100 LNG-üzemű tehergépkocsi a Green Logistics kezdeményezés kereteiben

Több mint 100 LNG-üzemű Scania tehergépkocsi áll forgalomba Észak-Németországban annak a kezdeményezésnek a keretében, amelynek célja még inkább környezetkímélővé tenni a Volkswagen-csoport áruszállítási tevékenységét.

A projektet a német kormány mellett különféle szervezetek és gázszolgáltatók is támogatják. Az üzembe állítás felgyorsítása érdekében a résztvevők nemrég az LNG Truck Day (LNG-s tehergépkocsik napja) nevű rendezvényen találkoztak egymással Wolfsburgban.
„A kisebb károsanyag-kibocsátású tehergépkocsik kulcsfontosságú elemei a Green Logistics nevű fenntarthatósági kezdeményezésünknek. A most megrendezett LNG Truck Day keretében megadtuk a kezdő lendületet az alternatív hajtásláncú tehergépkocsik használatának. Azonban csak erős partnerekkel érhetünk el sikereket – az összpontosított erőfeszítések a helyes útra állítanak majd bennünket” – mondta Thomas Zernechel, a Volkswagen Group Logistics vezetője.
Támogatási csomag Az összejövetelen a Volkswagen Group Logistics, a Scania, a részt vevő gázszolgáltatók és 18 regionális fuvarozó mind kifejezte a fenntartható logisztika támogatását. Több mint 100 LNG-üzemű Scania tehergépkocsi áll majd a Volkswagen-csoport fuvarozóinak rendelkezésére Észak-Németországban. A német közlekedési és digitális infrastruktúrafejlesztési minisztérium egy támogatási csomagot biztosít majd a fuvarozóknak a tehergépkocsik beszerzéséhez. A gázszolgáltatók pedig LNG-töltő állomásokat építenek ki a régióban. Frank Bonaldo, a szövetségi gazdasági és energiaügyi minisztérium szóvivője kihangsúlyozta az LNG-hajtásláncok jelentőségét: „Több ország is, például Spanyolország, Hollandia vagy Franciaország, lényegesen jobban áll az LNG közúti fuvarozásban való alkalmazásával. Németországnak sürgősen fel kell zárkóznia annak érdekében, hogy elérje az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló célkitűzéseit 2030-ig: az összes energiafogyasztási szektorban 55 százalékos, míg a közlekedési ágazatban 40 százalékos csökkentésre van szükség az 1990-es értékekhez képest. A Közlekedési és Digitális Infrastruktúrafejlesztési Minisztérium, a Gazdasági és Energiaügyi Minisztérium és a Zukunft Erdgas (földgázzal a jövőbe) nevű szervezet ezért
támogatja ezt az elköteleződést. A Közlekedési és Digitális Infrastruktúrafejlesztési Minisztérium közösségi támogatást jelentett be a gyártóknak, hogy versenyképesen kínálhassák az LNG-üzemű tehergépkocsikat.”
Csökkenő károsanyag-kibocsátás
Az LNG lényegesen előnyösebb környezetvédelmi szempontból, mint a hagyományos üzemanyagok. Az LNG-hajtáslánccal ellátott Scania tehergépkocsik akár 20 százalékkal kevesebb CO2-ot bocsátanak ki, mint a megfelelő kategóriájú dízelmotorok. A regionális és helyi biogáz használata 90 százalékkal javítja a szén-dioxid-mérleget, ráadásul ezek a hajtásláncok mintegy 95 százalékkal kevesebb nitrogén-oxidot (NOx) bocsátanak ki. Az égés során kevesebb szilárd részecske keletkezik, így majdnem teljes egészében megszűnik a részecskekibocsátás (-95 százalék). A dízelmotoros teherautókhoz képest az égéssel járó zajszint körülbelül 50 százalékkal kisebb (-3 dB).
Peter Hornig, a Scania Németország és Ausztria ügyvezető igazgatója kifejtette: „Jelenleg a földgázt főként CNG (sűrített földgáz) formájában használják gépjárművek üzemanyagaként, de az LNG-t (cseppfolyósított földgáz) is egyre szélesebb körben alkalmazzák, különösen a hosszú távú fuvarozásban.” Stefan Ziegert, a Scaniánál az alternatív szállítási megoldások termékmenedzsere hozzátette: „Az LNG különösen érdekes hosszú távú fuvarozásra használt tehergépkocsik üzemanyagaként, mivel a műszaki fejlődés egyre nagyobb hatótávolságokat eredményez, valamint az összes fosszilis eredetű üzemanyag közül ez nyújtja a legtisztább égést. A mai LNG-technológiával egy tehergépkocsi akár 1600 kilométert is megtehet egy feltöltéssel.”
Fenntartható logisztika
Az LNG-üzemű tehergépkocsik használata iránti elkötelezettség a Volkswagen Group Logistics Green Logistics nevű kezdeményezésének része. Ennek alapja a TOGETHER 2025 stratégia, amellyel a Volkswagen-csoport elkötelezte magát a környezetvédelmi szempontból felelősségteljes működés és a károsanyag-kibocsátás folyamatos csökkentése mellett. A Green Logistics kezdeményezés célja fenntartható logisztikai folyamatokat biztosítani a Volkswagen-csoporton belül. Ezért folyamatosan optimalizálják az anyagok és a járművek szállítási folyamatait, a kapacitások ideális kihasználását és az üresen megtett utak elkerülését szem előtt tartva. A szállítási tevékenységek környezetvédelmi szempontból előnyösebb szállítási módokra való átállítása kulcsfontosságú szerepet játszik a károsanyag-kibocsátás csökkentésében. Ezenkívül a jelenlegi szállítási módok hajtáslánc-technológiáit is fejlesztik, miközben megvizsgálják az újfajta hajtásláncokat, hogy meghatározzák ezek alkalmazási lehetőségeit. Például 2019-től két LNG-hajtású hajó szállítja majd a Volkswagen-csoport járműveit Európa és Észak-Amerika között. Az elkötelezettség az iránt, hogy a Volkswagen-csoport fuvarozói LNG-üzemű tehergépkocsikat használjanak, egy újabb kulcsfontosságú lépés a logisztika ágazatában az alternatív hajtásláncok használata felé vezető úton.