Így érdemes otthon tölteni az elektromos autódat
Napjainkban egyre nagyobb teret hódítanak az elektromos autók. Nem csoda, mert egyfelől környezetbarátabb üzemeltetést, másfelől olcsóbb “tankolást” tesznek lehetővé. Az autó akkumulátorát leginkább otthon, az éjjeli órákban érdemes feltölteni, mert olcsóbb, mint a városokban elérhető utcai töltők. Az otthoni töltés továbbá nem jelent extra logisztikai feladatot sem. Mit érdemes tudni az otthoni töltőkről és beépítésükről?
Hallgass exkluzív podcasokat IDE,vagy IDE, illetve IDE kattintva!
Az otthoni töltés előnyei
Az elektromos autót otthon a legkényelmesebb feltölteni. Nem kell szabad töltők után keresgélnünk, és az sem okoz kellemetlen meglepetést, ha a kiválasztott töltő valamilyen oknál fogva épp nem üzemel. Miután hazatértünk, csak elkezdjük a töltést, amely reggelre bőven befejeződik, amíg mi jól megérdemelt pihenésünket töltjük!
Ha otthon töltünk, szinte mindig olcsóbban jövünk ki, mint ha töltőállomásokon töltünk. A gyorstöltők és a villámtöltők jóval magasabb tarifával számolnak, mint a “mezei” töltők, amelyek szintén drágábban adják az áramot, mintha otthon vételeztük volna. Egyedül az ingyenes töltők jelentenek kivételt, de a hozzáértők azt mondják, hogy az ingyenes töltés egyfajta “mézesmadzag”, amely a technológia felé tereli az embereket, de hosszú távon közel sem biztos, hogy lesz ingyenes lehetőség.
Arról nem is beszélve, hogy az egyre népszerűbb és kiforrottabb napelemes technológia lényegében ingyenes vagy nagyon olcsó töltést tesz lehetővé. Természetesen az energiaárak jelenlegi gyors változásai, illetve az aktuális szabályozás sokat nyomnak a latban, ezzel együtt egy jól kiépített napelem rendszer ilyen téren is sokat spórolhat nekünk.
Emellett nem kell várni rá, és szabad helyeket sem kell keresgélni. Ezen túl ha éjjel töltünk, egész nap gond nélkül használhatjuk az autót, hacsak nem tervezünk nagyon hosszú utat. Ilyenkor az autópályák és autóutak melletti gyorstöltővel tudjuk megoldani a hatótávon túli utazást.
De hogyan is érdemes megoldani az otthoni töltést?
Az otthoni töltők típusai
Kezdjük egy disclaimerrel. Ahogy egy korábbi cikkünkben is írtuk, az elektromos autó töltők valójában nem töltők. Hanem úgynevezett EVSÉ-k, a töltőberendezés magában az autóban található. Akit mélyebben érdekel a téma, olvassa el korábbi blogposztunkat! Ezen cikkben az egyszerűség kedvéért igazodunk a köznyelvhez, és töltőnek nevezzük az EVSÉ-ket.
Az autónk otthoni töltéséhez alapvetően két opciónk van:
1. A gyári töltő használata
A legegyszerűbb lehetőség az autóhoz kapott gyári töltő használata. Ezt a 230 V-ba bedugva már tölthetjük is az autónkat a hálózatról. A gyári töltőkkel azonban több probléma is van:
- Általában lassúak. A töltés sebességét egyfelől meghatározza az otthoni hálózat teljesítménye (Hány fázis? Hány amperes áramerősség?). Egy egy fázisú, 10 amperes hálózat például óránként csupán 2,3 W leadására képes, ami nagyon szerény. Ehhez hozzájön az autó belső töltőjének teljesítménye, ami szintén szűk keresztmetszetet jelenthet. Hiába van például három fázisú belső töltő autónkban, ha az otthoni hálózat egy fázisú, ez a lehetőség kihasználatlanul marad, és a töltési sebesség harmada lesz annak, amit az autó egyébként tudna.
Összefoglalásul: a gyári töltővel való töltés sebessége tehát a rendelkezésre álló hálózat függvényében lehet kielégítő (néhány órás töltés 80-90%-ra), illetve idegtépően hosszú, akár 20-30 óra is. - Balesetveszélyesek lehetnek. Ez nem az autó töltőkábelének a hibája, hanem a magyarországi háztartások elektromos hálózatáé. A legtöbb hálózatot háztartási fogyasztókra tervezték, és nem feltétlenül alkalmasak az elektromos autó töltéséhez szükséges áram huzamos ideig történő leadására anélkül, hogy túl ne melegednének. A konnektorok kigyulladhatnak, vagy a töltők könnyen lecsaphatják a biztosítékot, ha több más fogyasztó is be van kapcsolva. Ez utóbbi problémát okos szabályozó eszközökkel meg lehet oldani, hogy az autó csak annyi áramot vegyen fel, amennyit elbír a rendszer. Ezzel együtt egy limitáló tényezőről beszélünk.
- Körülményesek. Hanem fali töltőt, hanem csak töltőkábelt használunk, azt minden este elő kell venni a töltéshez, majd reggel a töltés befejeztével elpakolni. Ami senkinek nem hiányzik a reggeli sietség közepette.
2. Fali töltőállomás / wall box – az ideális elektromos autó töltő otthonra
A fali töltőállomás sokkal komfortosabb használatot tesz lehetővé. Arról van szó, hogy beépítünk egy töltőállomást, ami önálló kábellel és csatlakozóval rendelkezik. Nem kell kivenni a csomagtartóból a gyári töltőt, elég levenni a falról a csatlakozót, és kezdődhet is a töltés. A fali töltőállomásokhoz általában külön vezetik ki az áramot. Így hosszú távon is biztonságosan, gond nélkül képesek nagyobb áramfelvételre.
További előny, hogy a fali töltőállomásokat az autó belső töltőjének teljesítményéhez tudjuk igazítani, hogy gyorsabb töltést tegyünk lehetővé. A fali töltőhöz kivezetett áramerősséget, illetve a megvásárolt és beépített berendezés paramétereit is mi határozhatjuk meg a szakemberekkel történő egyeztetés során.
A berendezés beépítése természetesen egy komoly szakértelmet igénylő művelet, amelyet, ha nem vagyunk villanyszerelők, mindenképp bízzünk szakemberre!
Elektromos autó töltése otthon: ezekre figyelj oda a fali töltő kiválasztásánál
A fentiekből látszik, hogy ha elektromos autóban gondolkodunk, mindenképp érdemes beruházni egy fali töltőbe.
Mind a tervezést, mind a kiépítést bízzuk szakemberre! Egyfelől szükség lesz egy villanyszerelőre, aki kiépíti a megfelelő új hálózatot a villanyórától.
Emellett a fali töltő kiválasztása előtt érdemes konzultálni egy erre szakosodott céggel, hogy biztos ne nyúljunk mellé. A falitöltő teljesítményének meghatározásakor induljunk ki az igényekből, lehetőségekből. Milyen autónk van, vagy milyet tervezünk venni? Milyen csatlakozója van? Mekkora teljesítményű a belső töltője? Hány fázison képes áramot felvenni? Képes 32 amperes töltésre? Mennyire fontos, hogy 2-3 óra alatt feltöltsön az akkumulátora?
Ha ezekre a kérdésekre megvan a válasz, el tudjunk dönteni, milyen wall box lenne ideális számunkra a kényelmes otthoni töltésért. Persze a költségek sem elhanyagolhatók, ezzel együtt érdemes jó minőségű, például TÜV tanúsítványú berendezést vásárolni. Így biztosan elkerülhetjük a biztonsági kockázatokat.
Elektromos autó vásárlásában gondolkodsz?
A fentiekből látszik, hogy elektromos autó használata esetén igazán komoly kényelmi előrelépést jelent egy fali töltő felszerelése. Ha fontos számunkra a komfort, az elektromos autóra szánt költségkeretbe érdemes beleszámolni az elektromos autó töltőállomást is. Az autó kiválasztásával egy időben érdemes tehát keresni egy erre szakosodott céget, és konzultálni velük, mit javasolnak.
schiller.hu