• Egyéb

Új fejezet nyílik a PSA Csoport és a Toyota hosszú távú európai együttműködésében

A jövőben a PSA Csoport egy kompakt áruszállító modellt (C-Van) biztosít a majd a Toyota részére. A Toyota ezen felül pénzügyi tulajdonjogot szerez a csehországi Kolinban működő TPCA vegyesvállalatban, amely továbbra is folytatja a két vállalat számára jelenleg végzett gyártási tevékenységet.

A Toyota és a PSA bejelentette, hogy új fejezetet nyitnak sikeres ésközös előnyökkel járó hosszú távú együttműködésükben azeurópai piacon. 2019 végétől a PSA kibővíti a Toyota számáraszállított haszongépjárművek kínálatát, amelyeket a japánvállalat Toyota márkanév alatt forgalmaz Európában: a PSA egyC-Van modellt biztosít a Toyota számára, amit a spanyolországiVigo üzem gyárt majd. A PSA és a TME együttműködése a közepesméretű haszongépjárművek terén 2012-ben kezdődött, amikor aPSA Csoport franciaországi Hordain üzemében kezdetét vette aToyota PROACE modell gyártása. Az együttműködés elmélyítésévelmindkét vállalatnak az a szándéka, hogy erősségeik kiaknázásarévén úgy kínálhassanak kis és közepes méretűhaszongépjárműveket Európában, hogy közben optimalizáljákazok fejlesztési és gyártási költségeit. A jövőbelikishaszongépjármű fejlesztésében és a gyártással kapcsolatosipari befektetésben a Toyota is részt vesz.

2021 januárjától ezen felül a Toyota pénzügyi tulajdonjogot szerez acsehországi Kolinban működő Toyota Peugeot Citroën AutomobileCzech s.r.o. (TPCA) üzemben, a kompakt A-szegmensű modelleketgyártó vegyesvállalatban. A TPCA vegyesvállalatot 2002-ben hoztalétre a PSA és a Toyota. Az akkor megkötött szerződés egyfelülvizsgálati záradékot is tartalmazott, amelynek értelmébenbármelyik partner kezdeményezheti a tulajdoni arányokmegváltoztatását.

A gyár a TME leányvállalatéként működik majd tovább, a Toyotahét további, már meglévő európai üzeme mellett. A Kolin üzemtovábbra is mindkét vállalat számára gyártja a kompaktA-szegmensű modellek jelenlegi generációját. A Toyota továbbrais fenn kívánja tartani a Kolin üzemben folyó termelést ésfoglalkoztatást.

A mai bejelentés hűen tükrözi a PSA Csoport és a Toyota közötteddig is kiválónak számító együttműködést. Megállapodásunkmindkét vállalat számára lehetővé teszi, hogy kiaknázza sajáterősségeit, miközben megosztjuk technológiáinkat és afejlesztési költségeket. A Kolin üzemmel kapcsolatoskötelezettségvállalásunk egyértelműen jelzi filozófiánkat,hogy autónkat ott gyártjuk, ahol értékesítjük őket, és hogyhosszú távú gyártási tevékenységre törekszünk az európaipiacon.” –fogalmaz Didier Leroy, a Toyota európai ügyvezető alelnöke amegállapodás kapcsán.

“Ezzel új fejezet nyílik sikeres és közös előnyökkel járó hosszú távú együttműködésükben, amelynek alapja a bizalom, és amelynek előnyeit ügyfeleink ugyanúgy élvezhetik, mint vállalataink.” – teszi hozzá Carlos Tavares, a PSA Csoport igazgatótanácsának elnöke.

TPCA Kolin üzem (Cseh Köztársaság), működés kezdete: 2005

Gyártás 2017-ben: 199 000 jármű a 3 márka részére

Modellek 2018-ban: Peugeot 108, Citroën C1, Toyota Aygo

A PSA Csoport Hordain üzeme (Franciaország), épült: 1992

Gyártás 2017-ben:135 000 jármű a 3 márka részére

Modellek 2018-ban: Peugeot Expert/Traveller, Citroën Jumpy/Spacetourer ésToyota Proace

A PSA Csoport Vigo üzeme (Spanyolország), épült:1958

Gyártás 2017-ben: 434 000 jármű

Modellek 2018-ban: Peugeot Partner/Rifter, Citroën Berlingo Van/Berlingo,Opel/Vauxhall Combo,Citroën C4 Spacetourer,Citroën C Elysées és Peugeot 301.

A PSA Csoport

A PSA Csoport egyedülállóautós élményeket dolgoz ki, és minden vásárlói elvárástkielégítő mobilitási megoldásokat szállít. A csoporthoz ötautómárka tartozik: a Peugeot, a Citroën, a DS, az Opel és a Vauxhall. A csoport Free2Move márkanév alatt a mobilitási- és okosszolgáltatások szélesskáláját kínálja. A csoport ‘Push to Pass’ stratégiai tervejelenti az első lépést azon jövőképük megvalósításában,mely szerint kiemelkedő hatékonyságú globális autógyártó ésolyan vezető mobilitási szolgáltató szeretnének lenni, amiélethosszig tartó kapcsolatot ápol a vásárlóival. Az önvezetésés összekapcsoltság terén már régóta aktív PSA Csoport a Banque PSA Finance révén finanszírozási tevékenységet is végez, és autósfelszereléseket is forgalmaz Faurecianév alatt.

A Toyota

A Toyota egy globális,mobilitásközpontú vállalat, amely 1997-ben mutatta be a PriusHybrid modellt, majd 2014-ben az első sorozatgyártásúüzemanyagcellás szedánt, a Mirait. A Toyota, melynek központjaJapánban, Toyota City-ben található, 1937 óta gyárt autókat. AToyota büszke arra, hogy ma világszerte 370 000 alkalmazottatfoglalkoztat. Évente 27 országban mintegy 10 millió autó kerülki a vállalat üzemeiből, köztük nagy sorozatban gyártottmodellek, luxusautók, miniautók, valamint teherautók éshaszongépjárművek. Ezeket a járműveket több mint 170 országbanértékesítik Toyota, Lexus, Daihatsu és Hino márkanév alatt. AToyota Motor Europe NV/SA (TME) felügyeli a Toyota és a Lexusjárműveinek, alkatrészeinek és kiegészítőinek teljes körűforgalmazását és marketing-tevékenységét, valamint irányítjaa Toyota európai gyártó és tervezői tevékenységeit. Európábanmintegy 20.000 ember áll – közvetlenül vagy közvetve – aToyota alkalmazásában, s a vállalat 1990 óta több mint 9milliárd eurót fordított európai befektetéseire. A Toyotaeurópai tevékenységeit 29 Nemzeti Marketing és KereskedelmiVállalatból álló hálózat támogatja 53 országban, összesenmintegy 3.000 értékesítési ponttal és kilenc gyártóüzemmel.2017-ben a Toyota 1.001.662 Toyota és Lexus modellt értékesítettEurópában.

A Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech s.r.o. (TPCA)

A Toyota és a PSA vegyesvállalata. A Kolín – Ovčáry ipariparkban 2002-ben, 26 milliárd cseh korona kezdeti befektetésselfelépült üzem 2005 februárjában kezdett működni. A TPCAjelenleg 2400 embert foglalkoztat, és a vállalat a Cseh Köztársaságegyik legnagyobb exportőre. Az üzem jelenleg a kimagaslóanmegbízható és csekély üzemanyag-fogyasztású Toyota Aygo,Peugeot 108 és Citroën C1 városi kisautókat gyártja. A BAT (BestAvailable Techniques) szerint a TPCA alkalmazza a leginkábbkörnyezetbarát technológiákat, amiért az üzem nemcsak díjatnyert, hanem az EN ISO 14001:2004 tanúsítványt is megkapta. Avállalat az elmúlt tíz évben nemcsak a több ezer munkahelyteremtésével járult hozzá Kolín és környéke fejlődéséhez,hanem azzal is, hogy számos jótékonysági projektet támogatott arégióban, 114 millió cseh korona értékben hozzájárulva többmint 700 ilyen projekthez.