Íme a rangos Lexus Design Award zsűrijének és mentorainak névsora

Az immáron világszerte számos sikeres dizájner karrierjét elindító, illetve abban mérföldkőnek számító rangos Lexus Desing Award-ra pályaművet beküldő formatervezőket 2020-ban is különbőző területekről érkező, világhírű tervező segíti majd. A zsűritagok jövőre Paola Antonelli építész dizájner, Jeanne Gang világhírű sztárépítész, John Maeda technologista, és Yoshihiro Sawa, a Lexus világszintű elnöke lesznek. A mentorok között ott lesz Joe Doucet dizájner, Bethan Gray bútor és lakberendezési tárgy tervező, Philippe Malouin dizájner-belsőépítész és Shohei Shigematsu sztárépítész.

Az elmúlt években „egyszerű környezetbarát luxusautómárkából” a nemzetközi dizájnvilág meghatározó szereplőjévé előlépő életmódmárkává váló Lexus bejelentette a 2020-as Lexus Design Award zsűritagjait és mentorait. A nemzetközi tervezői verseny célja immár nyolcadik éve, hogy folyamatosan támogassa azokat a feltörekvő tervezőket, akik a dizájn segítségével szeretnének szebb jövőt alkotni. Idén Jeanne Gang is csatlakozik a nagyra becsült tervezőkből álló zsűrihez. Ez jól tükrözi, hogy a Lexus Design Award fő célja a „dizájn a szebb jövőért” elv megvalósítása. Gang új nézőpontot képvisel a már így is sokszínű csapatban, melynek további tagjai Paola Antonelli, a New York-i Modern Művészetek Múzeumának rangidős építészeti és tervezői kurátora, John Maeda, a Publicis Sapient technológusa és ügyféligazgatója valamint Yoshihiro Sawa, a Lexus International elnöke. A majd 2020 januárjában kiderülő hat döntős mentorálása egy olyan csapat feladata lesz, amely a világ minden tájáról érkező kreatív úttörőkből áll össze. Joes Doucet tervező, művész, vállalkozó, feltaláló és kreatív vezető, akinek a világ minden táján láthatók kiállításai és számos nemzetközi díj győztese. A brit tervező, Bethan Gray egyedi bútorairól és belsőépítészetéről híres. Munkáin felismerhetőek más országok kultúrájának hatásai is, melyeket mesteri tudású kézművesekkel közreműködve készít el. A brit-kanadai Philippe Malouin díjnyertes építész, terméktervező és belsőépítész, aki szintén jól ismert műtárgyairól és installációiról. És ez alkalommal is Shohei Shigematsu, az OMA (Office for Metropolitan Architecture) New York vezetője segít a fiatal tervezőknek minél jobban megmutatkozni, csakúgy, mint a tavalyi Lexus Design Award alkalmával. Ez a négy világhírű tervező közreműködik abban, hogy a döntősök megalkothassák elgondolásaik prototípusát. A folyamat intenzív mentori képzéssel indul a világ egyik legdinamikusabb kulturális központjában, a New York-i Intersect by Lexus élménytérben. A döntősök a prototípust megalkotó munka során is folyamatos kapcsolatban állnak a mentorokkal. A végső művek bemutatása és elbírálása a Milánói Dizájn Héten (a Salone del Mobile a világ legnagyobb dizájnkiállítása, márkánként és tervezőnként is mutat be eseményeket és kiállításokat olyan kategóriákban, mint például bútor, divat és textil) lesz 2020. április 20-án. A döntősök prototípusainak bemutatását követően a Lexus Design Award csúcspontja a Nagydíj győztesének kihirdetése lesz a Milánói Dizájn Hét sajtónapjának keretein belül. A Lexus Design Award versenyre 2019. október 14-ig lehet jelentkezni.

A LEXUS DESIGN AWARD 2020 ZSŰRIJE

Paola Antonelli – A new yorki MoMA Épitészet és Dizájn részlegének vezető kutárora Paola Antonelli a Modern Művészetek Múzeuma (MoMA) építészet és dizájn részlegének vezető kurátora, valamint a MoMA kutatás és fejlesztés részlegének alapító igazgatója. Életcélja, hogy széles körben megértesse és elismertesse a dizájn világunkra gyakorolt, pozitív hatásait. Munkája során a formatervezés és mindennapi tapasztalásaink kapcsolatát vizsgálja, nagy figyelmet szentelve azoknak a tárgyaknak és tevékenységeknek, amelyek gyakran elkerülik a figyelmünket. Elkötelezetten kutatja a dizájn, az építészet, a művészet, a tudomány és a technológia találkozásának lehetőségeit. Számos bemutatón vett részt kurátorként, könyveket írt, valamint világszerte előadásokat tartott. A XXII. Milánói Triennálén való közreműködését követően most Neri Oxman építésszel együtt dolgozik az Anyagi Ökológia című kiállításon, ami 2020 februárjában nyílik meg a MoMA-ban; néhány új előadást készít elő a MoMA R&D Salon részére; emellett pedig két könyvet ír: az egyik egy esszégyűjtemény a kortárs dizájnról, a másik pedig Megformált Falatok címmel a világ olyan ételeit mutatja be, amelyek a formatervezésre is példát mutatnak.
Jeanne Gang – építész, a Studio Gang alapítója és tagja Jeanne Gang az Amerikai Építészeti Intézet Tagja, a nemzetközileg is elismert építészeti és várostervezési iroda, a Studio Gang alapítója. Látásmódja híres arról, hogy túllép az építészet megszokott határain. Célja, hogy előtérbe helyezze az egyén, a közösség és a környezet kapcsolatát. Jeanne sokszínű, díjnyertes portfolióval rendelkezik, amiben mind amerikai, mind pedig európai munkák is megtalálhatók. Ezek közt van a chicagói Aqua Tower, a New York-i Amerikai Természettudományi Múzeum egyik bővítménye és a brazil főváros amerikai követségi épülete. McArthur kutató ösztöndíjasként, és a Harvard Egyetemen a gyakorlati építészet professzoraként a TIME Magazin a világ egyik legbefolyásosabb emberének nevezte. Jeanne idén kapta meg eddigi legnagyobb megbízását, a több mint 200.000 négyzetméter területű O’Hare Global Terminal megtervezését.
John Maeda – technologista és a Publicis Sapient vezető ügyfélmenedzsere John Maeda amerikai technológus, tervező, mérnök, művész, befektető, író és tanár. Nemrégiben nevezték ki a Publicis Sapient vezető ügyfélmenedzserévé, ami a Publicis vállalatcsoport technológiai és szolgáltató ágazata. Dolgozott már az Automatticnál, ami a WordPress.com anyavállalata, a kockázati tőkével foglalkozó Kleiner Perkinsnél, vezetett kutatást az MIT Media Laborjában, valamint elnöke volt a Rhode Island-i Tervezőiskolának. Maeda – aki a „XXI. Század 75 legbefolyásosabb embere” listán is szerepelt az Esquire magazinban – ezt a sokszínű hátteret arra használja, hogy összehozza az embereket. Számos nagy sikerű könyv írója, ilyen például az Egyszerűség szabályai és a Vezetés újratervezése, valamint a nemsokára megjelenő Hogy beszéljünk masinául című mű, ami 2019 novemberétől lesz kapható. Davostól Pekingen és Sao Paolon át New York-ig tartott már előadásokat, TED előadását is több millióan látták.
Yoshiriro Sawa – a Lexus világszintű elnöke Yoshihiro Sawa több mint harminc éve újítja meg az autók formatervezését és tervezését. Sawa olyan látnok, akinek munkája a gyakorlatban gyökerezik, és saját területén világszintű vezető szakértőnek számít. Sawa évtizedekig a forma és funkció harmóniájának megteremtésére irányuló megközelítéssel dolgozott a jobb és szebb járművek tervezésén. Ennek során számos vezető pozíciót látott el olyan különböző területeken, mint a műszaki tervezés, a formatervezés és a termékfejlesztés, ami lehetővé tette számára, hogy az autók építését holisztikus szemszögből lássa. Sawa arra használja fel tapasztalatát a Lexusnál, hogy a márka továbbra is megtartsa ígéretét, és inspiratív dizájnja, fáradhatatlan újító szelleme, és lenyűgöző teljesítménye által nyújtson lenyűgöző élményt.

A LEXUS DESIGN AWARD 2020 MENTORAI

Joe Doucet – a Joe Doucet X partners alapítója A dizájner, vállalkozó, feltaláló és kreatív igazgató Joe Doucet jelenleg Amerika egyik legkeresettebb kreatív tehetsége. Miután elvégezte az Art Center College of Design iskolát, látásmódját hamar megmutatta különféle termékek tervezésével. Bútorai, technológiái, egész teremtett környezete azt szolgálja, hogy a tervezés segítségével megoldásokat találjon a mindennapi, társadalmi problémákra. Munkái ügyesen kombinálják a funkciót a látvánnyal, miközben üzenetet is közvetítenek. Doucet hisz abban, hogy a dizájn, és ami még ennél is fontosabb, a tervező gondolkodásmódja az esztétika mellett fontos szerepet játszik az innovációban, a problémák megoldásában. Jelenleg számos találmánya és terve áll szabadalmi elbírálás alatt. Munkáit az egész világon kiállították már, többek között a Londoni Dizájn Múzeumban és a Saint Etienne-i Biennale Internatinal Design kiállításon is. Számos nemzetközi díjat nyert, többek között Világ Technológiai Díjat „Dizájn innováció” kategóriában, illetve többször is megkapta a Kiváló Dizájn Díjat. A Surface Magazin a „dizájn egyetlen avantgárd őrzőjének” nevezte. 2017-ben megkapta a Smithonian Cooper-Hewit Nemzeti díjat „Termék dizájner” kategóriában, ami ezen a területen a legnagyobb elismerésnek számít. Üzletemberként számtalan vállalkozást indított el – például OTHR és Citizen A cégeket – abból a célból, hogy a dizájn segítségével szebb világot teremtsen.
Bethan Gray – kreatív igazgató A Londonban székelő Bethan Gray Nagy-Britannia egyik legünnepeltebb bútor- és lakberendezési tervezője. Négyszer nyerte meg az Elle Decoration magazin által alapított Brit Dizájn Díjat, többek között a „Legjobb brit dizájner” kategóriában. Munkái sok helyen szerepelnek a külföldi médiában, és kiállított már többek között Londonban, Párizsban, Milánóban, New York-ban és Dubaiban is. Bethan ősei fantasztikus utazást tettek több kontinensen, de ő maga is sok helyet bejárt azok közül, ahol elődei jártak. Útjait az utazás szeretete, a művészet és a kultúra ihlette. Küldetésének tekinti, hogy napjainkban is fontos legyen megmutatni a helyi hagyományos technikákat, mégpedig úgy, hogy mind a kulturális narratívát, mind a kézművességet életben tartsa. Hisz a mesterségek és a dizájn által elmesélt történetek erejében, amit mi sem mutat jobban, mint az, hogy a világon több mint 400 mesterember közreműködésével alapított vegyesvállalatokat, amelyek a kölcsönös bizalmon és tiszteleten alapulnak. A 2008-ban alapított Bethan Gray Design kézzel készített luxusbútorokat és lakáskiegészítőket forgalmaz, amelyeket olyan globális kiskereskedőkön keresztül bocsát piacra, mint a Harrods, a Liberty Lane vagy a Lane Crawford. Saját londoni vállalkozásának keretein belül támogatja, összehozza és bátorítja az új tehetségeket, valamint feltörekvő női tervezőket mentorál. Nemrég a Cardiffi Metropolitan Egyetemmel – melynek díszdoktora – karöltve létrehozta a Nők a Kézművesiparban díjat.
Philippe Malouin – a Philippe Malouin Studio igazgatója A brit-kanadai Philippe Malouin az Eindhoveni Dizájn Egyetemen szerzett diplomát. Tanult továbbá a Párizsi Iparművészeti Főiskolán és a Montreali Egyetemen is. 2008-ban alapította meg stúdióját, miután Tom Dixton angol dizájner keze alatt dolgozott. 2012 és 2015 között tanított a Londoni Királyi Művészeti Egyetemen. A POST OFFICE nevű építész- és belsőépítész iroda igazgatója. Változatos portfoliójában egyaránt szerepel asztal, szőnyeg, szék, műtárgy és installáció. Ügyfelei listáján megtalálható az SCP, a Marotto Edizioni, a Resident, az OTHR, a HEM, az Ace Hotel, a Matter-Made, az Established & Sons, a Rool & Hill, az 1882 ltd, a Kvadrat, az Umbra Shift, a Caesarstone, az IZÉ, a Swarowski, a Bloomberg, az Aesop és a Touch Digital. Phillipet a New York-ban található Salon 94 Design galéria képviseli. Nemrég nyerte el a Wallpaper magazin Év Dizájnere díját. Londonban él és dolgozik, ahol dizájnstúdióját is működteti.
Shohei Shigematsu – az OMA New York társtulajdonosa és igazgatója Shohei Shigematsu 1998-ban csatlakozott az OMA-hoz (Office for Metropolitan Architecture) és 2006 óta vezeti a New York-i irodát. Nemrég fejezte be a Sothersby’s New York-i központjának felújítását, valamint egy San Francisco-i és Miamiban található felhőkarcoló átépítését. Az ő nevéhez fűződik az OMA első teljesen új New York-i projektje, egy luxus lakóépület, ami a Keleti 22. utca 121-es száma alatt található. Sho több sikeres tervet készített kulturális helyszínek számára is, mint például a Quebeci Szépművészeti Múzeum vagy a Miami Beachen található Faena Művészeti Központ. Folyamatban lévő munkái a buffalói Albright-Knox-Gundlach Művészeti Múzeum bővítése és az Új Múzeum második épülete.
Emellett tervezett már kiállításokat a Prada, a Velencei Építészeti Biennálé, a Metropolitan Múzeum és a Park Avenue Armory kulturális központ számára is. Munkái közt szerepel a Dior első amerikai retrospektív kiállítása a Denveri Művészeti Múzeumban és a Dallasi Művészeti Múzeumban. Az OMA Shohei japán projektjeit felügyeli, többek között egy 2020-ban átadandó új irodaház építését Fukuokában, valamint az OMA első többfunkciós tornyának projektjét Tokióban, amely a Mori Building Co. Ltd. számára készül 2022-re Shohei a Harvard Dizájn Iskola kritikusként tartott már előadást a TED keretein belül, a Wired Japan (Bedrótozott Japán) konferencián és a világ számos egyetemén.

A LEXUS DESIGN AWARD Az először 2013-ban megrendezett Lexus Design Award egy nemzetközi dizájnverseny a világ minden tájáról érkező, feltörekvő alkotók számára. A verseny a dizájnerek és alkotók támogatásával előmozdítsa a társadalmat érintő olyan ötletek megvalósulását, amelyek a jövőt jobb irányban alakítják. A verseny egyúttal egyedülálló lehetőséget teremt négy döntősnek, hogy mentoráltként nemzetközileg elismert dizájnerekkel dolgozhassanak együtt, terveikből prototípust készíthessenek, és azokat a nemzetközi dizájn legrangosabb eseményein állíthassák ki.

A LEXUS

A Lexus 1989-ben mutatta be első zászlóshajó szedánját és az ehhez társuló ügyfélélményt, amivel újraírta a prémium autók fogalmát. 1998-ban a Lexus az RX modell megalkotásával életre hívta a luxus crossoverek kategóriáját. A hibrid hajtású luxusautók piacvezető gyártójaként a Lexus kínált először hibrid prémium modellt, s a vállalat azóta több mint 1,5 millió környezetbarát, öntöltő hibrid elektromos járművet adott el. Globális luxusautó-márkaként, amely töretlen elkötelezettséggel dolgozik azon, hogy merész és kompromisszumot nem ismerő dizájnnal, kimagasló kézműves kidolgozással és lélegzetelállító teljesítménnyel kápráztassa el vásárlóit, a Lexus immár a luxusfogyasztók következő generációjának igényei szerint alakította ki termékkínálatát, amit jelenleg a világ több mint 90 országában forgalmaz. A Lexus munkatársai elkötelezetten törekednek arra, hogy lenyűgöző Lexus-élményeket hívjanak életre; olyan élményeket és értékeket, amelyek megmozgatják és megváltoztatják a minket körülvevő világot.