Egyre többeknek éri meg saját autó helyett carsharing megoldásokat használni
Közel 23 millió kilométert tettek meg tavaly az autómegosztó szolgáltatások használói. Magyarországon a három carsharinggel foglalkozó társaság, a GreenGo, a ShareNow és a MOL LIMO szolgáltatására már több százezer ember regisztrált. A Jövő Mobilitása Szövetség szakértői szerint a növekedés idén sem áll meg, hiszen míg korábban elsősorban azoknak érte meg megosztott autót használni, akik aránylag kevés kilométert tettek meg évente, addig az autófenntartási költségek növekedésével egyre magasabb, akár 18.000 éves kilométer megtétele mellett is megéri közös autót használni a saját helyett.
A carsharing különbözik a hagyományos autóbérléstől, hiszen bármikor beülhetünk egy autóba, amit percekre, órákra vagy akár napokra is elvihetünk. Az üzemanyagot, a parkolási díjat, a biztosítást és minden egyéb fenntartási költséget a szolgáltatási díj tartalmazza. Nem kell tehát bajlódni a szervizzel és a téligumi tárolásával, cseréjével sem. A szolgáltatási terület folyamatos növelésen dolgozik mindhárom piaci szereplő, már Budapest több külső kerülete is bekapcsolódott a rendszerbe, így az ott élők is tudják használni az autómegosztó szolgáltatásokat.
Valójában egy nagyon egyszerű felismerés hívta életre ezt a mobilitási formát: felmérések szerint ugyanis saját használatú autóink 96-98 százalékban az utcán állnak, sőt amikor használjuk, akkor is sok esetben csak parkolóhelyet keresve körözünk mind nagyobb sugarú körben a célunk körül. Ha egyre többen kezdik el használni az autómegosztókat, akkor parkolóhelyek tömegei szabadulnak fel, hiszen ezek a megosztott autók folyamatos használatban vannak, míg a magántulajdonban lévő autók jó eséllyel egész nap egyhelyben állnak. Éppen ezért szakértők úgy számolják, hogy a megosztott használatú autók akár 6-12 saját tulajdonú személygépjárművet képesek kiváltani a városi közlekedésben. Ezáltal nem csak abból a szempontból járnak jól a felhasználók, hogy valóban csak a használat után fizetnek az autós mobilitásért, de még akár 12 parkoló autónyi helynek megfelelő (120 nm/1 carsharing autó) élhető tereket is felszabadítanak.
Budapest útjain összesen közel 1500 autó bérelhető perc és/vagy kilométer alapon, melyek közül több mint 40%-a tisztán elektromos hajtású. A percdíjas bérlések mellett van mód órás, egész napos, sőt akár többnapos bérlésre is, így nem jelent akadályt a főváros elhagyása sem. 2022-ben Magyarországon a három szolgáltató adatai szerint közel 23 millió kilométert tettek meg a felhasználók a megosztott autókkal.
Az adatok szerint egyre többen regisztrálnak carsharing szolgáltatásra, ennek egyik oka a nehezebb gazdasági környezet, melynek következtében megfontolttá és tudatossá válik a fogyasztói magatartás: egyre többen gondolják át közlekedési szokásaikat és az azzal járó költségeket.
A ShareNow-nál a felhasználók száma tavaly elérte a 80 ezer főt, ami 45 százalékos növekedést jelent a 2021-es 55 ezres felhasználószámhoz képest, miközben csak 2022-ben közel 8 millió kilométert tettek meg a szolgáltató autóival.
A GreenGo regisztrált felhasználóinak száma 2021-ről 2022-re közel 30 százalékkal, a megtett kilométerek száma pedig 85 százalékkal nőtt – a csak elektromos flottájú cég ezzel csak a tavalyi évben több mint 1300 tonna CO2 kibocsátástól kímélte meg a főváros levegőjét.
Mindhárom autómegosztó cég arról számolt be, hogy a megtett utak hossza és ideje autóikkal jelentősen megnőtt az elmúlt évben, az autók kihasználtsága dinamikusan növekszik, így megosztott autóik még inkább hozzájárulnak az utak mellett csak parkoló autók számának csökkentéséhez
Egyre többeknek éri meg
Korábbi elemzések azt mutatták, hogy kisebb autók esetén évi 7500 km, közepes méretűek esetében 13000 km vagy annál kevesebb megtétele esetén már nem éri meg saját kocsit fenntartani – friss kutatások azt mutatják, hogy nyílik az olló és már ennél jóval magasabb kilométerszám esetében is költséghatékony megoldást jelent a carsharing. A Jövő Mobilitása Szövetség szakértőinek számításai szerint a hétköznapi városi 5-10 km-es utazásokból és hétvégi bevásárlásokból és országhatárokon belüli 2-3 napos kirándulásokból összeálló, már jelentős autóhasználatnak mondható, évi 18000 km-es használat mellett sem éri meg sokszor saját autóba fektetni. Több szolgáltató igénybevételével és egyéb közlekedési eszközökkel kombinálva, illetve egy közösségi közlekedésre alkalmas bérlettel kiegészítve pedig még költséghatékonyabban közlekedhetünk.
Eljöhet az autóbirtoklás vége?
A jelenlegi globális kihívások, azaz az energiaválság, az ellátási láncok problémái és az infláció átformálta a közlekedési szokásainkat. Egyre többen gondolkodnak el azon, hogy érdemes-e egy családnak több autót fenntartani, vagy az egyik kiváltható-e alternatív mobilitási lehetőségekkel, mint a roller, a kerékpár, az autómegosztók és természetesen a tömegközlekedés. Egyes nemzetközi felmérések arra mutattak rá, hogy a gazdasági válság nagymértékben hozzájárulhat az elektromos járművek egyre széleskörűbb használatához, habár a teljes elektrifikáció egyelőre még nem biztos, hogy élhető alternatíva. A GreenGo éppen azzal a céllal ad éppen a 25 év alattiaknak kedvezményt szolgáltatásából, mert fontosnak tartják, hogy a fiatalok mobilitási szokásait olyan irányba formálják, ami egyéni és közösségi szinten is a legjobb, legfenntarthatóbb irányt jelenti, a Share Now pedig díjmentesen biztosítja a havi előfizetését diákoknak, ugyanebből a célból.
Azt a tényt, hogy egy autó kiváltható más megoldásokkal, nem csak a magánemberek, hanem a vállalatok is felismerték: így sokan cégautó helyett carsharing előfizetést és használatot adnak juttatásként dolgozóiknak, hiszen ez a szemlélet a vállalatok fenntarthatósági törekvéseivel is egybevág, amellett, hogy jelentős költségmegtakarítást is jelenthet. A ShareNow és a GreenGo adatai szerint egyaránt, 2021-ről 2022-re az üzleti felhasználók száma több mint duplájára nőtt.
„A Jövő Mobilitása Szövetség egyik fontos célja, hogy széles körben elfogadtassa: minden élethelyzethez más közlekedési eszköz a legmegfelelőbb” – mondja Kárpáti András, a szövetség elnöke. „Ennek egy eleme a carsharing, de ugyanígy olykor a saját vagy közösségi roller/kerékpár vagy épp a busz szolgálja leginkább céljainkat. Minél többféle eszközt tudunk kombinálni, annál hatékonyabban tudunk közlekedni. Természetesen ahhoz, hogy a carsharing még szélesebb körben elterjedjen, az emberek tulajdonaikhoz fűződő viszonyát kell formálni. Nem csak autók, hanem az élet sok más területén is egyre inkább teret nyer a sharing economy, azaz a tulajdonlás helyett a megosztott használat” – mondja a Jövő Mobilitása Szövetség elnöke.