Elektromos kisteherautók és haszongépjárművek
Az elektromos autózás kétségkívül az autózás jövője. A technológia az elmúlt évtizedben óriási fejlődésen ment keresztül, és egyre szélesebb körben terjed el. A szállítmányozás azonban még jellemzően dízeles járművekkel történik. Mi a helyzet az elektromos kisteherautókkal és haszongépjárművekkel? Cikkünkben röviden áttekintjük a helyzetet, majd bemutatjuk a kínálatunkban kapható modelleket.
Elektromos haszongépjárművek: lehetőségek és kihívások
Az elektromos kisteherautók és elektromos haszongépjárművek esetén hasonlóak az előnyök és a kihívások, mint az elektromos személygépkocsiknál. Az elektromos technológia lassan a szállítmányozásban is utat tör magának, egyre több modell kapható elektromos kivitelben, és az eladási számok is folyamatosan nőnek. Ez köszönhető az egyre nagyobb, többszáz kilométeres hatótávoknak, amivel már jól beleilleszthetők egy fuvarozási cég logisztikájába is.
Az elektromos haszongépjárművek előnyei:
- Olcsóbb üzemeltetés. Bár emelkedett az elektromos áram ára, még mindig olcsóbb egy elektromos járművet „tankolni”, mint egy dízeleset, főleg, hogy a cégek nem tudnak a jelenlegi hatósági áron üzemanyagot vásárolni.
- Alacsonyabb szervizköltségek. Az elektromos járművek kevesebb alkatrészből állnak, így kevesebb karbantartást igényelnek. A tehergépjárművek pedig, mivel nagy súlyokat szállítanak, még jobban járnak a regeneratív fékezéssel. Nemcsak visszatöltik az akkumulátort, de kevésbé is kopnak a féktárcsák!
- Környezetbarát üzemeltetés. Az elektromos kisteherautók és egyéb haszongépjárművek nem bocsátanak ki kipufogógázt. Ami egy egész nap a várost járó jármű esetén nagyon nem mindegy!
Az elektromos haszongépjárművek hátrányai
- Magasabb bekerülési költség. Mivel új technológiáról van szó, az elektromos haszongépjárművek drágábbak, mint dízeles társaik.
- A töltési idő. Az akkumulátor töltése bizony idő, még a villámtöltés esetén is. Ezért pontosan ki kell számolni, hogyan lehet úgy tölteni, hogy ne a hatótáv legyen a szűk keresztmetszet, és ne lassítsa a munkát. A nagyobb hatótávoknak köszönhetően már sokszor már nincs szükség a műszak közbeni töltésre, így tökéletesen ki lehet használni a dolgozók munkaidejét.