Iskolakezdés

Úgy közlekedj, mintha a számodra legfontosabbak lennének körülötted!” Az Autós Nagykoalíció népszerű figyelemfelhívó-oktató programsorozatának szeptemberi közleménye természetesen a tanévkezdéssel kapcsolatban eleveníti fel a legfontosabb tudnivalókat.

Egy tanítási év kezdete tele van kihívásokkal nebulóként és szülőként egyaránt. A forgalom nem csak az iskolák, óvodák környékén növekszik meg jelentősen, hanem ilyenkor szinte megduplázódik az utak telítettsége, hiszen csaknem 1,5 millió gyermek kezdi meg tanévet.

Sok gyermeket még szülei visznek az intézményekbe, de sokan vannak azok is, akik most teszik meg első útjaikat az iskolába. Íme néhány alapvető jó tanács, hogy mindenki beérjen a suliba és délután haza is.

Autóval a suliba

Azok, aki messze laknak a tanintézménytől sokszor „anyataxival” mennek iskolába. A közlekedés írott szabályai mellett azonban léteznek íratlan szabályok is, hogy az első iskolai napok ne torkolljanak közlekedési káoszba.

Mindenekelőtt érdemes megfontolni, hogy valóban szükség van-e arra, hogy autóval induljunk az iskolába. Könnyen lehet, hogy a parkolásra fordított idővel, esetleges költségekkel már nem is annyira vonzó az autózás. Nem muszáj az autós tömeget növelni.

Nem kell az osztályteremig menni

Ha már autóval oldjuk meg az iskolába menetelt, akkor könnyen belátható, hogy ha mindenki az iskolák, óvodák közvetlen közelében keres parkolóhelyet, akkor ez mihez fog vezetni. Nem kell közvetlen az iskolapadba fuvarozni a gyermeket, egy-két saroknyi séta még egészséges is, és nem okozunk autós tumultust a sulinál.

Kiss & Ride zónák

Hazánkban egyre gyakrabban találkozhatunk az úgy nevezett K+R, vagyis Kiss & Ride zónákkal. Ezek a különleges parkolóhelyek arra szolgálnak, hogy a sulikezdés előtti búcsúpuszi után a gyermekek már biztonságos helyen szállhassanak ki az autókból. Itt nem várakozhatunk, de az elköszönés, utolsó elbocsájtó üzenetek idejére megállhatunk. A K+R zónák íratlan szabálya, hogy nem tartózkodunk ott az indokoltnál hosszabban, hogy mindenki hatékonyan, biztonságosan indíthassa útra gyermekét az iskolába.

Sulikezdési időszak autósként

Nem csak a gyermeket nevelő szülők napi közlekedési rutinja változik meg szeptember elsejétől, hanem minden autósnak jobban oda kell figyelnie. A tanítás előtti és utáni napszakokban sokkal több gyermek közlekedik, ezért az iskolák-óvodák környékén a szokásosnál is nagyobb óvatossággal kell vezetnünk.

A zebra autósként

A kijelölt gyalogos-átkelőhelyen a gyalogosoknak minden körülmények között elsőbbségük van. Ezért a zebrákat úgy kell autóval megközelíteni, hogy a sétálók hirtelen feltűnése esetén is biztonságosan meg tudjunk állni az átkelőhely előtt. Ökölszabályként elmondható, hogy ehhez legalább 35 km/h-ás sebességre kell lelassítanunk. Gyalogos-átkelőhely előtt mindig vegyük el a gázt és a lassítás mellett készüljünk fel arra is, ha meg kell állnunk.

A zebra gyalogosként

Bár gyalogosként a zebrán feltétlen az elsőbbségünk, ez nem jelenti azt, hogy odafigyelés és a biztonságos átkelésről való meggyőződés nélkül léphetünk az úttestre. Érdemes ezt magunknak is nyomatékosítani, a gyermekekben pedig ismétléssel elmélyíteni, hogy csak gondos körültekintés után keljenek át a zebrán. Fontos arra is felhívnunk a figyelmet, hogy átkeléskor tegyék félre a mobiltelefont, illetve ne hallgassanak a világ zaját kizáró módon zenét a fülhallgatón keresztül.

Jó utat és balesetmentes közlekedést kívánunk!