Fontosabb a sikerhez vezető út, mint maga az eredmény
Magával ragadó lelkesedéssel beszél munkájáról és hobbijáról egyaránt Pődör Attila, az AUDI HUNGARIA Zrt. logisztikai folyamat- és a struktúratervező mérnöke. Szakmájában és a szabadidejében űzött sportlövészetben is a dinamizmust, a fejlődés lehetőségét, az innovatív megoldásokat keresi, és sikeresen veszi az akadályokat. A világ legnagyobb motorgyárában eljutott a legmodernebb logisztikai technológiák tervezéséig és alkalmazásáig, a lőtereken pedig rövid idő alatt az országos bajnoki címig.
– A győri Széchenyi István Egyetemen, logisztika szakon szereztem diplomát, s előtte 3 hónapot gyakornokként már az Audinál töltöttem – emlékezett vissza pályafutásának induló időszakára Pődör Attila. – Munkavállalóként 2011 óta dolgozom a vállalatnál, az operatív logisztikai részlegen kezdtem.
– 2016-ban a logisztikai struktúra- és folyamattervezési részlegére kerültem, azóta itt dolgozom. A szakmának ez egy olyan speciális területe, amelynek fókuszában elsősorban a jövőbeni folyamatok állnak. A logisztikai tervezés feladata a motorgyárba tervezett új termékek esetén a logisztikai koncepciók megtervezése, és azok megvalósítása. A folyamat és struktúratervezők munkája magába foglalja a gyártás kiszolgálásához szükséges logisztikai felületek, raktárak, raktári rendszerek, anyagellátási folyamatok tervezését, felügyeletét, az ehhez szükséges anyagmozgató eszközök biztosítását, rendszeres kapacitásvizsgálatokon keresztül a már működő logisztikai folyamatok optimalizálását, és a logisztikai költségek tervezését.
Az, hogy ezeknek a feladatoknak az ellátása a világ legnagyobb motorgyárának esetében mekkora kihívást jelent, talán csak az érzékelheti, aki belép az Audi győri motorraktárának csarnokába. Évente mintegy kétmillió motor (azon belül is belső égésű- és elektromos hajtás) hagyja el a gyártósorokat.
– A motorok szállításának megszervezése rendkívül izgalmas feladat, hiszen kapcsolatban állunk a gyártósorokkal és a konszern több mint harminc vevőjével. Így mi is hatással vagyunk a külső és belső partnereinkre és ők is hatással vannak ránk. – világított rá a munka összetettségre Pődör Attila.
– A logisztikai tervezés egyik legfontosabb eleme, követelménye a folyamatbiztonság. Olyan rendszereket alakítunk ki, amelyekbe több ellenőrzőpontot építünk be, a vizuális ellenőrzés mellett technikai kontroll garantálja a hibátlan működést. Gyakorlatilag egyetlen alkatrész, egyetlen munkadarab sem tud rossz helyre kerülni, maga a rendszer zárja ki a hibázás lehetőségét.
– A már kialakított és alkalmazott logisztikai folyamatok optimalizálása, fejlesztése mellett az innovatív technológiák felkutatása, megismerése és adaptálása is fontos része a tevékenységünknek. Nagyon élvezem, hogy a világ vezető motorgyártójánál dolgozhatom, mert lehetőségem van arra, hogy megismerjem a legújabb, akár a cégcsoporton belülről akár azon kívülről érkező szakmai megoldásokat és közreműködhetek annak kidolgozásában, hogyan tudjuk ezeket a saját területünkön bevezetni. Bár már jó ideje vagyok alkalmazásban az Audinál, ennyi idő után is motivál a vállalattól kapott lehetőség és az a szabadságfok, amelynek köszönhetően folyamatosan szélesíthetem látókörömet és egyénként is van lehetőségem a fejlődésre, a tanulásra.
Munka utáni kikapcsolódást Pődör Attila számára a néhány évvel ezelőtt választott hobbija, az éles sportlövészet jelenti.
– Úgy három évvel ezelőtt egy lövészeti élménycsomagot kaptam ajándékba, amely az éleslövészet kipróbálását tette lehetővé. Annyira megtetszett ez a sport, hogy ezután beléptem egy lövész klubba, majd rendszeresen kijártam a lőtérre. Pontlövészettel kezdtem, ami inkább statikusabb, majd körülbelül egy évvel később a dinamikus formánál, azon belül is a szituációs lövészetnél kötöttem ki. Ennek lényege, hogy egy adott történethez kapcsolódóan alakítanak ki pályákat, melyen a versenyzőnek végig kell mennie, úgy hogy a kijelölt papír és fém célokat minél gyorsabban találja el.
A dinamikus sportlövészet rendkívül komplex tevékenység, hiszen nem elég gyorsnak és pontosnak lenni a pályán, de a fegyverek működését is meg kell tanulniuk a versenyzőknek és a fokozott biztonsági előírásokat is maradéktalanul be kell tartaniuk.
– A pályák eredményes teljesítéséhez fizikai teljesítményre ugyanúgy szükség van, mint a mentális koncentrációra. – avatott be a részletekbe Pődör Attila. – Figyelni kell a feladatra, reagálni a váratlan helyzetekre, s mindezt úgy, hogy közben még véletlenül se veszélyeztessünk senkit a környezetünkben. Sokan gondolhatják, hogy ez egy veszélyes sport, de olyan szigorú biztonsági előírásokat kell betartanunk, amilyenek más mozgásformáknál fel sem merülnek. Nem csak a versenyek, hanem az edzések is képzett lövészetvezető ellenőrzése alatt zajlanak, pontos nyilvántartást vezetnek mindenről, ami a lőtéren történik. A versenyzőknek maguknak is tisztában kell lenniük a biztonsági előírások részleteivel, és ismerniük kell a kezükbe kerülő fegyverek működését, használatát, az esetlegesen fellépő technikai problémák kezelésének módját.
Pődör Attila csupán három éve kezdett versenyszerűen foglalkozni a sportlövészettel, s rövid időn belül sikerült figyelemre méltó eredményeket elérnie. Az elmúlt évben több mint harminc versenyen vett részt, s összesen huszonöt érmet szerzett, köztük több országos második és harmadik helyezést. A dobogó legfelső foka sem maradt ki repertoárból: az élethű önvédelmi szituációkat szimuláló IDPA szakág úgynevezett carry optics divíziójában országos bajnoki címet szerzett. – A versenyzés mellett lövészetvezetőként és több szakágban versenybíróként is tevékenykedem, szélesítve ezzel is a lövészsportban a látókörömet.
– Természetesen továbbra is aktívan részt veszek a versenyeken, fontos a cél, és nagyon jó érzés a dobogóra állni, de elsősorban élvezni szeretném a lövészetet, az oda vezető út fontosabb számomra, mint az elért eredmény. Jó a közösség, a hangulat, jó összejönni az edzéseken és a versenyeken. Az éles sportlövészet amellett, hogy kitűnő mozgásforma, fegyelemre, odafigyelésre tanít, csupa olyan dologban fejlődhetünk, amelyek az élet más területén is hasznunkra válnak.