tagjai erős jelzést küldenek a piacnak, jóval megelőzve a globális váltásra vonatkozó jelenlegi előrejelzéseket. Azáltal, hogy ilyen merészen határozták meg a hibrid, elektromos és hidrogén üzemanyagcellás járművek beszerzésének határidejét, a csatlakozó vállalatok célja, hogy a kereslet megteremtése révén az alternatív hajtású autók tömeggyártásának beindítását is elősegítsék, csökkentve a fajlagos költségeket, az alternatív hajtású autók pedig egyre szélesebb rétegek számára váljanak elérhetővé világszerte.
A klímaváltozás szempontjából a szállítmányozási ágazat az egyik legfontosabb tényező, hiszen az utakon futó járművek nagy része e vállalkozások tulajdona. Az EV100 gyakorlata valószínűleg hatással lesz a többi vállalatra is, amelyek így erőteljesebben szorgalmazzák majd az áttérést az alternatív meghajtású gépjárművekkel történő szállítmányozásra.
A konkrétumokat tekintve ez azt jelenti, hogy az EV100 kezdeményezéshez csatlakozó vállalatok kötelezettséget vállalnak arra, hogy a közvetlen irányításuk alatt álló, vagyis a tulajdonukat képző vagy általuk lízingelt flottákba fokozatosan bevonják a hibrid, elektromos és hidrogén üzemanyagcellás járműveket. A cél, hogy 2020-ra e flották 25 százaléka, 2025-re 50 százaléka, 2030-ra pedig 100 százaléka hibrid, elektromos és hidrogén üzemanyagcellás járművekből álljon.
A kezdeményezés volumenjének érzékeltetésére elég, ha tudjuk, hogy az EV100-hoz csatlakozó első FMCG vállalat, az Unilever flottája önmagában nagyságrendileg 13.300 vállalati autóból áll. Annak érdekében, hogy a csatlakozó vállalatok céges autóinak vezetői a lehető legrövidebb időn belül használatba vehessék a hibrid, elektromos és hidrogén üzemanyagcellás járműveket, a beszállítói szerződések megújításakor már figyelembe veszik a célszámokat.
Több tagvállalat emellett a jövőben kifejezetten olyan autókölcsönző cégekkel és taxitársaságokkal működik együtt, amelyeknek képesek hibrid, elektromos, vagy hidrogén üzemanyagcellás járműveket biztosítani, és elektromos illetve hidrogén üzemanyagcellás töltőállomások telepítését is tervezek telephelyeiken.
A károsanyag-kibocsátás csökkentése jót tesz az üzletnek
A hibrid, elektromos vagy épp hidrogén üzemanyagcellás szállítmányozásra való áttérés üzleti és környezetvédelmi szempontból egyaránt hasznos, hisz nem csupán a káros környezeti hatások mérsékelhetőek, de a hibrid, elektromos és hidrogén üzemanyagcellás autók révén az üzemben tartási költségek is csökkennek, nem beszélve a számos országban az alternatív hajtásokat használó vállalatok számára elérhető adókedvezményekről.
„Járműveink szénkibocsátásának csökkentése által mi is hozzájárulunk az egészségesebb, tisztább és fenntarthatóbb környezethez. Ebben a szektorban hihetetlenül gyorsan fejlődik a technológia, a hatótávolság folyamatosan növekszik, a jövő pedig az elektromos hajtású, önvezető járműveké.” – fogalmaz Lee Warner, az Unilever globális flottamenedzsere.
Az EV100 hozzájárul az éghajlatváltozást érintő megmozdulások növekvő számú kezdeményezéseihez, és támogatja az ehhez kapcsolódó programokat. A tagvállalatok célja nem kevesebb, mint hogy 2030-ra tevékenységeinket CO2-pozitívvá tegyük. Ez azt jelenti, hogy az energiát 100 százalékig megújuló forrásokból nyerjék és hozzájáruljanak az általuk felhasználtnál több megújuló energia előállításához, a felesleget pedig annak a közösségnek bocsássák rendelkezésére, amelyben működnek. Ezt a célt szolgálja egyébiránt a vállalatok abbéli – egyébiránt szintén költséghatékony törekvése – hogy a munkavégzés során olyan modern technológiákat alkalmazzanak (információs felhő, video-konferenciák vagy épp a Skype for Business) amelyek egyre kevesebb közlekedést tesz szükségessé, ezzel is csökkentve széndioxid-lábnyomukat.
Először jöhetnek a hibridek, majd az elektromos és a hidrogén üzemanyagcellás járművek
Ma és középtávon a leginkább élhető és praktikus környezetbarát megoldást az elektromos és hagyományos meghajtást kombináló, a fékezési energiát elektromos energiává alakító full hibrid hajtás képviseli, amely nem igényel külső töltést, miközben az autó a városi közlekedés során akár 60-70%-ban tisztán elektromos üzemben fut. Jóllehet, ma már minden meghatározó autógyártó kínál hibrid modelleket, talán kevéssé közismert, hogy a hibrid technológiát 20 évvel ezelőtt világhódító útjára indító Toyota, és prémium márkája, a Lexus együtt immár több, mint 11 millió hibrid autót értékesített világszerte (mintegy 10 millió Toyota és 1 millió Lexus): ez nagyságrendileg négyszerese annak, amennyi hibrid és elektromos autót a többi autógyártónak eddig együttesen sikerült eladnia. A Toyota által két évtizede elindított hibrid forradalom – amely magával hozta az elektromos autók és a hidrogén üzemanyagcellás autók fejlesztését is – beérni látszik, ezt pedig a környezetre kiemelten káros dízel autóktól – részben a dízel botrány hatására, részben a számos európai nagyvárosból a dízel autók kitiltását célzó szabályos tervezett bevezetése okán – tapasztalható rohamos elfordulás csak még inkább felgyorsítja. Ennek következtében világszerte rohamosan nő az alternatív meghajtású modellek értékesítésének aránya, hazánkban például három év alatt megnégyszereződtek a hibrid eladások, amelyek nagyságrendileg 80%-át egyébiránt a Toyota és a Lexus viszi.
„A világ legzöldebbnek és leginnovatívabbnak tartott, egyben a piac legszélesebb, világszerte 34, Európában 16 modellből álló hibrid modellportfólióját jegyző, és az elektromos hajtás illetve a hidrogén üzemanyagcellás technológia fejlesztésében is élenjáró autógyártóként a Toyota, és prémium márkája, a Lexus üdvözli az EV100 kezdeményezést. Vállalatunk önmaga számára megfogalmazott célkitűzése egyébiránt még ennél is ambiciózusabb: terveink szerint 2020-ig globális értékesítésünk minimum 50%-át teszik majd ki a környezetbarát hibridek, ám ennél vélhetően még jobb eredmény várható, hiszen például Európában a Toyota márka esetében ez már ma 40%, a Lexus tekintetében pedig 80% felett van.” – avat be Varga Zsombor, a Toyota és Lexus márkák magyarországi kommunikációjáért felelős vezetője.
„Az EV100 kezdeményezéshez csatlakozó meghatározó globális vállalatok által megfogalmazott rendkívül erős üzenet ráadásul nem csupán az autógyártók számára jelent biztos hátteret az alternatív hajtások terén tett fejlesztések további felgyorsítására, de a tágabb értelemben vett piaci kereslet tekintetében is akcelerátor hatása lehet, felgyorsítva a folyamatot, amely a kisebb vállalatok hibrid és kisebb mértékben egyéb alternatív hajtásra történő átállása tekintetében már most megfigyelhető.” – mutat rá a szakember
Az egy addicionális, külső töltést igénylő akkumulátor révén további tisztán elektromos hatótávot elérhetővé tevő plug-in hibrid hajtást egyébiránt szintén a Toyota jegyzi, és bár számos vállalat kínál már ilyen modellt, élhetősége jelenleg hasonló korlátokba ütközik, mint a tisztán elektromos hajtásé: jelesül az infrastruktúra szűkösségébe és a hosszú töltési időbe, amelyekhez tisztán elektromos autó esetében a hatótáv korlátozott volta is társul. Az áttörést nagyságrendileg fél évtizeden belül szintén a Toyotától várják, az elektromos akkumulátorok fejlesztésében minden más autógyártónál nagyobb tapasztalattal rendelkező japán vállalat szilárdtest akkumulátorai ugyanis úgy tűnik orvosolják majd a hatótáv és a töltési idő kérdését, az infrastruktúra (azaz az elektromos töltőállomás hálózat) fejletlensége, illetve az elektromos autók számának növekedésével drasztikusan emelkedő energiafelhasználási igény és hálózati terhelés ugyanakkor továbbra is nyitott kérdés marad.
Hamarabb hozhat széles körben alkalmazható, praktikus és élhető megoldást a melléktermékként tiszta vizet kibocsátó hidrogén üzemanyagcellás technológia, a hidrogén üzemanyagcellás töltőállomás hálózat kialakítása ugyanis a jelenlegi töltőállomás hálózat minimális átalakításával/bővítésével elvégezhető, miközben a tankolás módja, időigénye, és az ezzel a technológiával hajtott autók hatótávja a hagyományos autókéhoz hasonló. Jelenleg ugyan a Toyota az egyetlen autógyártó, amely sorozatgyártott hidrogén üzemanyagcellás autót kínál, ám a japán vállalat számos ezzel kapcsolatos szabadalmat ingyenesen megosztott a versenytársaival, annak érdekében, hogy az abszolút zöld technológia minél hamarabb széles körben elterjedhessen.
„Rövid és középtávon a full hibrid hajtás jelenti az abszolút praktikus zöld megoldást, évtizedes távlatban gondolkodva ugyanakkor, alkalmazási területtől függően vélhetően az elektromos és a hidrogén üzemanyagcellás technológia lesz majd a két legoptimálisabb alternatíva. Jóllehet utóbbiról ma még talán kevesebbet hallunk, a Toyota rendelkezik már hidrogén üzemanyagcellás targoncával, busszal és teherautóval is, de léteznek ezzel a technológiával hajtott repülőgépek és hajók fejlesztésére irányuló előrehaladott törekvések is más piaci szereplők részéről. Éppen ezért különösen üdvözlendő az EV100 kezdeményezés azon eleme, amely elektromos és hidrogén üzemanyagcellás töltőállomások kialakítását is kilátásba helyezi. Ennek révén az autógyártók és autó felhasználók közösen járulhatnak hozzá egy zöld, élhetőbb világ megteremtéséhez.” – teszi hozzá Varga Zsombor