Újabb kettős győzelmet aratott a Toyota a WRC-ben, Rovanperänak ezúttal sem volt ellenfele

A Toyota zsinórban a második kettős győzelmét szerezte meg a rali-világbajnokságon, miután Kalle Rovanperä nyerte meg Lettország első világbajnoki versenyét.

Rovanperä több mint 10 évvel ezelőtt, 12 évesen indult először a Lett-ralin, így nem voltak ismeretlenek számára a nagy átlagsebességű pályák, aminek köszönhetően meg is nyerte a balti ország első világbajnoki futamát. Nem érte komoly kihívás a négynapos verseny során, igaz, a késői rajtpozíciója is előnyt jelentett számára a vetélytársakkal szemben. A 23 éves finn már az első két szakaszon kényelmes időkülönbséget épített ki a hibátlanul működő Toyota GR Yaris Rally1-gyel, és rajt-cél győzelmet aratva, a vasárnapi finálé után 39,2 másodperces előnnyel nyerte meg a szezon nyolcadik fordulóját. Rovanperä és hűséges navigátora, Jonne Halttunen a 20-ból 11 gyorsasági szakaszt nyertek meg, szombat reggel pályafutásuk 200. legjobb idejét is megünnepelhették. A rali-világbajnokság legmagasabb szintjén 50 indulásból a 14. győzelemnél tartanak.

Sébastien Ogier és navigátora, Vincent Landais a régi formájukban tértek vissza a versenyzéshez, miután az előző, lengyelországi fordulót kénytelenek voltak kihagyni egy szokatlan, pályabejáráson történt közlekedési baleset miatt. Ez volt a nyolcszoros világbajnok első nagy átlagsebességű európai murvaversenye közel három év óta, de ez nem látszott a tempóján. Lettországban már akkor a legjobb debütáló volt, amikor a pénteki napot a harmadik helyen zárta, de aztán szombaton a második helyet is elhódította a helyi kedvenc, a mindössze második Rally1-es versenyét teljesítő Mārtiņš Sesks (Ford) elől. A szerencse is a francia mellé szegődött, amikor a 11. szakaszon kisodródott, és a sűrű növényzeten keresztül, de sértetlen autóval talált vissza az útra.

Kettős győzelmével a Toyota sok gyártói pontot szerzett az összesített értékelésből, valamint a második és harmadik hellyel a különálló szupervasárnapi értékelésből is – utóbbin Ogier mindössze 0,2 másodperccel maradt le az első helyen végző, remekül hajrázó Ott Tänaktól. A Power Stage-en szerzett bónuszpontokat is figyelembe véve a japán csapat 10-ről 1 pontra csökkentette lemaradását a gyártók világbajnokságában a Hyundai mögött.

Az első bajnoki címéért küzdő Elfyn Evans/Scott Martin páros az ötödik helyen végzett a versenyen, amelyen az igen laza murvás burkolat miatt a rajtpozíciók a szokásosnál is nagyobb szerepet játszottak az eredmény alakulásában. A pénteken másodikként rajtoló walesi még így is jól teljesített bajnoki riválisához, Thierry Neuville-hez képest, és a szupervasárnapi értékelés negyedik helyén végzett, így 13 pontra megközelítette a bajnokságot vezető belgát.

Kacuta Takamoto és navigátora, Aaron Johnston a rali elejétől kezdve magabiztosságot és jó tempót mutatott, amit bizonyít, hogy a pénteki nap végén a negyedik helyen is álltak. Azonban szombaton a 12. gyorsasági szakaszon egy lassítónál nekicsúsztak egy fának, ami miatt megsérült a szervokormány a GR Yaris Rally1-ben. Ez annyi időveszteséggel járt, hogy végül csak a hatodik helyen értek célba.

A WRC2 kategóriában szintén két Toyota GR Yarist hajtó páros állhatott dobogóra: Mikko Heikkilä a Step-Five Motorsport színeiben a második, Sami Pajari pedig a Printsport színeiben a harmadik helyen végzett, miután izgalmas csatát vívtak egymással. Pajari, aki az előző két fordulóban, Szardínián és Lengyelországban is megnyerte a WRC2-értékelést, jutalomból a következő, finnországi versenyen debütálhat a gyári Toyota csapat színeiben a Rally1-ben egy hibrid GR Yarisszal.

Nyilatkozatok:

Kalle Rovanperä

„Ez egy nagyszerű hétvége volt számunkra és a csapat számára is. Lettország egy különleges hely nekem, bizonyos értelemben szinte a hazai ralimnak számít, így nagyon klassz, hogy megnyertem az első WRC versenyt itt. Nagy köszönet a csapatnak, mert nagyon erősek voltunk itt, talán jobbak is, mint amire számítottunk. Seb második helyezésével együtt újabb fontos pontokat szereztünk a csapat számára. Most élvezni fogjuk ezt az eredményt, és aztán várjuk a soron következő Finn-ralit, amely egy újabb kihívás lesz.”

Sébastien Ogier

„Nagyon elégedett vagyok: a kettős győzelem volt az a cél, amit szerettünk volna elérni a csapat számára ezen a hétvégén. Nagy lépést tettünk a gyártók bajnoksága felé. Sajnos ma ez a kéttizedes különbség Szardíniához hasonlóan megint nem a mi javunkra döntött, de mindent beleadtam, és nem bántam meg semmit. Kalle érinthetetlen volt ezen a hétvégén, úgyhogy gratulálok neki. Ami engem illet, jól éreztem magam az autóban, és elégedett vagyok a teljesítményemmel, mert már majdnem három éve nem versenyeztem ilyen gyors murvás ralin; úgy tűnik, még mindig jó sebességgel rendelkezem.”