Az úrkutatásban is fejleszt a Honda
Körforgásos, megújuló energiákon alapuló rendszer kapcsán készít közösen megvalósíthatósági tanulmányt a JAXA és a Honda
- A cél, hogy élhető, egyszersmind fenntartható környezetet hozzanak létre az űrben
Nagy szabású közös projektet indít a Japán Űrkutatási Ügynökség (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) és a Honda – jelentették be a két szervezet illetékesei. Az együttműködés keretein belül egy olyan „körforgásos, megújuló energiákon alapuló rendszer” megvalósíthatósági tanulmányát készítik el, ami képes oxigént, hidrogént és elektromosságot biztosítani az űrutazóknak. A JAXA és a Honda kutatásának célja, hogy olyan környezet teremtsen az űrben, ahol emberek élhetnek, illetve tevékenységeket végezhetnek, akár hosszú időn át is.
Ehhez – a vízen és az élelmen túl – oxigénre, üzemanyagként használható hidrogénre, valamint eszközök energiaellátását szolgáló elektromos áramra van szükség, ezek előteremtése azonban roppant összetett feladat. Ahhoz, hogy ne a Földről kelljen megoldani az utánpótlást, cirkuláló, megújuló energiákon alapuló rendszerre van szükség, amelynek két fő eleme van: egy – nagy nyomáskülönbséget kihasználó – elektrolizáló, azaz vízbontó berendezésre, ami napenergia felhasználásával oxigént és hidrogént állít elő, valamint egy üzemanyagcellára, ami elektromosságot és vizet termel oxigén és hidrogén egyesítésével.
Ezt a koncepciót vették alapul a JAXA és Honda vezetői, mikor 2020 novemberében hároméves kutatási együttműködésről állapodtak meg. Törekvésük, hogy olyan körforgásos, megújuló energiákon alapuló rendszer szülessen, ami a Lunar Gateway űrállomáson és a Hold felszínén egyaránt hadra fogható, alapját pedig a Honda által fejlesztett, nagy nyomású elektrolizáló berendezés, illetve üzemanyagcella-technológia adja.
A JAXA számos tanulmányt készített annak kapcsán, hogy milyen helyzetekre kell felkészülnie és milyen elvárásoknak kell megfelelnie a rendszernek, kiemelve a Lunar Gateway űrállomás oxigén-, valamint a Hold felszínét vizsgáló járművek energiaellátását. A Honda több kutatást is végzett, hogy megoldást nyújtson ezekre a problémákra, s igen komoly eredményeket ért el.
Idén már a prototípusokat próbálják ki a két szervezet munkatársai, ugyanakkor megkezdődik a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése is. A 2022 márciusáig tartó folyamat szerves része, hogy kijavítják a cirkuláló, megújuló energiákon alapuló rendszerben tavaly feltárt hibákat, továbbá az is, hogy eldöntsék, életképes-e a különféle berendezések hálózata.
A cikknek még nincs vége!
Lapozz a következő oldalakra!