Operatív lízing – céges ügyfeleknek
Jelenleg háromféle autófinanszírozási konstrukcióról beszélhetünk a piacon. Közülük kettő pénzügyi lízing, amelyek egyike zárt végű, a másik nyílt végű. A harmadik konstrukció pedig az operatív lízing.
Az operatív lízing tulajdonképpen egy – kifejezetten a vállalkozások számára előnyös – bérleti konstrukció, amely során a lízingbe adó a tulajdonában lévő járművet a lízingbe vevőnek előre meghatározott időre díjfizetés ellenében használatra átadja, de a futamidő lejártával a lízingbe vevő vállalkozás a járművet köteles a lízingbe adónak visszaszolgáltatni.
Mivel a lízingbe vagy bérbe adó a jármű beszerzési árában érvényesített általános forgalmi adót visszaigényli, így a nettó beszerzési érték alapján határozza meg a bérleti díjat. A bérlő vállalkozás pedig a havi szolgáltatási (bérleti) díj ÁFA-tartalmát a céges használat arányában visszaigényelheti.
A Polgári Törvénykönyv szerint az operatív lízing olyan határozott idejű bérlet, amely kiterjedhet a jármű üzemeltetésével kapcsolatos szolgáltatásokra is. Így például a konstrukció bővíthető az úgynevezett flotta szolgáltatásokkal: az ügyfél kérheti, hogy a bérletidíj csomag tartalmazza a finanszírozást, az adókat és biztosításokat, valamint a kötelező szervizek költségeit is. Emellett arra is lehetőség nyílik, hogy a gumiabroncs vásárlására, évszakos cseréjére és tároltatására, üzemanyag kártyára és autópálya matricára is kiterjedjen a havi díj.
Mivel a jármű tulajdonosa a bérbeadó (a forgalmi engedélyben a bérbeadó tulajdonosként, míg a bérlő üzembentartóként szerepel), a lízingbe vevőnek nem kell saját erővel rendelkezni, nem köti le a tőkéjét. További előny, hogy a havi bérleti díjak – a céges használat arányában személygépkocsi esetén is – költségként elszámolhatóak.