Eszik és vezet? – Semmivel nem jobb a telefonálásnál!
Számtalanszor felhívták a figyelmünket, hogy vezetés közben ne legyen telefon a kezünkben, még akkor sem, ha nem szöveges üzenetet írunk, hanem telefonálunk. De mi a helyzet az evéssel?
Szögezzük le, a KRESZ nem tiltja az evést, pontosabban, nem nevezi meg. Viszont, ha kicsúszik a hamburgerhús a zsömlék közül, és az emiatt kapkodó autós balesetet okoz, akkor az eljárás során előhúzzák a következő paragrafust:
„Aki a közúti közlekedésben részt vesz, köteles úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat a közlekedésükben indokolatlanul ne akadályozzon és ne zavarjon”.
Ezzel szemben a közlekedésben résztvevőkre vonatkozó általános rendelkezések című fejezetben a KRESZ azt írja, hogy „A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat. A kétkerekű, továbbá gépkocsinak nem minősülő háromkerekű jármű vezetője menet közben – ideértve a forgalmi okból történő megállást is – kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat.”
Vagyis a KRESZ mindenki bölcs belátásra bízza, hogy vezetés közben nem önti magára a levest, és ennek folyományaként nem okoz balesetet.
Merthogy a leves nem a fantázia világából való, hiszen a kanadai Brit Kolumbiában 368 dolláros bírságot és 6 büntetőpontot kapott az a nő, aki vezetés közben pálcikával ette ki a tésztát a levesből. Vagyis közúti veszélyeztetést követett el. Ennek ellenére azzal védekezett, hogy egy kézzel is kiválóan tudta kezelni a kormányt, miközben fogta a levest, így az evőpálcikákat tartó másik kezére nem is volt szüksége.
Egy német felmérés szerint azonban a vezetés közbeni evés a baleseti kockázat 1,8-szoros növekedésével jár. Nem is csoda, hogy az elmúlt év áprilisa óta Németországban pénzbírság terhe mellett tilos a vezetés közbeni étkezés.
dasblog