2021. megerősítette a gumiabroncspiac fellendülését Magyarországon

Mérsékelt növekedés, trendek által meghatározott piacok

Az európai és magyar gumiabroncspiac egyaránt növekedést produkált a tavalyi évben 2020-hoz képest. Magyarországon a gyártói képviseletek 6%-kal több gumiabroncsot értékesítettek a kis- és nagykereskedőknek összesen. Kimagaslóan, 40%-kal nőtt a négyévszakos abroncsok mennyisége, de egyre tekintélyesebb szelet jut a piacból a nagyobb keréktárcsákra szerelt autógumiknak is. A Bridgestone Hungary szakemberei szerint is ez a két kategória a jövőben is emelkedő tendenciát mutat.

2020-hoz hasonlóan, a tavalyi évben is világszerte a koronavírus-járvány okozta beszerzési-logisztikai kihívások, valamint a különböző járműipari trendek befolyásolták a gyártást és az eladásokat. A nehézségek ellenére Európában 16%-kal több gumiabroncsot értékesítettek a gyártók 2020-hoz képest, elérve a covid által még nem sújtott 2019-es szintet.

Szintén a koronavírus-járvány okozta a szárazföldi szállítmányozás fellendülését, valamint a mezőgazdaság erősödését az európai eladásokban: a teherautó- és autóbuszgumik 14%-kal, a földmunkagépabroncsok száma pedig 20%-kal növekedett 2021-ben a tavalyi évhez képest.

2021-ben az európai piac minden főbb kategóriában fellendült: a személygépkocsikra szerelt abroncsok 16%-kal, a tehergépkocsik és autóbuszok gumiabroncsai 15%-kal, a motorkerékpár-abroncsok pedig 14%-kal növekedtek a megelőző 2020-as évhez képest.

Magyar gumiabroncspiac – a négyévszakos gumik és a nagyobb keréktárcsák térnyerése

A magyar gumiabroncspiac 2021-es mutatói kisebb növekedést mutattak, mint az európai számok, azonban itthon a 2020-as visszaesés kisebb volt, mint az európai volumenek csökkenése.

Általános trend a 17” és annál nagyobb keréktárcsa-átmérővel rendelkező gumiabroncsok iránti igény, amely 2017 óta minden évben 13%-kal növekszik.

A gumiabroncs-értékesítés évszak szerinti bontását tekintve a nyári gumik piaca Magyarországon 3,2%-kal, a téli gumik eladásai 2%-kal, miközben a négyévszakos abroncsok eladása kimagaslóan, 40%-kal nőtt, így a szegmens részesedése Magyarországon, az elmúlt évek dinamikus növekedésének köszönhetően már 8%.

A magyar viszonylatban értékesített személy- és kisteherautó kategóriájú gumiabroncsból a személyautó abroncsok 16” és annál kisebb keréktárcsára való abroncsok értékesítése csupán 1,3%-kal nőtt, a 17” már 14,8%-kal a 18” és a fölötti méretben ugrásszerűen 24,7%-kal emelkedett. A nagyobb keréktárcsa méretekre szerelt abroncsok értékesítési számának növekedése szintén a piaci trendnek és a gyári elsőszereléseknek köszönhető.

2021. jó év volt a gumiabroncsgyártók és importőrök számára, olyannyira, hogy a főbb kategóriák, mint a személyautók, a tehergépkocsik, az autóbuszok és a motorkerékpárok gumiabroncsai iránti kereslet már majdnem elérte a 2019-es számokat. A gyári elsőszerelés piacán tapasztalható nehézségek ellenére – amelyeket az autógyártással kapcsolatos ellátási hiányok okoztak – a másodlagos piac bőven kompenzálta az előbbi kapcsán felmerülő problémákat. A 2021-es számok vizsgálatánál vissza kell utaljak a megannyi kihívással teli 2020-as évre, leállásokra, szállítási nehézségekre is. A szakaszos helyreállásokat követően a piacnak újra kellett indulnia és épülnie: a magyarországi és európai gyáraink teljes kapacitással dolgoztak, hogy kiszolgálják a piaci keresletet. Fontos ugyanakkor, hogy a prémium és középkategóriás abroncsok is nagyon jó eladási számokat produkáltak mind a személyautó, mind a tehergépkocsi szegmensben.” – hangsúlyozta Hunyadi Szabolcs, a Bridgestone Europe NV/SA, Magyarországi Fióktelepének személygépjármű-abroncs üzletágvezetője.

A magyarországi gumiabroncs értékesítés emelkedése még így is elmarad a koronavírus gazdasági következményei által nem befolyásolt 2019-es év eredményeitől, de már növekvő tendenciát mutat, amely regionális összehasonlításban is pozitívnak tekinthető. Kijelenthető, hogy a gumiabroncsipar 2021-ben is a magyar gazdaság dinamikusan fejlődő ágazata, folyamatosan nő a foglalkoztatottak száma, valamint a járműipar visszaesésének ellenére is növekedést tudott elérni.

A közleményben felhasznált összes adat forrása: ACEA, Europool kimutatás