Minden, amit tudnod érdemes a zöld rendszámról
Magyarországon 2016 óta érhetők el a zöld rendszámok. Az ingyenes parkolástól különféle adókedvezményekig számos előnnyel jár a zöld rendszám, ezért számuk folyamatosan növekedett az elmúlt években. Ki jogosult a zöld rendszámra? Milyen kedvezményeket lehet vele igénybe venni? Mi az igénylés menete? Cikkünkből minden kérdésedre választ kapsz!
Ki jogosult a zöld rendszámra?
Magyarországon 2016 óta lehet zöld rendszámot igényelni, és már csaknem 50 000 zöld rendszámos autó van az utakon. Az irányadó rendelet a 467/2015. (XII. 29.) Korm. rendelet 17. §, amely 2016 január 1. napján lépett érvénybe. A rendelet alapján a zéró emissziós, illetve az elektromos járművek jogosultak zöld rendszámra. Nézzük meg, mit ért pontosan a jogalkotó ezeken a fogalmakon.
Zéró emissziós járművek
“A rendelet alkalmazásában nulla emissziós gépkocsi: az a gépkocsi, amely rendeltetésszerű használata során nem bocsát ki az e rendeletben szabályozott légszennyező anyagot (5Z környezetvédelmi osztály).” – 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet I. fejezet 2. paragrafus 8. Pontja
Elektromos gépkocsik
“a) a tisztán elektromos gépkocsi, amelynek a hajtáslánca legalább egy elektromos energiatároló eszközt, elektromos áram átalakító egységet, és olyan elektromos gépet tartalmaz, amely a gépkocsi meghajtására szolgáló tárolt elektromos energiát mechanikai energiává alakítja és a gépkocsi meghajtásához más erőforrással nem rendelkezik (5E környezetvédelmi osztály)
b) a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (plug-in hibrid gépkocsi), amely gyári kialakítása szerint rendelkezik olyan csatlakozóval és áramátalakítóval, ami lehetővé teszi az elektromos energiatárolójának külső elektromos energiaforrásból történő feltöltését, elektromos üzemben a hatótávolsága – az ENSZ-EGB 101. számú előírás szerint mérve – legalább 25 km (5P környezetvédelmi osztály);
c) a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi, amely a b) pontban foglaltaknak megfelel és hatótávolsága tisztán elektromos hajtással legalább 50 km (5N környezetvédelmi osztály).” – 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet I. fejezet 2. paragrafus
Egyszerűbben: a zöld rendszámra a zéró emissziós járművek, a tisztán elektromos autók, a tisztán elektromos üzemben minimum 25 km hatótávolságú plug-in hibridek, illetve a minimum 50 km hatótávolságú hatótávnövelt hibridek jogosultak.
Mi célból született a rendelet?
A rendelet célja, hogy a kedvezményekkel népszerűbbé tegye az elektromos, illetve zéró emissziós járműveket. Ezzel a magyar állam nemcsak a zöldpolitikai törekvéseknek tesz eleget, hanem a városi légszennyezés problémáját is csökkenti.
Mire jó a zöld rendszám?
A zöld rendszám az alábbi kedvezményeket biztosítja az autó tulajdonosának vagy bérlőjének:
Ingyenes parkolás zöld rendszámmal
Számos önkormányzat ingyenes parkolást tesz lehetővé a zöld rendszámmal ellátott autóknak. Budapesten egy-két kivételtől eltekintve szinte mindenhol ingyen parkolhatunk, de számos más városban is elérhető ez a kedvezmény. Fontos viszont, hogy ennek előre utánanézzünk, nehogy kellemetlen meglepetésben legyen részünk. Több önkormányzat ugyanis nemrég visszavonta ezt a kedvezményt.
Budapesten emelett olyan különösen védett övezetekbe is ingyen behajthatunk, mint a Budai vár vagy a Citadella.
Buszsáv használata zöld rendszámmal
Sajnos már egy ideje kering ez a tévhit – lényeg a lényeg, hogy a zöld rendszám nem jogosít a buszsáv használatára!
Fontos megemlíteni az elektromos járművekre vonatkozó többi kedvezményt is. Ezek alapvetően nem a zöld rendszámhoz kötöttek, de érdemes szót ejteni róluk. Az alábbi adók és illetékek alól mentesülünk:
- Teljesítményadó/gépjárműadó
- Regisztrációs adó
- Átírási illeték
- Cégautóadó
Ezekkel a kedvezményekkel egy kifejezetten tisztességes summát megspórolhatunk a belső égésű motoros járművekhez képest – jóval többet, mint amit az ingyenes parkolással!
Hogyan igényelhetek zöld rendszámot?
A 2015 ősze után forgalomba hozott elektromos autók a legtöbb esetben automatikusan zöld rendszámot kapnak. A zöld rendszám igénylésére tehát akkor van szükség, ha 2015 ősze előtt forgalomba hozott, zöld rendszámra jogosult járművel rendelkezünk, vagy külföldről hoztunk be egyet. A lépések a következők:
1. Szemle a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál
Az autót a gyártó által kiadott típusbizonyítvánnyal el kell vinni a NKH-hoz. Legyen nálunk a forgalmi és a biztosítást igazoló lap, illetve ha cég a tulajdonos, ezeken túl szükség lesz egy aláírási címpéldányra, egy 30 napnál nem régebbi cégkivonatra, illetve ha nem céges aláíró jár el, akkor egy két tanú által aláírt meghatalmazásra is.
Fontos tudni, hogy a szemlén a jármű műszaki állapotát is ellenőrzik, és komolyabb hiba esetén nem kapjuk meg a szükséges igazolást, szóval ha van rajta javítanivaló, időben intézzük!
2. Okmányirodai ügyintézés
A következő lépést bármelyik Okmányirodában elvégezhetjük, de az időpontkérésnél érdemes rákérdezni, hogy van-e raktáron zöld rendszám. Ellenkező esetben sajnos kellemetlen meglepetésben lehet részünk. Az Okmányirodába minden dokumentum kell, amit az NKH-ba vittünk, illetve szükségünk lesz az NKH által kiállított igazolásra és a régi rendszámtáblára is. Miután megkaptuk az új rendszámtáblát, ne felejtsük el lekaparni a szélvédőről a régi igazoló matricát!
3. Változásbejelentések
Még sajnos nem végeztünk. Az autót ugyanis számos rendszerben rendszám alapján tartják nyilván. A rendszám változását jeleznünk kell az illetékes önkormányzatnak, a kötelező biztosítónak és a casco biztosítónak, illetve lízing esetén a lízingelő banknak. Ha éves autópálya matricánk van, illetve regisztráltunk valahol elektromos töltő használatához, ott is jeleznünk kell a változást.