Mit tegyünk hősokk, hőguta esetén?

A kánikula idején nem megyünk a tűző napra a legmelegebb órákban, mert ezzel nem előzzük meg a kiszáradás és a hősokk súlyos következményeit – mondta Tóth Péter, a Das WeltAuto Centrum Budaörs értékesítési igazgatója, hangsúlyozva, hogy nem elég árnyékba, vagy hűtött helyiségbe húzódni kánikula idején, hanem a folyamatos folyadékpótlást sem szabad elfelejteni, mert így segítjük szervezetünk hőleadását. 

A legjobb, ha nem hagyjuk magunkat megszomjazni, hanem még a szomjúságérzet jelentkezése előtt iszunk. Ehhez egy felnőttnek legalább három liter vizet kell fogyasztania, mert könnyen vezethet kiszáradáshoz, ha nem jut elég folyadék a szervezetbe.

Viszont, ha valaki kánikulában a szabadban végez fizikai munkát, akkor még a három liternél is sokkal több folyadékra – víz, limonádé – lehet szüksége, de az semmiképpen se legyen cukros üdítő, kávé vagy szeszes ital, főleg ne tömény, mert halt már meg úgy ember építkezésen, hogy 35 fokban pálinkát ivott, és megállt a szíve – hangsúlyozta Tóth Péter, rámutatva, hogy a túlsúlyos és elhízott embereknek fokozottabban ügyelniük kell a vízpótlásra, mert a víznek kiemelkedő jelentősége van a testhőmérséklet szabályozásában.

A gyerekekre kiemelten figyeljünk, mert sokszor nem veszik észre, hogy szomjasak, a legkisebbek pedig még kérni sem tudnak, úgyhogy kánikulai utazás esetén gyereket és kutyát gyakran kínáljuk vízzel!

A meleg okozta rosszullét elsősorban az idős, szívbeteg, vagy krónikus betegségben szenvedő embereket fenyegeti, de kánikulában még egy egészséges fiatal ember is elájulhat, ha sokat áll a napon.

Ha fejet tartósan éri a napsütés, az napszúrást okoz, de a legrosszabb a hőguta, ami egy akut életveszélyes állapot, hiszen felborul a szervezet működési egyensúlya. Ez akkor is bekövetkezhet, ha egy gyereket a kocsiban hagynak. A felforrósodott utastérben a szervezet nagyon gyorsan túlhevül, és ez akár halálos is lehet. Tehát azonnal mentőt kell hívni.

Vannak jól érezhető jelek, amelyek azt mutatják, rövidesen baj lesz. Az ájulásos rosszullét bevezető tünetei rendszerint a szédülés, a hányinger, a szemkáprázás, a fülzúgás.

Ezeket az okozza, hogy vérellátási zavar keletkezik a szervezetben, ezért a fej vérellátását gyorsan helyre kell állítanunk, tehát minél hamarabb árnyékba kell fektetni az illetőt, sőt ha lehet, még a lábát is felpolcolni, így a vér a fejbe áramlik és elkerülhető az ájulásos rosszullét. És persze ne feledjük a szervezet hűtését vizes borogatással!

Jelentkezhetnek ennél súlyosabb tünetek is, például, ha valaki hirtelen mellkasi fájdalmat érez, nehezen lélegzik. Ekkor nem elég a szervezet hűtése, a fektetés, hanem rögtön mentőt kell hívni, mert ez akár a szívinfarktus tünete is lehet – figyelmeztetett a Das WeltAuto Centrum Budaörs értékesítési igazgatója, kiemelve:

„Ha autóval utazunk, tegyünk a csomagtartóba minden utas egynapi szükségletének elegendő víztartalékot, mert ha órákra dugóba kerülünk az ötven fokos autópályán, legalább lesz mihez nyúlni, ha valaki rosszul lesz”.

Igen, tudjuk, van a kocsiban légkondi, de mi van akkor, ha bármi okból leáll a működése? Másrészt a légkondi szárítja a levegőt, így az utasok hamarabb megszomjaznak. Szóval legyen ott az a tartalékvíz.

Tehát ha valaki vezetés közben fejfájásra panaszkodik, vagy csökken a koncentrációképessége, szaporán lélegzik, szívdobogása van, akkor gyanakodni lehet kiszáradásra.

Ilyenkor ajánlatos valami árnyékot keresni az autóval, megállni és – vizet tankolni a szervezetbe!

dasblog

Tudtad?